Dr. András Csaba-Dezső: ízletes és egészséges is!

A hagyma és fokhagyma nélkülözhetetlen alapanyagok a székelyföldi konyhákban, ízük, zamatuk mellett számos jótékony élettani hatásuk is van: bizonyos vegyületeik segíthetnek a vérnyomás szabályozásában, nagy vitamin- és antioxidáns-tartalmuk gyulladásgátló hatású, de akár növelhetik az ételek tartósságát.

Létai Tibor
Dr. András Csaba-Dezső: ízletes és egészséges is!
Fotó: László F. Csaba

A szeptemberi Madéfalvi Hagymafesztivál keretében tartott szakmai napon beszélgettünk dr. András Csaba-Dezsővel, a csíkszeredai Sapientia – EMTE Élelmiszertudományi Tanszékének adjunktusával, aki azt is elárulta, miért érdemes bizonyos helyzetben óvatosnak lenni, meg hogy miért medve a hagyma, ami valójában fokhagyma…

– Bár tudunk jótékony hatásukról, a hétköznapokban mégis elsősorban ízéért keressük és használjuk a hagymát vagy a fokhagymát. Milyen egyéb előnyökre lenne még érdemes gondolnunk?

– A hagymafélék legfontosabb bioaktív hatóanyagai kénvegyületek, amelyek a jellegzetes ízt és szagot adják. Érdekes, hogy ezek nincsenek jelen a növényben, hanem a felvágás és feldolgozás során keletkeznek, amikor is a sejt sérülésekor felszabaduló enzimek átalakítják a hagymában levő aminosav-származékokat. A keletkező vegyületek egy része illékony, ezek okozzák a hagymavágáskor jelentkező könnyezést. Ezenkívül vannak egyéb vegyületek is, például a fruktánok (pl. inulin), amelyek prebiotikus hatásúak, bár egyeseknél emésztési problémákat, például puffadást okozhatnak. A hagyma és főként a fokhagyma egyik legismertebb, a köztudatban is jelen lévő tulajdonsága az antimikrobiális hatás, ami azt jelenti, hogy képesek elpusztítani bizonyos baktériumokat és penészgombákat – ez különösen hasznos az élelmiszerek tartósítása során. Például a kolbászokban gyakran alkalmazzák ízesítésre, de tartósító hatása is jelentős, bár természetesen nem hagyatkozhatunk csak és kizárólag erre. A fokhagyma jelentős élettani hatásai a vérnyomáscsökkentő és az antikoaguláns (véralvadásgátló) hatás. Azoknak, akik már szednek vérnyomáscsökkentő vagy trombózisgátló gyógyszereket, nem árt óvatosan fogyasztaniuk, mivel ezek hatásai összeadódnak, ami akár veszélyes mértékű is lehet.

Dr. András Csaba-Dezső: ízletes és egészséges is!

– A medvehagyma nem véletlenül kapta a nevét, hiszen a nagyragadozó előszeretettel fogyasztja. Miért e rajongás? Illetve a medvehagymáról nekünk mindig a figyelmeztetés jut eszünkbe, hogy nehogy összekeverjük a gyöngyvirág levelével… A medvét ki figyelmezteti?

– A medve mindenevő, így növényeket is szívesen fogyaszt, főként, ha könnyen hozzáférhet. Az erdőkben nagy területeken található meg a medvehagyma, így ez egy egyszerűen elérhető táplálékforrás számára. Valójában a medvehagyma helyesen medvefokhagyma lenne, mivel tulajdonképpen vadfokhagyma. A medve szaglása és ízlelése jó, ezért ha gyöngyvirág keveredne a medvehagyma közé, felismerné és nem nyelné le. De ha esetleg össze is tévesztené, nagy testtömege miatt valószínűleg meg sem érezné a hatást. Másfelől a mi számunkra is fontos, hogy biztosan felismerjük a medvehagymát, mivel
az valóban könnyen összekeverhető a gyöngyvirággal, illetve az
őszi kikericcsel is, amelyek az emberre halálos toxinokat tartalmaznak. Ezért ajánlott gyűjtéskor minden egyes levelet az ujjunkkal összemorzsolni, majd megszagolni – a jellegzetes illat igazolja, hogy medvehagymát szedünk.

– Székelyföldön a hagyma a szalonna elmaradhatatlan társa… Van ebben ráció?

– Bármilyen zsíros étel zöldségekkel való fogyasztása kedvezőbb hatással lehet az egészségünkre. A hagyma és a fokhagyma antioxidáns tulajdonságaival csökkentheti a sütéskor keletkező káros szabadgyökök hatásait. Az élvezeti érték is nagy szerepet játszik ebben: ha például együtt sütjük a hagymát és a szalonnát, finomabbá válik az étel! És némi humorral élve: ha valaki tart az elhízástól – a sok szalonna- és hagymafogyasztás miatt –, pálinkát is fogyaszthat melléje! Bár az ital az elhízástól nem véd, félelem ellen kiváló…



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!