Világjárvány a kortárs drámákban
Bár kevesen olvasnak drámát, mégis sok kortárs színpadi szöveg születik. Erre nyújtott ismét bizonyítékot a dráMÁzat pályázat, amelynek eredményhirdetését Székelyudvarhelyen a 12. dráMA – kortárs színházi találkozón ejtették meg. A zsűrinek több mint 130 pályaműből kellett kiválogatnia a legjobbakat.
Ötödik alkalommal hirdették meg a dráMÁzat drámapályázatot, ezúttal a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a nagyváradi Szigligeti Színház és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem közösen szervezte meg és bonyolította le a nyílt, egyfordulós versenyt, amelyre három kategóriában, jeligével ellátott alkotásokat vártak június közepéig. A DEBÜT kategóriában a pályakezdő színműírók jelentkezhettek, akiknek szövegei még nem jelentek meg sehol, és még nem mutatták be a hivatásos színtársulatok. A drámaÍRÓ kategóriába a már befutott szerzők pályaműveit várták, a dramAUTOR kategóriában pedig román alkotók pályázhattak. Az elmúlt hónapokban egy 13 tagú zsűri értékelte az alkotásokat.
A pályakezdők
A múlt héten zajló 12. dráMA – kortárs színházi találkozó harmadik napján jó hangulatú, a pályaműveket, illetve az értékelés folyamatára rávilágító, kötetlen beszélgetésen hirdettek eredményt, akkor derült fény arra is, hogy kik állnak a jeligék mögött. Éppen ebből a tényből származott egy kis bonyodalom, amely például a Debüt kategóriában át is írta a nyertesek listáját, és így végül csak szombaton hozták nyilvánosságra azok nevét, akik alkotásai ezúttal a legjobbaknak bizonyultak.
Debüt kategóriában 64 magyar nyelvű pályaművet értékelt a zsűri. Az eredményhirdetésen a zsűritagok elmondták, hogy nem volt könnyű meghozni a döntést, és azt is, hogy a beküldött pályaművekben tematika szempontjából erőteljesen megjelent a járvány, illetve az emlékezet. A jeligék feltörése után derült ki, hogy a nagy egyetértésben legjobbnak ítélt Vattacukor dráma nem felelt meg a kiírás feltételeinek. Végül az első helyezett Mihály Zsombor A helyi című drámája lett, a második helyezett Harmadnapra című művet Rácz Alíz jegyzi, a harmadik díjat pedig a Matchbox, Stöhr Orsolya munkája nyerte el. A nyertes alkotás szerzője 1000 eurós díjban részesül.
Nem volt legjobb
A DrámaÍRÓ kategóriába negyven magyar nyelvű drámát küldtek be. A kiértékelő beszélgetésen elhangzott, hogy nem volt nagy eltérés a Debüt kaetgóriás és az itt értékelt művek színvonala között. A témák között itt is megjelent a világjárvány a családi drámák, az öregkor, az egyedüllét, illetve a kivándorlás motívumai mellett.
Idén a zsűri nem hirdetett első helyezettet, viszont a dobogó következő két fokát megosztották. A második helyezést megosztva az Ikarosz, Szálinger Balázs verses szövege, illetve a Mielőtt a kakas, Polgár M. András pályázata nyerte el. A harmadik helyezést, szintén megosztva Karánsebessy Balázsnak A nap körül kering című munkájáért és Lovassy Cseh Tamásnak a Bizalom utca című szövegéért ítélte oda a zsűri. Mivel az 1000 eurós fődíjat nem viszi el senki, az összeget „átcsoportosították” a további helyezettek díjazására.
Ütős román darabok
A korábbi évekhez képest jóval több, szám szerint 31 darabot küldtek be a DramAUTOR kategóriába. Nagy Pál, a székelyudvarhelyi színház igazgatója – maga is zsűritag – adott hangot annak a közös véleménynek, hogy a beküldött pályaművek között számszerűsíthetően több volt az izgalmasabb, értékesebb mű, mint az előző két kategóriában, jelentős számban olvashatott a zsűri filozofikus tartalmú, vagy akár az abszurdba hajló alkotásokat. Az igazi meglepetést a kategória legjobbja jeligéjének megfejtése jelentette, amely mögött az a Radu Popescu áll, aki már a legutóbbi dráMÁzatot is megnyerte, most pedig nemcsak a Noul profet című művével lett első, hanem a Plimbarea Elizei című gyermekdarabjával különdíjban is részesült. Másodiknak Carmen Dominte írását, az Oameni de piatră című művet, harmadiknak Marilena Dumitrescu Între viață și moarte darabját választotta a hattagú zsűri.
Akárcsak az előző években, a nyertes drámákat megjelentetik egy kötetben, illetve a színházak vállalják egy-egy darab bemutatását egy későbbi évadban.
Asztalos Ágnes