Könyvvásárhely
Nem az én szóleleményem a címül írt Könyvvásárhely, ha nem tévedek, Szűcs László nagyváradi kollégám és barátom tollából származik. Hogy mégis miért kölcsönöztem tőle ezt a nagyon expresszív kifejezést? Mert nem találtam jobbat, amely egy szóban, tömören kifejezné mindazt, amit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár jelent a hazai magyar kulturális palettán, illetve a magyar nyelvű könyves életben. E szóban benne van a rendezvény jellege: könyvvásárhely; és benne van a helyszín is: Vásárhely. Amúgy ismeretségi körömben mindenki így nevezi a hajdani Székelyvásárhelyt, a mai Marosvásárhelyt, kivételt talán csak a felsőháromszékiek képeznek, akik számára a Vásárhely Kézdivásárhelyt jelenti, a hajdani székely fővárost (székvárost?) nemes egyszerűséggel a Maros névvel illetik. Nos, szombaton Könyvvásárhelyen jártam, hogy megtapasztaljam a könyves forgatag hangyaboly-nyüzsgését, találkozzak rég ismert könyvkiadókkal és -kereskedőkkel, megismerhessem az általam ismert és kedvelt szerzők új, még ismeretlen munkáit, részt vegyek egy-két közönségtalálkozón, régi barátságokat ápoljak és új ismeretségeket kössek. A könyv és a könyves rendezvények összehozzák az embereket, a könyv, az olvasás szeretete biztos alap, kapcsolatokat lehet építeni rá. Még a gyakran látott itthoni kiadókkal, kereskedőkkel is más a találkozás Könyvvásárhelyen, mint itthon, a környezet másfajta keretet ad e találkozóknak, kizökkenti a hazai rutinból, más megvilágításba kerülnek a tények, más értelmezést adva nekik.
A standokon nagyon sok újdonságot lehetett látni, a kiadók jó része erre a jól bejáratott eseményre időzíti idei újdonságainak megjelentetését, bemutatását, piacra dobását, az olvasóval való megismertetését és az iránta való figyelem felkeltését, vállalva azt a kockázatot is, hogy a rendezvénykavalkádban nagyon megoszlik a közönség, ugyanakkor remélve, hogy a vásárra vetülő médiafigyelemből morzsányi jut az említett újdonságokra is, felfigyel rájuk az olvasó, a könyvszakma, felfigyelnek rá a kereskedők is.
Könyvvásárhely a három legnagyobb és legrangosabb magyar könyves rendezvény egyike a budapesti Vörösmarty téren szervezett ünnepi könyvhét és a Millenárison tartott Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál után. Harminc év következetes munkája tette azzá, elérve, hogy – mint az idei, tegnap véget ért kiírás mottója is hirdette, megunhatatlan legyen. Könyvvásárhely divatot is teremtett, számos nagyszabású könyves rendezvényt szerveznek különböző erdélyi településeken, mércét jelent a csíkszeredai könyvvásár, a sepsiszentgyörgyi SepsiBook vagy a kisebb, de ugyancsak jelentős könyves rendezvények számára. Valamennyi jelentős, mert az írott kultúra éltetését, fennmaradását szolgálja. Miként teszi azt immár három évtizede a Marosvásárhelyt Könyvvásárhellyé avanzsáló Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár.