Színházi nevelés – ingyenes előadás a szerelemről diákoknak
Bemutatja legújabb osztálytermi előadását az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A premiert március 7-ére tervezték, és már több helyi oktatási intézmény jelezte: szívesen látnák a társulat következő előadásait is. A #kivagyok című előadás részleteiről Dálnoky Réka művészeti vezető, Nagy Pál igazgató és Meszlényi-Bodnár Zoltán rendező tegnapi sajtótájékoztatójukon számoltak be.
Elhangzott: a produkció létrehozásában együttműködött a budapesti Nyitott Kör Egyesület, a darabot Meszlényi-Bodnár Zoltán rendezte. Elmondásuk szerint az udvarhelyi színház több mint három éve működik együtt a budapesti intézménnyel. A projektnek köszönhetően az iskolás gyerekek korábban a Vérszirom című produkciót láthatták, szintén Meszlényi rendezésében. A Vérszirom kimondottan a gimnazista tanulóknak készült, de az új produkcióval már olyan témát járnak körül, amely a 7–8. osztályos gyerekeket szólítja meg. Nagy Pál, a színház igazgatója úgy fogalmazott: nagy örömöt jelent a város számára, hogy folytathatják a közös programjukat, és a színházi nevelési projekt ebben az évadban is eljuthat a fiatalokhoz. Az előadás a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztérium (EMET) támogatásával jöhetett létre. Hozzátette: az előadás ingyenes, hiszen a pályázatnak köszönhetően a színháznak csak minimális anyagi hozzájárulást kellett biztosítania a produkció létrejöttéhez. A darab elsősorban a tanulásról szól, emellett nyíltan, őszintén beszél a 13-15 éves gyerekek generációs problémáiról. A #kivagyok a szerelmet és az önismeretet állítja színpadra.
[caption id="attachment_147532" align="alignnone" width="2174"] Nagy Pál, Dálnoky Réka és Meszlényi-Bodnár Zoltán[/caption]
– A szerelemmel kapcsolatban mindenkinek különböző élményei vannak, egyáltalán nem korai a középiskolás gyerekekkel a szerelemről beszélgetni – mondta a rendező. Hozzáfűzte: bízik abban, hogy az előadás segít az iskolásoknak tiszta képet alkotni a szerelem érzéséről, ezzel egy időben önvizsgálatra is készteti őket, és ráébrednek arra, hogy hol tartanak az érzelmi fejlődés útján. Az előadás egy tanulók által kitöltött kérdőíves felmérés előzte meg. Összesen 579 névtelen kérdőív állt az alkotócsapat rendelkezésére.
Elmondásuk szerint a válaszok sokat segítettek az improvizációs munkafolyamatban, sőt, egyes visszajelzések a gyakorlatban is viszontláthatók az előadásban. A #kivagyok első része állandó történetre épül, de a befejezés mindig a jelen lévő iskolások bevonásával valósul meg. A résztvevők nem csak nézők, hanem segítői a történetnek. Gondolataikkal, döntéseikkel befolyásolhatják a végkimenetelt. A próbafolyamat során szakértői véleményt kértek Dimén-Varga Tündétől, a Móra Ferenc Általános Iskola pszichológusától. Az iskolapszichológus szerint az előadás által felvetett kérdések aktuálisak, hiszen mindennap találkozik a fiatalok ehhez hasonló, szerelemhez kapcsolódó dilemmáival.
– A kérdőív megerősített abban, hogy az előadás nem erőteljesen a testiségről kell szóljon, hanem sokkal inkább az első lépésekről, a dilemmákról és arról, hogyan és kinek kell nemet mondani – tette hozzá a rendező. A szereposztásban kimondottan fiatal színészek kaptak lehetőséget. A társulat két új tagja, Sepsi Melinda és Wagner Áron látható a színpadon. Ezenkívül az előadásban szerepel Nagy Xénia-Abigél, akit már számos nagyszínpadi előadás főszerepében láthatott a közönség, illetve Bálint Előd is, aki a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karának hallgatója. A történetben négy fiatal próbál az iskolai kihívások mellett eligazodni a saját érzéseinek kavalkádjában. Választ keresnek arra, hogy kihez fordulhatnak a dilemmáikkal: a médiára érdemes hallgatni, a felnőttekre vagy a barátaikra.
Az előadást a színház előterében játsszák. Kimozdítják a tanulókat az osztálytermekből, mert nem tartották célszerűnek erről a témáról az iskolában beszélgetni. Egy előadáson csak egyetlen osztály és egyetlen kísérőtanár vehet részt egyszerre, tanítási időben. Helyfoglalásért és további információért ajánlott felkeresni a Tomcsa Sándor Színház jegypénztárát.
A szerző felvételei
Miklós Dalma