Hirdetés

A nagy pénzvigyázó

Létai Tibor

Mindenki tudja, hogy a bankok a pénzünket nem egyszerűen tárolják, hanem egyenesen óvják – tőlünk. Olyan gondossággal kezelik, mintha nem is a miénk volna, hanem az övék. És valahol talán igazuk is van, hiszen ha egyszer odaadtuk a pénzünket a biztonság kedvéért nekik, onnantól kezdve érezhetik úgy, hogy valahogy az övék. És mi attól a pillanattól kezdve egy egész akadálypályán kell végigverekednünk magunkat, ha viszont akarjuk látni.
Először is: a bankautomaták pont akkor nem működnek, amikor sürgősen szükségünk lenne készpénzre. 
Ha nem adod fel rögtön, és betérsz a bankba, máris jön a kérdés: biztosan fel akarjuk venni a pénzünket? Gyanús, ugye? Miért is lenne szükségünk rá, a saját pénzünkre? Jobb helyen van az ott, akár kamat nélkül is pihengetve. Ha mégis szemtelenül ragaszkodunk ahhoz, hogy visszakapjuk, jön az újabb akadály: a kezelési költség – mert miért is kapnád meg a pénzedet az utolsó baniig. Ez azért van, mert természetesen a bank kemény munkával „őrizte, óvta” azt az összeget – például azzal, hogy nem csinált vele semmit. És ha már odaadtad a pénzed, a „védelmi költséget” meg kell fizetni. Nemdebár?
De a legjobb az, amikor megpróbálunk egy kicsit többet kivenni a szokásosnál. Ekkor a rendszer automatikusan pánikba esik, és a bank ügyintézője olyan tekintettel néz ránk, mintha legalábbis az államkasszát próbálnánk kifosztani. Tovább sorjáznak a kérdések: Miért kell ennyi pénz? Mire költenénk? Nem lenne jobb inkább egy megtakarítási számlára tenni? Természetesen olyasmire, ami a banknak még több pénzt hoz, nekünk meg vajmi keveset, de örüljünk, hogy megőrzik.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


És nem csak akkor csapnak le ránk, ha túl sokat akarunk kivenni. Ha netán túl sokáig nem csinálunk semmit a kártyánkon parkoló pénzzel, egy része szépen lassan elpárolog. Mert ugye a bankszámla fenntartása nincs ingyen! Ha csak hagyjuk állni, akkor is vonogatják a havi díjakat, amíg egyszer csak jön a kedves üzenet, hogy töltsük már fel – legyünk szívesek – a számlát, ugyanis már nincs mit leszalámizzanak róla.
A készpénzgondokat elkerülendő, ha azt hisszük, hogy majd a kártyával való fizetés minden gondtól megment, akkor is nagyot tévedünk. Igaz, kényelmes, de még kényelmesebb a Nagy Testvérnek, aki innentől pontosan tudja, mikor hol járunk, mit eszünk, mit iszunk, milyen dolgokra költjük a félretett lejeinket, sőt, talán még azt is, milyen színű alsóneműt vásároltunk. Az pedig már csak hab a tortán, hogy ha netán a szemünk színével akad gondja a hatalomnak, hipp-hopp, befagyasztják a számlánkat. Volt pénzünk, nincs pénzünk.
Tehát hol is kezdtük: a bankban, a saját pénzünk közelében – csak épp hozzáférni nem tudunk túl könnyen. De legalább nyugodtak lehetünk: a bankunk mindig gondoskodik rólunk... De a pénzünkről legalábbis.
Talán nem véletlen, hogy a nagyágyúk is üzentek. Orbán Viktor magyar miniszterelnök legutóbb évértékelő beszédében bejelentette, hogy a magyar kormány támogatja a készpénzhez való jog alkotmányos védelmét. A készpénz használatát szabadságkérdésnek nevezte, hangsúlyozva, hogy az nem csupán szokás, hanem jog. „Igazi biztosíték csak a készpénz lehet. Nem akarunk a bankok rabszolgái lenni” – fogalmazott. Szerintem tűpontosan.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!