Hirdetés

Megoldás a felzárkóztatásra

Bár eleinte ódzkodtak tőle, egyre több önkormányzat látja szükségesnek, hogy a településen egészségügyi roma mediátor tartsa a kapcsolatot a közösséggel, és segítse őket abban, hogy bekerüljenek az egészségügyi alapellátás­ba. Már vannak falvak, ahol a szolgálatnak köszönhetően jelentősen javult a gyermekek átoltottsága, beiskolázási aránya, valamint a háztartások higiéniai szintje.

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Megoldás a felzárkóztatásra
Javult az átoltottság, a higiéniai körülmények és a beiskolázás. Elfogadják a segítséget Fotó: László F. Csaba

A roma mediátor folyamatos jelenlétének, tü­relmes és következetes kommunikációjának következtében jelentősen javult a magyar és cigány emberek közötti kapcsolat, hangulat Zetelakán. Nagy Attila polgármester szerint a roma mediátori szolgálat számos, egyébként rájuk háruló problémától tehermentesítette az önkormányzatot.

– Sikerült elérni, hogy a családok 80 százaléka be­tart­sa az alapvető higié­ni­ai normát. Követjük a cse­cse­mők fejlődését és a kötelező védőoltásaik időpontját, figyelmeztetjük a szülőket, hogy ne felejtsék el azt. Figyelemmel kísérjük az idősek egészségi állapotát

– emelt ki néhány fontos szempontot Sándor Erzsébet roma mediátor.


Hirdetés


A többségi lakosság és roma családok között kialakuló jobb viszonyt és kommunikációt bizonyítja, hogy a mediátor szerint egyre több roma vesz részt a községi rendezvényeken, jár templomba, miközben a magyarok közül például a nagyobb ünnepek előtt többen megkérdezik Erzsébettől, hogy mivel segíthetnék a roma családokat.
Szántó László csíkkozmási polgármester is a mediátori szolgálat jelentőségét erősítette meg lapunknak, mint mondta, az olyan hétköznapi teendőktől kezdve, mint a hivatalos dokumentumok kitöltése, egészen a fertőző betegségek megelőzéséig számos területen bizonyította hasznosságát.

– A kisgyermekes családokat és az időseket havonta meglátogatom, sokuknak nem volt családorvosa, beírattam őket. Segítek nekik, ha szakorvoshoz kell menjenek. Az iskolásokat is figyelemmel követem, ennek köszönhetően jelentősen csökkent az iskolaelhagyás

– tette hozzá Miklós Enikő, a kozmási mediátor.
A népegészségügyi igazgatóság vezetője arra mutatott rá, hogy a helyi önkormányzatok már 2009 óta foglalkoztathatnak egész­ség­ü­gyi roma mediátort. A hálózat működtetésének költségeit az Egészségügyi Minisztérium biztosítja, a hivatalok számára tehát sem anyagi, sem személyzeti szempontból nem jelent ez terhet.

– Többször felkínáltuk a polgármestereknek a lehetőséget, hogy mediátor segítségével enyhítsék a cigány közösségek problémáit. Igazán a világjárvány óta ismerték fel ennek fontosságát, igyekszünk tehát minden évben bővíteni a hálózatot

– tájékoztatott dr. Tar Gyöngyi igazgató.
A népegészségügyi igazgatóság vezetőjétől kapott adatok szerint a kezdeti 4-5 személyhez képest jelenleg 18 egészségügyi roma mediátor teljesít szolgálatot a megyében, a munkavégzésnek pedig egyik alapkövetelménye, hogy az érintett közösség elfogadja vagy so­ra­i­ból ajánlja a személyt. Mindkettőre vannak jó példák a térségben. Az állás betöltéséhez nem követelmény az érettségi diploma sem, dr. Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor a mediátor akkor tud igazán hatékonyan dolgozni, ha egészségügyi képzettsége is van, ezért az igazgatóság folyamatosan szervez képzéseket számukra.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!