Iskolapélda
A társadalmi rétegek egymásnak ugrasztásának gyakorlata – valószínűleg ez lehetne a címe annak az előadásnak, amit nap mint nap szemlélünk az utóbbi két évben. Most éppen a szülők és pedagógusok között elrendelt játszma fejezetének lehetünk szemtanúi. A szülők haragsznak az aktuálisan előállított bűnbakra, a pedagógusok pedig nyelnek egy nagyot, s tűrik a megalázást.
A koronavírus-járvány negyedik hullámának megfékezésére egyik napról a másikra kényszervakációra küldték a gyerekeket, alig egy hónappal a tanévkezdés után, a tanulók nagy része még fel se ocsúdott a nyári élmények után. Jól kizökkentek az elrendelt pihenő alatt, de a fránya járvány sehogyse akart csitulni. És ekkor a két hét vakáció végén bejelentik, hogy mégse kell menni majd iskolába, ismét tanuljanak online a gyerekek. Már ott, ahol a csúnya tanítók nem oltakoztak kellő arányban.
Szerintem átlagos, hozzá nem értő, de a folyamatokat évtizedek óta figyelmesen követő polgár szerint, ha valami megoldásfélét kerestek volna, akkor a vakáció elején már közlik, hogy mi a visszatérés feltétele. Talán jobb lehetne az oltottsági arány. Vagy átlagos, a teljes lakosságot vizsgáló oltottsághoz is köthették volna, nemcsak a tanügyisekéhez. Alig pár hete még a települések fertőzöttségi mutatója volt a mérvadó az oktatási intézmények működését illetően, ez most elfelejtődött. Simán előfordulhat, hogy ott, ahol ezerből harmincan fertőzöttek, mégis működhetnek az iskolák, óvodák. Vagy olyan településeken, ahol nincs egyáltalán fertőzött, de oltott se, ott is csak online tanulhatnak a gyerekek.
S hogy miért az oltottság számít, s miért nem a védettség, azt végképp nem értem. A korábban megfertőződött iskolai munkatárs jobban ki van téve a koronavírusnak, mint az étterembe betérő átlagpolgár? S ha az iskolában a teljes irodai és kisegítő személyzet oltott, de a pedagógusok egyáltalán nem, akkor biztonságban vannak a gyerekek? Egyáltalán, kinek a biztonságára vigyáznak most a hatóságok?
Mondanám, hogy az az igazán megdöbbentő – pedig mifelénk nem az –, hogy alig pár napig volt makulátlan ez az intézkedés. Hétfőn délután alig ért véget az első tanítási nap, máris a felülvizsgálatáról beszélt az illetékes. Egyszer, egyetlenegyszer nem lehetne átgondoltan, megalapozottan, hozzáértőkre hallgatva rendelkezni, s utána kitartani mellette? Bár a látszat kedvéért.
Barabás-Pál Hajnalka