Második Esély Program
Második Esély Iskolaprogram indul Homoródszentmárton községben. A Román Viktor Általános Iskola vezetősége január második hetére tervezi az indítást és április közepéig fejeznék be a három hónapos képzést. A program célja az iskolázatlanság minimalizálása és a szociális felkarolás.
A Civitas Alapítvány sikeres pályázatát követően kereste fel Homoródszentmárton község vezetőségét, ahol felmérték a program iránti érdeklődést, majd a helyi iskola pedagógusaival kidolgozták a megvalósítási folyamatot. Pál Ervin iskolaigazgató elmondta, nagy reményeket fűznek az elkövetkezendő hónapok munkájához: olyan tantervet készítettek, ami kifejezetten az adott célcsoportra differenciálódott.
– Különböző témakörökre, csomagokra osztották a megszokott tantárgyakat. Van nyelv és kommunikáció, természettudományok és matematika, művészetek, technológia, valamint társadalomtudományok. Az órarend is különbözik a megszokottól, bár ez esetben is egyértelműen a jelenléti oktatásra tennék az elsődleges hangsúlyt – közölte az iskola igazgatója.
Tantárgycsomagoktól függően oszlik meg az online és offline órák száma. Pál Ervin elmondta, már készenlétben áll a projektorokkal is felszerelt számítógépterem, hiszen a személyes jelenlétű órákon az első dolog a digitális eszközök használatának minimális elsajátítása lesz: így könnyedén tudják majd tartani a kapcsolatot és folytatni a tanulást a virtuális térben a kurzus második részében is.
– Körülbelül húsz jelentkezőnk van a programra, aminek az elvégzésével két hagyományos általános iskolai tanévnek megfelelő diplomát szerezhetnek a tanulók. Sokan vannak, akiknek csak egy évre van szükségük, viszont arra is van példa, hogy a jelentkezőknek csak az elemi osztályokat sikerült befejezniük korábban, ezért a terveink szerint újabb és újabb képzéseket kell csatolni a 2022-es és 2023-as éveket érintő pályázathoz.
A fiatal igazgató nem volt részese még hasonló programnak, de nagyon bízik benne, hogy a diákoknak lesz kellő kitartása a tanulmányok elvégzéséhez.
– Anyagi támogatással is jár a beiratkozás, de nem szeretnénk, hogy a tanulók egyoldalúan csak ennek a haszonnak a vonzása miatt válasszák a fejlődést. Annak okán, hogy olyan jelentkezőink is vannak, akiknek egyelőre nem sikerült eljutni az ötödik osztályig, miattuk, a főtantárgyakat oktató pedagógusok mellett a tanítónők segítségét is kértem. Pozitív visszajelzés, hogy máris volt olyan diák, aki jelezte, igényt tart a kisebb osztályokban dolgozó kollégák munkájára, hiszen pontosítaná az írást és olvasást érintő tudását – igazolta a fejlődés iránti igényt az igazgató.
Rámutatott: a program ideje sem véletlenül került január elejére, hiszen összedugva a fejüket a helyi közigazgatással, szerették volna kihasználni az ünnepek utáni időszakot. Ebben a periódusban a külföldön dolgozó munkások is itthon vannak, valamint a többségében borászatokban és mezőgazdasági szektorban dolgozók tavaszi szezonjának kezdete előtt kényelmesen be is lehet fejezni a képzést.
Idegen nyelvnek a franciát választották, hiszen felmérve a diákok érdeklődését és mozgásterét, ennek a nyelvnek látták a legnagyobb hasznát. Pál Ervin azt is hozzátette, hogy valójában az ehhez hasonló képzések kisebb bérezéssel járnak, mint az iskolai tanórákért járó órabér.
– A pedagóguskollégákkal úgy gondoltuk, megéri vállalni ezt a programot most, és – ha megismételjük – a jövőben is. Támogatásként, kollektív, a közösségért végrehajtott munkaként kell értelmeznie mindenkinek, aki részt vesz a kivitelezésében – fogalmazta meg a projekt karitatív jellegét az iskola vezetője.
Demeter Adél-Hajnalka