Bankszámlafrász
A pénz mindig is az emberi civilizáció egyik alapvető építőköve volt, amely lehetővé tette a kereskedelmet, a gazdasági fejlődést és a társadalmi előrehaladást. Azonban az utóbbi években szemtanúi vagyunk a készpénzhasználat fokozatos visszaszorulásának és a digitális fizetési eszközök térnyerésének. Ezzel együtt megjelentek az aggodalmak és a kételyek azzal kapcsolatban, hogy vajon az ember önrendelkezése veszélyeztetetté válik-e azáltal, hogy a pénzügyi rendszer és a globális hatalom irányítói korlátozhatják és manipulálhatják életünket.
Jól emlékszünk még a kanadai kamionosok esetére, akik a Covid-járvány idején tiltakoztak a túlzott szigorítás miatt, tüntetésekkel igyekeztek jobb belátásra bírni a kormányukat, aminek az lett a vége, hogy a hatalom bírói végzés nélkül letiltották a bankszámlájukat. Volt, nincs tiltakozás. Az Egyesült Királyságban rendszerszintű bosszúhadjárat zajlik a pénzügyi cégeknél a keresztények ellen. Azonnal zárolják azok számláit, akik a fősodorral szemben fogalmaznak meg véleményt. Nemrég egy pap számláját zárolták, amiért kritikus levelet írt a banknak a pride hónap alatt, de ugyanilyen sorsra jutott az egyik angliai keresztény szervezet is. A nemtetsző vélemény miatt bárki pórul járhat. Így történt ez a szlovák Jozef Hambálekkel is, akinek azért zárolták számláit, mert összefüggésbe hozták az Éjszakai Farkasok nevű Putyin-párti motorosbandával. De Hadmut Danisch német blogger bankszámláit is letiltották, mert Ricarda Lang német zöldpárti vezetőt „kövérnek” nevezte. Mindez csak a jéghegy csúcsa, de érezhető, hogy a hatalom figyel és a bankszámlák zárolását jelen korunk „fekete autójának” használja. De a „csengőfrász” kifejezés sem felejtődött még el teljesen az 50-es évekből, így azt modernizálva „bankszámlafrásznak” is nevezhetnénk a mai jelenséget.
Természetesen a bankkártyák használata kényelmesebb, mint a készpénzkezelés, és az ember hajlamos a komfortot előnyben részesíteni. De feltevődik a kérdés, érdemes-e a kényelmünkért teljesen feláldozni egyéni autonómiánkat? Ugyanakkor el kell-e hinnünk azt az érvelést, miszerint csak a bűnözők érdeke papírpénzzel fizetni? Ezzel az érveléssel presszionálták az embereket Kanadában és szorították vissza a készpénzhasználatot. De amint a fentebb említett példák is mutatják, egyértelmű, hogy a bankkártya és készpénz viszonylatában felmerül az emberi önrendelkezés kérdése, hiszen a digitális pénzügyi eszközök használata által mindent nyomon lehet követni, minden ellenőrizhetővé válik, az is, hogy az egyén milyen módon használja a pénzét, ezáltal a magánszféráját is veszélybe sodorva, és végső soron a zárolás is ott lebeg mindenki feje fölött, mint Damoklész kardja, ha netán a hatalomnak nem tetszik a szemed állása.
Földi László titkosszolgálati szakértő, a Védett Társadalom Alapítvány kuratóriumának elnöke az egyik írásában tökéletesen rátapintott a lényegre, így fogalmazott: „A készpénz kivonása a legnyíltabb támadás az emberi önrendelkezés intézményével szemben. Hogy elkerüljük ezt a visszás helyzetet, nincs más választásunk, mint meghirdetni a Fizess készpénzzel! mozgalmat.”
A digitális eszközöknek pedig az ember szolgálatában kell állniuk, és nem a szabadságát veszélyeztetniük.