Karácsonyi ajándék helyett
Miközben izgatottan várjuk az év legszebb ünnepét, azzal szembesülünk, hogy nem érünk a tennivalók végére, irdatlan mennyiségű munka szakad a nyakunkba, és félő, hogy emiatt elszáll az ünnepi idill. Pedig csak rajtunk múlik, hogy le tudjuk-e tenni a munkát karácsonykor.
A sikeres ember hajnali ötkor ébred, éjfélkor fekszik, és az ébren töltött óráiban mindig dolgozik. A munkamánia társadalmilag az egyik legelfogadottabb függőség, mert aki dolgozik, az talpraesett, becsületes ember – holott a túl sok munka kárt tesz a mentális és a fizikai egészségünkben. Sok esetben kötelességünk beleszakadni a munkába, ráadásul motivál a teljesítmény-alapú bérezés. A munkamániának van néhány csúnya előjele: köztük a legalapvetőbb, amikor kitoljuk a szerződésben feltüntetett nyolc órás munkaidőt. Különösen nehéz a pandémia miatt bevezetett home office mellett tartani magunkat a szigorú nyolc órához.
Az otthoni munkavégzésben még könnyebb túlcsúszni a megállapodott munkaidőn. Egy átlagos munkanapon redukálódnak az egyéb tennivalók, az érdeklődés egyetlen tárgya a munka. Háttérbe szorul a hobbi, elhanyagolódnak az emberi kapcsolatok. Az életritmusunk egyenesen vezet oda, hogy képtelenek leszünk visszaszerezni az elvesztegetett időt és lehetőségeket. Gyakorlatilag, a karrierben való előrelépést az határozza meg, hogy hajlandók vagyunk-e belebetegedni a munkába – akár több pénzért, akár előreléptetésért.
A home office követelménye a rugalmasság és az állandó elérhetőség – így benne van a pakliban, hogy este nyolc órakor érkezik egy üzenet a munkahelyről; már csak hab a tortán, ha ez hétvégén történik. Persze, a húszas évek hálás állapota, hogy kimeríthetetlen energiával rendelkezünk, és nincsenek jelen a hétköznapokban azok a faktorok, amelyek kényszerítenek a munka korlátozásához. Gondoljunk itt egy kisgyerekre, aki nem engedi, hogy a munkára áldozzuk minden szabadidőnket.
A határt saját magunknak kell szem előtt tartani akkor is, amikor fiatalok vagyunk. Színültig lehetünk energiával, idővel kimerül a készlet, illetve hiába támadnak új ötleteink, a karácsony nyugalma jelentőségteljesebb, mint a munkában való felfelé kapaszkodás.
Miklós Dalma