Kányád községben nincs hiány elképzelésekben: A fontossági sorrendet figyelembe véve dolgoztak
Kányád községhez hét kistelepülés – Petek, Dálya, Ége, Jásfalva, Miklósfalva, Szentlászló és Ábránfalva – tartozik, ám így is kevés létszámú az összlakosság, ami egyik feltétele az európai pénzek lehívásának. György Sándor polgármestert az elmúlt év megvalósításairól, eredményeiről kérdeztük.
György Sándor folytatni szeretné az elkezdett munkát Fotó: Nagyálmos Ildikó
Tavalyi tervek között szerepelt egy új községháza építése, ám az önkormányzat még nem talált kivitelezőt a munkálatok elvégzéséhez.
– A közbeszerzési törvényeknek eleget téve háromszor hirdettük meg, de nem jelentkezett senki. Sőt, felhívásos alapon sem találunk kivitelezőt. A finanszírozás határideje december 31-ig szól, remélhetőleg addig sikerül találnunk olyan céget, aki felépíti az épületet. A nemzeti vidékfejlesztési program helyi fejlesztési alapjából kaptunk 2 millió 72 ezer lej támogatást, ám ez a pályázat a berendezést nem támogatja. Azért van szükség új épületre, mert a régiben szűkösen vagyunk, öt irodában tizennégy alkalmazott dolgozik – mondta György Sándor polgármester.
A község vezetője azt is örömmel újságolta, hogy a nyertes pályázatok közt szerepelt egy asszisztensi állás létrehozása: sikerült alkalmazniuk egy egészségügyi szakembert, aki a Caritas munkáját fogja végezni, együttműködve a családorvosi rendelővel.
Kányádban megépült a multifunkcionális sportpálya
A földek visszaszolgáltatása – akárcsak a legtöbb székelyföldi településen – lassú tempóban, de következetesen halad. 2015-től a szisztematikus kataszterezési programot kihasználva szakemberrel dolgoznak, a polgármester elmondása szerint 2019 végére Égére és Dálya egy részére kötöttek szerződést. Kányádra, Jásfalvára és Petekre már leadták a támogatási szerződéseket, a méréseket is elkezdték. Kányádban 1232 parcellára állítanak ki hamarosan telekkönyvet, Égében és Dályában 1500 telekre. A hivatal munkakörét is átrendezték a földfelmérési munkálatok miatt, két munkatársuk segíti a topográfus munkáját.
– Vannak olyan pályázataink, amelyek elég sokat csúsztak időben, ilyen az új multifunkcionális sportpálya, amelyre még 2017-ben pályáztunk és nemrég készült el. Az új polgármesteri hivatalt a pálya mellé tervezzük, itt alakítanánk ki öltözőket, mosdókat – árulta el a község elöljárója.
Tavalyelőtt újból megpályázták és tavaly sikerült leaszfaltozni a Szentlászló és Ábránfalva felé vezető útszakaszt, 5,6 kilométeren. Ugyanakkor a 2018-as pályázatból építették ki a kányádi és miklósfalvi vízhálózatot: Miklósfalvára felhozták a városi vizet, Kányádban kiépítették a teljes rendszert. Szintén az elmúlt esztendőben heti két alkalommal sikeresen beindult a fogászati rendelés, az önkormányzat fogászati széket vásárolt a rendelőbe. A szolgáltatást sokan veszik igénybe a környező településekről is.
– A 2016–2020 közötti időszakra elkészült stratégiát tartottuk szem előtt, a lakosság véleményét szigorúan figyelembe véve fontossági sorrendben próbáltuk megoldani a problémákat – mondta a polgármester.
A megye eddigi legnagyobb beruházása lesz a dályai és petki út
– Elég sok munkánk volt a dályai és petki útszakaszokkal, amelyeket előkészítettünk az aszfaltozásra, de előtte földek, kijárók magántulajdonát kellett tisztázni. Jelenleg engedélyezés alatt áll a technikai terv. Jelentősen hosszú időt vett fel, ugyanis a projekt mentora, a megyei tanács a pontos mérések érdekében a téli időszakra felfüggesztette a munkálatokat, ezért a technikai dokumentáció hat hónapot késett. Jelenleg a műemlékvédelmi hatóságnál van jóváhagyásra, hiszen két műemléket – az égei és a dályai templomot – érint az út. Február közepén bocsátja kivitelezésre a megyei tanács a munkálatot. A 26 millió eurós beruházás Hargita Megye Tanácsának eddigi legnagyobb pályázata, amely összeköti a 132-es utat a 133-mal, a 137-est a 137/A-val – mondta a polgármester, akinek további tervei között szerepel a község összes utcáinak az aszfaltozása, amelyekre a terveket is elkészítették. Amint mondta, ha ilyen ütemben haladna a vidékfejlesztési program pályázatainak kiírásai, akkor jó eséllyel tudnának pénzt szerezni, hiszen községszinten az utcák teljes hossza csupán 11 kilométer.
Tervezik a szennyvízhálózat kiépítését is, ám sajnos kistelepülések nem pályázhatnak európai uniós pénzekre, ezért más forrásokat kell keresni. György Sándor szeretné folytatni az elkezdett munkát, vannak újabb ötletei, amelyeket a munkatársaival közösen valósítana meg.
Nagyálmos Ildikó