Hirdetés

Miből áll a térségi összefogás?

Vlaicu Lajos

Az évek során többször elhangzott, hogy térségi szintű összefogásra van szükség, és a koordinált fejlesztési projektek elengedhetetlenek a beruházások sikeres megvalósításához. Csakhogy környékünk falvai viszonylag zárt közösségek, ahol nem ritkán tapasztalható versengés, sőt időnként rivalizálás is kialakul.
A múltban és jelenben számos olyan projektet valósítottak meg egymáshoz közeli vagy éppen szomszédos településeken, ahol nem igazán érzékelhető a térségi együttműködés. Külső szemlélők számára úgy tűnhet, mintha inkább mindegyik település saját érdekeit követné – valahol érhető is –, nem pedig közösen dolgoznának egy átfogó, térségi szintű fejlesztésen – ez már kevésbé érthető.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Vegyük például a gombamód szaporodó községi hulladékudvarokat. Megértem, hogy jelenleg elérhetők a pályázati források, és a települések joggal ragadják meg ezeket a lehetőségeket. De vajon mennyire lehetünk biztosak abban, hogy a pályázat beválik, ugyanis jól ismert példa, amikor több mint 12-13 évvel ezelőtt a települések szennyvíztisztító berendezéseket telepítettek. Bár a berendezéseket törvényi előírások szerint tervezték, a valóságban a szennyvíz, amely a rendszerbe került, eltért a jogszabályokban meghatározott paraméterektől, így a berendezések nem működtek megfelelően. Az igazi problémát az jelentette, hogy a pályázat készítői talán meg sem várták a rendszer tesztelését, vagy figyelmen kívül hagyták a realitásokat. Vajon miért írnak ki olyan pályázatokat, amelyeket a gyakorlatban tesztelnek le először?
Könnyen előfordulhat, hogy a községi hulladékudvarok sorsa is hasonlóan alakul, mint a szennyvíztisztítóké. Az önálló beruházások helyett vajon nem lenne célszerűbb egy közösen átgondolt, térségi szintű megoldásban gondolkodni? Ezzel elkerülhetnénk a felesleges párhuzamosságokat, az erőforrások pazarlását, és biztosíthatnánk, hogy a megoldások minden település számára fenntarthatók legyenek. Nem lenne jobb a hulladékudvarok építése során az első néhány prototípus elkészítése után rövid szünetet tartani, hogy az üzemeltetés során felmerülő hibákat és problémákat a további projekteknél már ki lehessen küszöbölni? Lehetne egy nagy térségi hulladéklerakó udvart is építeni, de persze tudom, hogy senki sem szeretné a szomszédja szemetét tárolni!



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!