Tökfélék tárháza az út szélén
Dísz‑, takarmány‑ és sütőtökféléket ültetett a tavasszal a máréfalvi Olasz család. Az áldozatos munka meghozta gyümölcsét, hiszen idén több tonna termést sikerült betakarítaniuk, amit becsületkasszás eladással próbálnak értékesíteni.
Hangulatos látvány fogadja a Máréfalván átutazókat, már a település Székelyudvarhelyi bejáratánál bálából formált figurák és tökfélék sokasága jelzi, hogy beköszöntött az ősz. Továbbhaladva pedig az út szélén színes, narancssárga, zöld és szürke tökfélék serege várakozik leendő gazdájára, és mint a kihelyezett feliratokból kiderül, becsületkassza áll a vásárlók rendelkezésére. A gondosan felcímkézett tökök között sütőbe, asztaldísznek és állatoknak való is van, méretek szerint felsorakoztatva egy kapualj mellett. Mint kiderült, a hangulatos elrendezés az Olasz család munkájának eredménye, és kereslet is van a terményeikre.
– A nagyobbik fiam hozta a magokat Svájcból, két területet szántunk arra, hogy bevessük azokat tökkel. Mást azokba nem is ültettünk
– közölte megkeresésünkre Olasz Enikő, aki szerint a töktermesztés és az eladási módszer ötlete is a fia érdeme.
– Külföldön dolgozva látta a fiam, hogy sok az ilyen becsületkassza, amit kiraknak a kapu elejébe, és az ember lelkiismeretére van bízva, hogy eleget tesz‑e neki. Innen jött ez az ötlet is, ráadásul Revolut‑kártyával is lehet fizetni, ami a külföldi átutazók vagy fiatalok körében manapság népszerűbb
– avatott be Olasz, aki szerint a vásárlókra nem jellemző, hogy visszaélnének a becsületkassza lehetőségével.
– Hála istennek, van kereslet, nemcsak a környező településekről érkezők vásárolnak. Vásároltak már Fehér, Kovászna és Brassó megyéből érkezők is. Aki nagyobb autóval van, többet is vásárol
– tudtuk meg Olasz Enikőtől. Mint elmondta, sok gazda is felkeresi őket, hogy az állataik számára takarmánytököt vásároljanak, de iskolák és óvodák, szülők és nagyszülők is keresnek tököt, hol lámpásnak, hol asztali dekorációnak.
Az általuk termesztett számos tökféle közül a halloweeni tököt emelte ki Olasz, amire a családosoknál ugyancsak nagy a kereslet. – A félzöldeket, sérülteket vagy éretleneket már az állatoknak, disznóknak szokták elvinni, ezeknek árát már kilóba mérjük, de általában még rá is adunk. Az alpolgármester kérésére adtunk tököket a falubejáratot kidíszíteni, de sok gyerek is jött válogatni. Még vendéglők is vittek innen díszíteni tököt.
Olasz szerint a töktermesztéshez három évvel ezelőtt fogtak hozzá, a tavalyi aszályosabb év kevés termést hozott, de az idei már gazdagabb volt.
– Nem lett pityóka, mert a ragya leverte, de tök az lett
– jegyezte meg. A tökök ültetéséről is beszámolt Olasz, mint tudatta legalább másfél méter távolságra ültetik egymástól a sorokat, trágyázott földbe és évente kétszer kapálják meg. – De amint a levelük már akkora, hogy egy szikra földet nem látni alattuk, már nem szabad hozzányúlni, mert sérülni fog az ín – zárta beszélgetésünket Olasz.