Hirdetés

Kedves gólyák

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc

A fehér gólyákat valamiért nagyon kedveljük. Nemcsak szűkebb-tágabb ismeretségi körömre gondolok, mert kultúránkban, hiedelemvilágunkban a fehér gólya jelenléte, közelsége csupa jót jelent. Érkezése a tavasz eljövetelének egyik jele, a házban, amelynek tetejére leszáll, gyermekáldás várható, és még a balszerencsétől is megvéd. Irodalmi művekben, népmesékben és népdalokban jelenik meg, és a hírportálok, újságok minden egyes évben beszámolnak az első gólyák érkezéséről. Nem azért, mert akkora szenzáció, hanem azért, mert örülünk nekik.
A meggyűrűzött egyedeket nyomon követjük, mert van, ahol kutatók a fészkek mellé kamerákat állítanak fel, amelyek felvételeit nemcsak fanatikus ornitológusok, hanem bárki megnézheti. És bárki meg is nézi, a közösségi médián meg terjed a hír, ha tojást raktak a gólyapárok. Sőt külön profilt készítenek egy-egy gólyáról, és a legfrissebb történéseket közzé is teszik. Ennek ők nem biztos, hogy örülnek, de amíg csak kelepeléssel adnak hangot esetleges nemtetszésüknek, addig mi kitartóan figyeljük őket.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Több biológus is elmondta már, hogy a gólyák nagyszámú jelenléte Székelyföldön tényleg meglepő, mert alapvetően síkvidéki, sztyeppei, szavannai fajról van szó. Mit keresnek a hegyek között? Kaját. És találnak is, mert az, ahogyan itt gazdálkodunk – ezt nem úgy mondom, mintha én is gazdálkodnék, ez csak fejedelmi többes szám – nagyon kedvező a gólyáknak. A kaszálókon friss, ropogós, zamatos sáskákat és szöcskéket találnak, főleg ott, ahol kézzel kaszálnak, de az sem zavarja őket, ha gépek burrognak körülöttük. Elegáns nyugalommal lépkednek a kaszálógép vagy traktor után, közel merészkednek, nem zavartatják magukat. A vizenyősebb területeken pedig annyian vannak, hogy az egyszerű halandó meg sem tudja számolni őket. Szakértők viszont megszámolják – de utánaolvastam, nem a gólyákat, hanem a fészkeket, azt meg könnyű, mert azok nem mozognak összevissza –, és egy 2022-es országos felmérés szerint a Hargita megyei Csíkszentsimonban és egy Tulcea megyei községben van a legtöbb fészkelő gólyapár. Tavalyelőtt Csíkszentsimonban például hetven pár volt, de az ottaniak azt mondják, a fészkek száma évről évre nő, a lakosok pedig örülnek nekik, mert ha gólyák vannak a közelben, az csupa jót jelent.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!