Rájuk nézni is gyönyörűség
Régi, kevésbé ismert székelyszenterzsébeti népdalokkal készülnek a Fölszállott a páva vetélkedő középdöntőjébe a Cickom énekegyüttes tagjai. A maksai és székelyszenterzsébeti lányok december elején utaznak újra Budapestre, itthon pedig iskolába járnak, pörögnek, énekelnek és nagyon vidámak.
[caption id="attachment_40365" align="aligncenter" width="800"] A legjobb barátnők. Megmutatják a világnak, hogy milyen ügyesek Fotó: Hagyományok Háza[/caption]
Már rengeteg előválogatáson, területi válogatón, fellépésen vannak túl a lányok, energiájuk mégis töretlen. A középdöntőben előadott dalok után Sebestyén Márta népdalénekes, a zsűri tagja csodaszép hangjuk mellett a természetességüket, életteliségüket, üdeségüket emelte ki, mint fogalmazott: rájuk nézni is gyönyörűség. A Cickom Énekegyüttes november közepén majdnem maximális pontszámmal jutott tovább a középdöntőbe.
Kincses Gyöngy Erzsébet, Kincses Ilka Mária, Györgyi Hajnal Csillag. Ők hárman alkotják a Cickom Énekegyüttest. Az ötödikes Gyöngy és a negyedikes Ilka a székelyszenterzsébeti Kincses Kálmán református lelkész lányai, az ugyancsak negyedikes Hajnal Csillag pedig a maksai lelkészé, Györgyi Zsolté. November 11-én a továbbjutásért énekeltek Budapesten, majd – mivel nagy focirajongók – a vetélkedő szervezőinek segítségével még a Magyarország – Andorra meccset is megnézték.
Sóvidéki népdalokkal varázsolták el a zsűrit és a közönséget, a lányok azt mondják, hogy az atyhaiak biztatásáért, a leégett templomuk miatt. Egyébként gyűjtést is szerveztek korábban a szenterzsébeti templomban, a lányok elvitték az összeget Atyhába, és ott is elénekelték ezeket a dalokat. Ezt már Kincses Olga, Gyöngy és Ilka édesanyja meséli, aki első sorból izgulta végig a „pávás” szereplést. – Óriási dolog, hogy eddig eljutottunk, hiszen az idei vetélkedőre 2000 gyermek jelentkezett – mondja büszkén.
A felkészülésben a nagysolymosi tiszteletes asszony, Kászoniné Fejős Gabriella segít a lányoknak, de egykori néptáncosként, a néphagyományok iránt elkötelezett emberként Olga is fontos szerepet vállalt. Szülőként azért inkább a szervezés a feladata, illetve a gyönyörű népviseletek kivasalása.
– Van mit tenni bőven a vetélkedő kapcsán. Az iskolában (a Kincses testvérek jelenleg a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnáziumba járnak) is helyt kell állni, azonkívül hegedűórára is járnak a lányok. Kedvenc kikapcsolódásukra, a lovaglásra viszont egyáltalán nem maradt idejük. Lemondással jár a felkészülés, de ha beleadtuk a fejünket, akkor azt jól végig kell csinálni. Nincs gond, mert ügyes, talpraesett, pezsgő lányok, legutóbb is, ahogy hajnalban hazaértek, készültek, s mentek iskolába – meséli Kincses Olga.
Majd elmondja még, hogy a következő fellépésre székelyszenterzsébeti népdalokkal készülnek.
– A szakma számára is alig ismert darabokról van szó, 57-ben gyűjtötte a helyi kántortanító az akkor 80 éves öregektől, igazi, régi stílusú, nagyon szép népdalokról van szó – tudatja a Kincses lányok édesanyja.
A nyáron született az ötlet, hogy elindulhatnának a Fölszállott a páva vetélkedőn, az MTVA és a Hagyományok Háza közös népzenei és néptáncos tehetségkutatóján.
– Maksa mellett, a Besenyői-tónál van egy piros ház, ahol gyakran találkoznak a komák, a barátok. Mi hárman, barátnők „dalos műsorokat” állítottunk össze és adtunk elő nekik. Egyik alkalommal Kászoniné Fejős Gabriella kijelentette, hogy ezeket a lányokat be kell nevezni, mert megállnák a helyüket a versenyben – meséli Kincses Gyöngy Erzsébet.
A névválasztásról pedig azt kell tudni, hogy Cickomnak hívják a szenterzsébeti tánccsoportot, és a lányok nagyon szeretik a Cickom, cickom kezdetű népdalt is. Gyöngy elmondja, hogy van egy kabalájuk is a vetélkedőre, amely egy lovacska, mert mindhármuknak van lova, és nagyon szeretnek lovagolni is.
Beszélgetésünkből kiderül, hogy október óta nagyon sokat próbálnak, főleg hétvégenként, amikor vagy Kincsesék utaznak a Kovászna megyei Maksára, vagy Hajnal Csillag vendégeskedik Szenterzsébeten.
– Azért nem szoktunk egész nap énekelni, próba közben teázunk, és imádkozni is szoktunk, hogy a hangunkra tudjunk vigyázni – meséli Gyöngy.
Elárulja, hogy ők hárman nagyon szeretik egymást, és a legjobb barátnők, közös az érdeklődési körük, nagyon összeszoktak. Azt is, hogy a Páva kapcsán a legnagyobb élményt a színpad nyújtotta.
A középdöntőket december elején tartják, a tehetségkutató döntője pedig december 16-án lesz, a műsort a Duna Televízió közvetíti.
Asztalos Ágnes