Múltidéző kiadvány

Rendhagyó múltidéző kiadvány összeállításán dolgozik Kányád község polgármesteri hivatala: család- és helytörténeti magazint szeretnének kiadni, amely a község életét mutatná be a második világháború és a kis magyar világ évei alatt.

Simó Bernadette
Múltidéző kiadvány
Kányádi leventék felvonulása. Fotókat is gyűjtenek Fotó: Kányád község Polgármesteri Hivatala

Kányád mint határvidék jelentős szerepet töltött be a második világháború idején, a készülő kiadvány a háború előzményeit, a településeken történt eseményeket mutatná be – tudtuk meg György Sándortól, Kányád község polgármesterétől. Mint mondta, a kiadványban szó lesz arról, hogy miként élte meg az akkori lakosság a háborús időszakot, felsorolják azokat a személyeket, akik bevonultak katonának, bemutatják, melyik katona hol szolgált és hová került fogságba, valamint hogy miként élte át a fogságban eltöltött időt és mikor került haza. A krónika beszámol majd arról is, hogy időközben hogyan éltek itthon az emberek, kik szolgáltak akkor a faluban, ki volt a pap, a tanító, a települések vezetői, milyen megszállás alatt volt ez idő alatt a község.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A polgármester elmondta, a tervezett magazin településekre felosztva mutatná be a községben akkor élő családok életét, történeteit, ezek az egyéni emlékek fognak összeállni egy nagy képpé, ami által megismerhető lesz a közösség akkori életvitele. A család- és helytörténeti magazin többnyire szövegalapú lesz, de igyekeznek korabeli fényképekkel is illusztrálni a kiadványt. 
Jelenleg a munka az adatgyűjtés fázisában van, ami több szálon történik. Elsősorban összegyűjtenek minden olyan kiadványt, ami az említett időszakban íródott, ebben segítik a munkát a helyi egyházak, valamint az iskola adatbázisa is, ugyanakkor a hadtörténeti múzeum gyűjteményét is használni fogják. Emellett még 2008-ban szerveztek a községben egy veteránkatona-találkozót, az eseményen és azt megelőzően számos videó- és hanganyag készült, ami szintén jó forrás a magazinhoz. Továbbá természetesen bevonják a helyi lakosságot is, családi történetekről fogják kikérdezni a községben élőket, valamint tőlük is begyűjtenek fényképeket, a korszakot idéző tárgyakat, naplókat, leveleket, feljegyzéseket. A munkát a helyi önkormányzat, valamint Gál Barna végzi, aki családi emlékmentéssel is foglalkozik. Mint a község vezetője elmondta, sikerült több család emlékeit megismerni és jó néhány történet kikerekedett már, többek között sikerült felgöngyölíteni az akkori községi doktor életéből, bevonulásából és vagyonának sorsáról szövődő eseményszálakat. A polgármester közölte, egyelőre nem tudni, hogy mikorra fog elkészülni a kiadvány, hiszen az adatgyűjtés elhúzódhat, de dolgoznak rajta, és reméli, hogy igényes krónikát sikerül készíteni.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!