Bezzegférfiak

Jakab Árpád

Minden „izmus” vége az, hogy önmaga paródiájába fordul, erőszakoskodni kezd, ami viszont már taszító. 
A sport világában a feministák, női jogvédő és egyéb, ezt a hullámot meglovagló szervezetek szerint többet szerepelnek képernyőn a „bezzegférfiak”, mint a női sportolók, továbbá jóval többet keresnek, mint a nők, ráadásul sokuk „tárgyiasítja” a nőket. Egy Fucsovics Márton–Novak Djokovic teniszmérkőzésen a BBC szakkomentátoraként dolgozó egykori világelső, Boris Becker azt találta mondani a magyar játékos kedveséről, akit a kamerák előszeretettel mutogattak a közvetítés alatt: nem hiába mondják, hogy a magyar lányok a legcsinosabbak. Kapott is érte harsogó kritikát, mivelhogy tárgyiasítja, lealacsonyítja a nőket. Ezzel szemben Fucsovics kedvese azt mondta, neki roppant jólesett a bók. „Ha nő vagy és csinos, akkor ezek szép szavak egy úriembertől. Csak annak szexizmus, akit nem ismernek el.” Ezzel szemben az égvilágon semmilyen polémia nem született az Eurosport női kommentátorának megállapításából, aki az olimpiai játékok alatt azt mondta az egyik férfi műugróról, hogy gyönyörűen kidolgozott felsőteste van. Neki senki sem mondta, hogy tárgyiasítja a férfiakat. Még egy példa: női strandröplabda-mérkőzéseken tilos a sportolók hátsóját mutatni a tévében, a női strandkézilabdázók rövidgatyában kell játsszanak, ezzel szemben a férfi pólósok egy szál fecskében, meztelen felsőtesttel ugranak medencébe, a tévétársaságok pedig előszeretettel sugároznak ilyenkor víz alatti felvételeket is. Még egyetlen férfi jogvédő szervezetet (van ilyen?) sem hallottam tiltakozni vagy követelni, hogy a pólós pasik egybedresszben labdázzanak. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Luis Rubiales, a Spanyol Labdarúgó-szövetség volt elnöke a spanyol női válogatott világbajnoki győzelme után rontott a pályára, egyik játékost vállára vette, amiből szintén baj lett, de abból még nagyobb, hogy az önfeledt ünneplés hevében szájrapuszit adott Jennifer Hermosónak. Aki a mérkőzés után társaival együtt jót nevetett az eseten a csapatbuszon, erről vannak, illetve csak voltak felvételek a világhálón, mert másnapra az összeset eltávolították, és megkezdődött Rubiales tetemre hívása. Hermoso már nem nevetgélt, hanem a félresikerült pusziból ügyet kreáló női jogvédő szervezetek képviselőinek társaságában ország-világ előtt jelentette ki, hogy az elnök szexista, és hogy a csók (mert időközben átnevezték annak) mélységesen megsértette női mivoltában. Rubialesre az ügyészség egy évet kért szexuális zaklatás, további másfél évet kényszerítés miatt…
Aztán itt a sport világának állandó vitatémája, a bérek közötti különbség. Ami valóban jelentős, legalábbis a Forbes magazin szerint, hiszen a világ legjobban fizetett női sportolóinak tavalyi évre vonatkozó listáján az első 20 helyezett több mint 258 millió dollárt keresett. Ez viszont csupán a 12 százaléka annak a 2,23 milliárd dollárnak, amit a 20 legjobban fizetett férfi sportoló kapott ugyanebben az időszakban. A teniszező Coco Gauff például a maga egy év alatt megkeresett 34,4 millió dollárjával a férfiak listáján még az első százba sem fért be. A női foci-vb megemelt összdíjazása 150 millió dollár volt, a férfi világbajnokságon 440 milliót osztott szét a FIFA. Erre leginkább a női mezőnyben az egyik legnagyobb sztárnak számító svájci Alisha Lehmann akadt ki, mondván, súlyosan diszkriminálják a nőket, hiszen ő is ugyanazt a munkát végzi, mint a férfi futballisták. Hogy Ön, kedves olvasó, még nem hallott Alisháról? Persze, hiszen a sportiparággal kapcsolatos egyik fő ok a bérkülönbségre a sportolókat körülvevő médiavisszhang különbségeiben keresendő. A férfi sportokat – tetszik vagy sem – jóval nagyobb érdeklődés övezi, több szponzori és médiafigyelem irányul rájuk, amelynek következtében a sportolók magasabb jövedelemhez jutnak. A női sportok iránti érdeklődés kisebb, ami alacsonyabb nézettségi számokat, kevesebb reklámszerződést és végső soron alacsonyabb fizetéseket eredményez. De ilyen alapon panaszkodhatnának diszkriminációra mondjuk a férfi krikettesek is, hiszen a focisták jóval többet szerepelnek a képernyőn, jóval nagyobb a fizetésük. Nem mellékesen a férfi sportolók nemcsak a bérükből, hanem a szponzori szerződésekből és reklámokból is jelentős bevételekre tesznek szert, ami még inkább növeli az anyagi különbséget a két nem között. Magyarul: ahol nagyobb a kereslet az adott sportágra, oda több pénz áramlik, és így nagyobb fizetéseket kérnek el a játékosok is. Nincsenek adataim, de állítom, világszerte sokkal többen nézték a férfi foci vb-t, mint a nőit.
Kövezzenek meg: magam is az előbbit követtem, naponta legalább két meccset megnéztem, míg a női vébé legfeljebb a félresikerült puszi kapcsán váltott ki visszhangot a sportbarátok körében.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!