Újévi babonák és népszokások
Falvainkban, az elszigeteltebb településeken mai napig élnek varázsló, jósló és védelmező szokások. Sokak gyakorolják ezeket, noha jelentésüket nem mindig ismerik.
Székelyföldön babonás szokásokkal, hiedelmekkel gazdagon átszőtt népi kultúra öröklődik az idősebbekről a fiatalokra. Őseink ismerték a boszorkányok rontásait, az ellenük való védekezést, tudták, hogy mit jelent az, ha a „lüdérc megnyomott valakit” és azt is, hogy mikor fonják be szépasszonyok a lovak sörényét. A fiatalok mára kevésbé ismerik ezeket a szokásokat, az idősek azonban még mindig tartanak az ismeretlen erőkről, így sokan mesélni is félnek róluk. Számos néprajzi tanulmány, kötet szól azokról a tapasztalatokról, amelyek a „küszöbidőszakokban” születtek, ideértve a mindenszentek napját, a napfordulókat, valamint az óév és újév közti éjszakát. Ilyenkor a régiek fokozottan figyeltek a szerencsét vagy balszerencsét elővetítő dolgokra, viselkedésre, mivel a köztes állapot a varázslásra, rontásra is alkalmat adott. Különösen óvták a küszöböket, védték a kapu-, pajta‑ és ajtófélfát, hogy ártó varázslat ne fogja a gazdaságot, az udvart, a házat. Óvakodtak a rossz cselekedetektől, a veszekedéstől, a káromkodástól és mindenféle kártevéstől, mert úgy tartották, magatartásuk meghatározza jövő évi viselkedésüket.
Óvták a gazdaságot, a házat, az állatokat
Ahhoz, hogy nyugodtan tudja az évet zárni és az új évet kezdeni a család, vissza kellett szereznie a tőlük kölcsönkért dolgokat, hogy azok a következő évben se cseréljenek gazdát – ezt a szokást egyes csíki és udvarhelyszéki településeken ma is tartják. A régiek ezért otromba és rosszindulatú dolognak is tartották, hogyha az év utolsó napján bárki „kölcsönbe megy”. Őseink a földekre, haszonállatokra különösen nagy figyelmet fordítottak a megélhetés miatt, így azok védelme kulcsfontosságúnak számított az év utolsó éjszakáján. Úgy tartják, az utolsó napon jó bőven kell enni és inni adni az állatoknak, hogy azok a következő évben se szűkölködjenek. A gazdaságokban a rontás kivédésére szolgált a pajtaajtó mögött tartott nyírfa seprű, a gerendába tűzött, virágvasárnap megszentelt barka, vagy a felkötött piros pántlika, ezeket az utolsó nap mindig ellenőrizték, hogy a helyükön legyenek, ellenkező esetben nem védenek a rontástól. Mára egyre kisebb a pásztorok száma, a megcsappant állatlétszám a kieső csordajárás miatt, de régebb nagy szerepet tulajdonítottak nekik az év végi kántálás alkalmával. A pásztorok ekkor csapatosan járták körbe a falut, énekeltek, kolompoltak és zajt keltettek, elűzve ezzel az ártó és gonosz szellemeket, a rontást. A gazdák feladata volt, hogy jótéteményükért megvendégeljék azokat az óévbúcsúztató gonoszűzésért, hiszen ez nemcsak az egyén, hanem az egész faluközösség javát szolgálta.
Szerelmi jóslás, anyagi bőség
A háziasszonyok megszokott munkája – mint a sepregetés, a takarítás, a mosás és a varrás – tilalom alatt állt az óesztendő utolsó és az új év első napján, úgy tartották, hogy ha ezt megszegik, a következő év nyugtalan és terhes lesz számukra.
Az óév‑újév közti küszöbidőszak jóslásokra, szerelmi jóslásokra kiváltképp alkalmas. Korond környékén gyakran ólomöntéssel igyekeztek a jövőbe látni, szerelmet vagy szerencsétlenséget jósolni. A jóslás során vízbe öntötték a felhevített ólmot, és attól függően, hogy milyen formában kötött meg – szív, bölcső vagy koporsó – vetítették előre a szerelmet, a gyermekáldást vagy egy családtag elvesztését.
Az ételek fogyasztásában őriztük meg leginkább eleink szokásait. Környékünkön a mai napig tartják a szokást, hogy baromfihúst nem szabad az év utolsó napján fogyasztani, mert elkaparja a szerencsét, ám disznó- és halhúst javallott enni, mert az előbbi előre túrja a szerencsét, utóbbi anyagi biztonságot hoz, akárcsak a lencseleves vagy -főzelék fogyasztása.
Úgy tartották, hogy ha újév napján aranyvízzel – az év első vödör vize, amit a kútból kihúznak – mosdanak le, az új esztendőben nem éri a családot betegség, szép és derűs lesz a család összes tagja az újévben. Szigorúan tartották azt a szokást is, hogy újév első napján először a férfi kell belépjen a házba, hiszen ő hozza a szerencsét, az asszony csak utána következhet.