Lakat kerülhet az ajtóra
A november 3-i kormányülésen több olyan jogszabályt is elfogadtak, amelyek arra hivatottak, hogy megszigorítsák a tűzmegelőzés, illetve a tűzvédelem terén a rendet és a fegyelmet, s ugyanakkor a törvénysértéseket, a rendellenességeket sokkal erélyesebben és keményebben lehessen megtorolni, beleértve azon létesítmények tevékenységének a felfüggesztését is, amelyek nem tartják be a vonatkozó tűzbiztonsági műszaki és másabb előírásokat. Sajnos, ezen jogszabályok meghozásának az előzményét a bukaresti tragikus kimenetelű tűzeset jelentette…
Az elfogadott jogszabályok közül elsőként, pontosabban november 4-én a 2015/915-ös kormányhatározat jelent meg. Ez azon kritériumok megállapítására vonatkozik, amelyek alapján leállítható adott épületek vagy berendezések működtetése vagy használata. Ezek a kritériumok nem jelentenek egyebet, mint a tűzbiztonsági követelmények súlyos áthágását, s ilyenképpen egy adott teremben vagy helyiségben tartózkodó személyek testi épségének és életének a veszélyeztetését. A szóban forgó kormányhatározatnak a jogalapját a tűzvédelemre vonatkozó, utólag módosított és kiegészített, 2006/307-es törvénynek a 44-es szakasza képezte. Elöljáróban a jogszabály tisztáz néhány fogalmat, s majd azokból kiindulva rendelkező, pontosabban tiltó jellegű előírásokat tartalmaz.
Egyetlen mulasztás is elegendő…
Az újdonságot tulajdonképpen az jelenti, hogy a most megjelent kormányhatározat a szabálysértések esetén eddig is alkalmazandó büntetéseket komplementáris intézkedésekkel egészítette ki, nevezetesen a működtetés vagy a használat felfüggesztésének, illetve betiltásának az ellenőrző szervek általi kötelezettségével. A teljesség igénye nélkül utalnánk néhány előírásra. Mindazon 200 m2 felületet meghaladó kereskedelmi, kulturális vagy turisztikai rendeltetésű építmény vagy kiképzés esetében megállítható a működtetés vagy a használat, amennyiben a tűzbiztonsági engedélyben feltüntetett vendégszámot 10%-kal meghaladják, de felfüggeszthető akkor is, ha a műszaki szabályzók által előírt két vagy annál több vészkijárat közül egyet is megszüntetnek. Továbbá akkor is, ha felszámolják a tűzoltói vagy jelzési, illetve detektálási rendszereket, és akkor is, ha felszámolják a füsteltávolítási, valamint a biztonsági megvilágító berendezéseket. A felsorolt mulasztások bármelyike esetében az ellenőrző szervnek el kell rendelnie a felfüggesztést.
Meddig?
A kormányhatározatban feltüntetett szabálysértések megállapítása és az adott létesítmények tevékenységének a felfüggesztése a sürgősségi esetek felügyelőségei (ISU) szakszemélyzetének a hatáskörébe tartozik, s amennyiben az szükségeltetik, az ellenőrzésekre a rendőri és a csendőri szervek támogatásával kerül sor. Ugyanakkor a felügyelőségek igénylése esetén az építkezési engedélyek kibocsátásában illetékes hatóságok kötelesek mindazon dokumentumokat bemutatni, amelyek az engedélykibocsátás alapján álltak, valamint másabb, az építményekkel kapcsolatos információkat. A nagy kérdés az, hogy milyen időtartamú lehet a tevékenység felfüggesztése? A kormányhatározat értelmében mindaddig lakat marad az ajtón, míg kibocsátásra kerül a tűzbiztonsági engedély. Ez alól kivételt képez az az eset, amikor a felfüggesztésre a „túlzsúfoltság” okán került sor, amikor is a szabálysértési jegyzőkönyv kiközlésének időpontjától számítva 60 napig kell zárva tartson az a kereskedelmi, turisztikai vagy akár művelődési egység.
Hecser Zoltán