Ismét becsalizzák a rókákat
Őszi veszettségmegelőzési kampányra készül az állategészségügy
Hargita megyében is plakátokon figyelmezteti a lakosságot a rókák őszi veszettségmegelőzési kampányának kezdetére az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság. Hogy a csalik évi két alkalommal történő kihelyezése nem hiábavaló, azt a próbakilövések során végzett utóellenőrzések, illetve a veszettségi esetek visszaszorulása is világosan jelzi: Hargita megyében veszettség immár két éve nem fordult elő.
Immár a megye legtöbb településén plakátokon, szórólapokon hirdeti az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság: a rókák őszi veszettségmegelőzését szolgáló csalikihelyezési kampány hamarosan ismét kezdetét veszi. A buszmegállók, parkok, iskolák, boltok, önkormányzati épületek közelébe kihelyezett plakátok egyelőre a figyelemfelkeltést, illetve kérdés-felelet formájában a lakosság tájékoztatását célozzák, a mélyfagyasztott, pasztillákat tartalmazó csalétkek repülőgépes szórására, illetve a kézi kihelyezésére viszont csak a későbbiekben kerül sor – mondta el tegnap lapunknak dr. Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Arról, hogy a veszettségmegelőzési szérumok kiszórása/kihelyezése pontosan mikor kezdődik, az országos főhatóság egyelőre még nem tájékoztatta a megyei szakigazgatóságot – tette hozzá a megyei főállatorvos. Ladó Zsolt úgy véli, a csalik tényleges kihelyezésére – a tavalyi tapasztalatokból kiindulva – várhatóan október folyamán kerül sor.
A rókák veszettségmegelőzését szolgáló csalikihelyezési kampányra évente kétszer – tavasszal és ősszel – kerül sor. Hargita megye számára a főhatóság legutóbb – a repülőgépes szórás kiegészítéseként – 2 ezer darab, csokoládé-kockára hasonlító fagyasztott pasztillát küldött: a készítmények a csalit elfogyasztó vörös bundások szervezetében legkevesebb egy évig nyújtanak védelmet a veszettséget okozó kór kialakulásával szemben.
Ladó Zsolt elmondta, a napokban még a tavaszi „oltási” kampány eredményességét tesztelik. Azt, hogy a rókák a természetbe – rókalyukak, kotorékok elé, erdőszélekre, vízpartok, vadcsapások mellé – tavasszal kihelyezett csalikat elfogyasztották és a vörös bundások szervezetében a veszettséggel szembeni immunitás kialakult, a szakhatóság a helyi vadásztársulatok vadőreinek bevonásával száz négyzetkilométerenként négy róka kilövetésén, illetve tetemvizsgálatán keresztül ellenőrzi. Az előírások alapján Hargita megyéből az oltási kampány eredményességének tesztelésére 119 rókatetem laborvizsgálata szükséges, a vadásztársulatok egyébként a múlt hét végén lejárt határidőig e célra több mint kilencven rókát szolgáltattak be.
Az oltási akciók hatékonyságának valódi fokmérőjét viszont a veszettségi esetek visszaszorulása jelenti: Hargita megyéből a gazdák és az állatorvosok örvendetes módon sem a tavaly, sem az idén nem jelentettek veszettséget – hangsúlyozta a főállatorvos.
Domján Levente