Lelkészek sporttalálkozója
Tizenkettedik alkalommal szervezték meg a református lelkészek amatőr focikupáját idén április 26–27. között. Az esemény befogadója tíz évig Nyárádszereda, majd a koronavírus-járvány idején Déva, idén pedig Székelykeresztúr és környéke volt.
Tizenhárom évvel ezelőtt a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben végzett néhány segédlelkész szervezte meg először, kizárólag református lelkészek számára a labdarúgótornát. Rátoni Botond, a Székelyudvarhelyi Egyházmegyéhez tartozó Kisgalambfalva lelkipásztora elmondta, a kolozsvári évek alatt fontos közösségi élményt jelentett számukra a foci, szinte naponta rúgták a labdát az egyetem sportpályáján.
– A kolozsvári évek után mindannyian az ország más-más pontjaira kerültünk különböző gyülekezetekbe, de szerettük volna fenntartani a kapcsolatot, továbbvinni a közösségi élményt, innen ered a TEPSI Kupa ötlete – számolt be a lelkész.
Rátoni Botond szerint az eseménynek társadalmi értéke van, örömmel vállalták el a Székelyduvarhelyi Egyházmegye református lelkészei az idei alkalom megszervezését, hiszen nagy igény volt már a találkozásra.
– A koronavírus-járvány időszakában mindenkinek hiányoztak az emberi kapcsolatok, a mi „szakmánkban” pedig többszörösen is fontos a találkozás és a közösségi élmény – mondta a lelkész.
A 12. TEPSI Kupán nemcsak az Erdélyi Református Egyházkerület lelkészei, hanem a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, valamint a Magyarországi Református Egyház lelkipásztorai is részt vettek.
– Összekapcsolódtak a különböző egyházmegyék lelkészei, és együtt neveztek be a kupára. A mi egyházmegyénkből, rendhagyó módon két csapat is indult – általában heti rendszerességgel találkozunk a megmérettetéstől függetlenül is –, ezért mondanom sem kell, hogy régi vágyunk teljesült azzal, hogy házigazdaként, szervezőként mutathattuk be a székely vendégszeretetet a kollégáknak – számolt be Rátoni.
A lelkész szavaival élve a focinak „gőzkieresztő” szerepe van: egyértelműen mindannyian szeretnek sportolni és versenyezni, de soha nem a verseny az elsődleges, sokkal inkább a közös időtöltés.
A TEPSI Kupa elnevezés is ezt igazolja, hiszen a humoros tartalmú mozaikszó a Testileg Eltunyult Papok Sport Imitációját fedi. Rámutatott: számukra sokkal inkább örömteljes feladat volt, mint teher megszervezni ezt az eseményt, és sokat jelentett, hogy mindvégig volt, akire számítani.
A kisgalambfalvi lelkész a saját egyházközségét is bevonta a programba, és kiemelte, hogy a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye focit szerető lelkészei részéről is rengeteg odaadó munka és segítség érkezett.
– Már az első perctől sokan jelezték, hogy lehetőségük van szponzort, támogatót keresni, esetleg valamilyen formában hozzájárulnak a másfél napos, több mint nyolcvanfős rendezvény lebonyolításához – fűzte hozzá Rátoni.
Székelykeresztúr Polgármesteri Hivatala és az Udvarhelyszéki RMDSZ is hozzájárult a programhoz, ezért úgy vélik: a környéken igenis lehet találni az ötletek mellé jó partnereket.
– Gyakorlatilag 15-16 órán keresztül használatba vettük a székelykeresztúri sportcsarnokot, teljesen bérmentve a város jóvoltából, valamint az Udvarhelyszéki RMDSZ – szintén támogatás formájában – biztosította a versenyre szánt kupákat és érmeket – sorolta Rátoni Botond a nagylelkű támogatásokat.
A másfél napig tartó találkozót minden reggel áhítattal indították a kisgalambfalvi református templomban: a nyitóalkalmat Pásztori Kupán István, a záróalkalmat pedig Imreh Jenő tartotta.
Az idei kupát – az előző évhez hasonlóan – a magyarországi Nyírség és Szatmári Egyházmegyék összevonásából létrejött csapat vihette haza, másodikként a Küküllői Egyházmegye papjai, valamint a dobogó harmadik helyezettjeként a bihari, zilahi, szilágysomlyói egyházmegyék lelkészei végeztek.
Demeter Adél-Hajnalka