Hirdetés

Sosem késő újrakezdeni

Rendszeresen indítanak az iskolából korán kimaradó diákok számára esti oktatást a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolában.

Demeter Adél-Hajnalka
Becsült olvasási idő: 4 perc
Sosem késő újrakezdeni
A szentegyházi tanintézet. Még egy esély Fotó: Képernyőfelvétel

A nyolcadik osztályt elvégzett felnőttek öt év alatt, magyar nyelven, csökkentett óraszámmal pótolhatják a kihagyott éveket. Munka és család mellett is elvégezhető rendszert ajánl a szentegyházi tanintézet. Tankó Csilla, az iskola igazgatója a program sikereiről és lehetőségeiről számolt be.

Hargita megyében több tanintézet is lehetőséget teremt a tanulmányaik befejezésére a korábban azt félbehagyók számára. Viszont az esti oktatásban kizárólag a nyolcadik osztályt elvégzett felnőttek vehetnek részt – az általános iskolai éveket más intézményekben és a Második Esély Program segítségével tudják befejezni az iskolát korán elhagyó fiatalok. Az Erdélystat 2020-as felmérése szerint a Romániában magyarul tanuló diákok kilencvenkilenc százaléka nappali tagozatra jár, az esti oktatás rendhagyónak számít. Szentegyházán, a Gábor Áron Szakközépiskolában is adott a lehetőség – aki szociális, családi vagy egyéb okokból félbehagyta az iskolai tanulmányait, visszaülhet az iskolapadba, és rugalmas órarenddel, munka és család mellett is sikeresen leérettségizhet.
Tankó Csilla, a Gábor Áron Szakközépiskola igazgatója szerint az iskolájuk azoknak a diákoknak az igényeit elégíti ki, akik valóban fejlődni szeretnének, viszont a család és munkahely mellett sok elfoglaltságuk van, és korlátozott időt tudnak szánni az „iskolába járásra”. Megtudtuk, a jelenlegi törvények szerint, azoknak, akik korábban, a tanulmányaik befejezte előtt hagyják el az iskolát, csupán néhány évig van lehetőségük visszairatkozni a társaik mellé – egy bizonyos korkülönbség után kikerülnek az iskolarendszerből, kizárólag a délutáni oktatás segítségével tudják pótolni az elmaradt éveket. Tankó Csilla szerint többnyire olyan esetekkel lehet találkozni a környéken, amikor a diákok a középiskolai évek közepén hagyták félbe a tanulmányaikat, utólag viszont megbánták, és visszairatkoztak a képzésre.

Csökkentett óraszámmal öt év alatt

A kisvárosi iskola lehetősége azért rendhagyó, mert a megyében egyedüliként magyar nyelven, csökkentett látogatású iskolai tagozatot működtetnek – hasonlóan rugalmas időbeosztással kizárólag egy másik, román tannyelvű program működik még. Tankó elmondása szerint a Szentegyházára jelentkezőknek a négy év helyett öt évet kell kijárni, valamint a megszokott esti tagozatokkal ellentétben nem minden hétköznap, hanem tömbösítve, bizonyos időközönként kell megjelenniük az órákon. – Az a tapasztalatunk, hogy sok diákunknak a havi egyhetes órarend számít járható útnak. Ha többször, mondjuk két hétig állandó jelleggel be kell járni az iskolába, az sokuknak megnehezíti a tanulást – fogalmazott az intézmény vezetője. Tankó kiemelte, a program sikeres, nagyon sok az eredményes tanuló. Elmondta, volt már példa arra is, hogy a korábban tanulmányait félbeszakító diák leérettségizett, majd felsőoktatásban folytatta a továbbtanulást. Az elmúlt évek szintén nagy sikere, hogy a csíksomlyói tűzkárosultak közül tizenegyen is beiratkoztak a szentegyházi csökkentett látogatású esti oktatásra, és jelenleg hárman nagyon kitartóan végzik a tanulmányaikat.

Egyharmada morzsolódik le

Tankó felhívta a figyelmünket, hogy az elmúlt időszakban több munkaadó középiskolai végzettséget igazoló dokumentumhoz, sőt érettségi oklevélhez köti a meghirdetett állásokat, így Székelyföld-szerte egyre nagyobb szükség van az elvégzett iskolai évekre. Elmondása szerint ennek hatása érződik, az esti oktatás iránt érdeklődők száma magas – főleg a végzős évfolyamokon. – Ti­zen­egy­e­dik osz­tály­ra gyakorlatilag megtriplázódik a diákok száma a kezdeti létszámhoz viszonyítva – mutatott rá az igazgató, hogy többnyire a végzős években hagyják el az iskolát a székelyföldiek, ezért az esti oktatásban akár harminc-harminchárom fős csoportok is kialakulnak. Hozzátette, ez meghatározó számukra, hiszen nemritkán nehezen gyűl össze a minimális tizenkét fő egy kilencedik osztály elindításához, viszont az utolsó évekre egyre nagyobb az érdeklődés. – Én úgy hiszem, a legtöbben tanulni jönnek hozzánk. Egynegyede az, aki csak egy igazolás miatt jelentkezik a programra – nyugtázta Tankó, hogy egyelőre nem riasztó a kimaradók száma, legtöbben a tanulás miatt jelentkeznek, és általában nagyon kitartóak.

Megyén kívülről is, többnyire középkorúak

Az igazgató érdeklődésünkre elmondta, hogy a Gyimesektől egészen Székelyudvarhelyig, de még a szomszédos megyékből is vannak diákjaik – tehát nem kizárólag Udvarhelyszék, vagy Szentegyháza és környéke az érintett. A huszonéves diákoktól kezdve akár ötvenévesek is belevágnak a tanulásba, viszont arányaiban inkább fiatalok járnak az osztályaikban. – Ötven éven felüliek azért nem igazán jelentkeznek, de negyvenesek, tehát a középkorosztály állandó jelleggel, évről évre dominál – avatott be az intézményvezető. Tankó szerint igyekeznek minden lehetőséget megadni az iskolába járáshoz, valamint a tanulási kedv fenntartásához: virtuálisan elérhető tananyagok, házi dolgozatok, interaktív feladatok segítségével dolgoznak – szeretnék minél több felnőtt számára bebizonyítani, hogy sosem késő újrakezdeni, valamint a tanulás és önképzés révén új lehetőségek nyílnak meg előttük.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!