Heves indulatok, hideg termálvíz
Bár alapfokon pert nyert szentegyháza önkormányzata a Szentegyháza Gyöngye termálstrand koncessziós szerződésének felbontására és az üzemeltető – a társulási szerződésben nem szereplő – cég kilakoltatására, a jogerős ítéletre várni kell. A strand területére az önkormányzat és az üzemeltető megegyezése szerint egyik félnek sem szabad belépnie október 11‑ig.
Mint arról korábban beszámoltunk róla, a termálstrand üzemeltetése és területeinek tulajdonjoga körül több nézeteltérésvolt és per is indult mind az önkormányzat és az üzemeltető konzorcium közt, mind pedig a konzorciumon belül. A strand területének bérlésére még 2004-ben kötött koncessziós szerződést a helyi önkormányzat egy cégtársulással, ami a szerződés szerint 49 évre vette haszonbérbe a területet azzal a feltétellel, hogy 15 év alatt 5 millió euró értékben fog beruházni. A beruházások elmaradtak, a konzorcium gyakorlatilag feloszlott és egy másik cég vette át a strand üzemeltetését, ami azonban nem kötött szerződést az önkormányzattal. Legutóbb, mikor Lőrincz Csaba polgármestert kerestük meg a strand körül zajló jogi csörte kapcsán, közölte, hogy mivel a beruházások nem valósultak meg és a cég jogtalanul üzemelteti a strandot, jogi úton fogják kérni annak a területről való kilakoltatását, valamint a konzorciummal kötött szerződés érvénytelenítését. A kilakoltatásról alapfokon már döntöttek az önkormányzat javára, ám a probléma annyira sokrétű, hogy a felek szerint a pereskedés még évekig eltarthat a strand tulajdonjoga körül.
Se kilakoltatás, se termálvíz
– Az alapfokon meghozott ítéletet követően felszólítottuk a jelenlegi üzemeltető céget, hogy vagyontárgyaival együtt elhagyja a strand területét, erre tíz nap áll a rendelkezésére. Mivel ez nem történt meg, fogadtunk egy végrehajtó céget, ami a feladatát ellátva igyekezett eljárni
– nyilatkozta lapunk megkeresésére Lőrincz Csaba helyi polgármester.
Mint az elöljáró kifejtette, hosszas vitatkozás után sikerült elérni, hogy a strand egyik részéből a vállalkozás kiköltözzön, viszont a strand teljes területéről csak a jogerős ítéletet követően lehet kilakoltatni az üzemeltető céget.
– Az üzemeltető fellebbezett, így megegyeztünk, hogy október 11‑ig lezárjuk a strand területét és a kilakoltatással megvárjuk a jogerős ítéletet
– tisztázta a helyzetet Lőrincz, hozzátéve, hogy a strandot kordonkerítéssel határolták el és egy őrző‑védő cég felügyeli, hogy a megállapodást mindenki betartsa.
A polgármestert arról is megkérdeztük, hogy a strand milyen állapotban van jelenleg, illetve ha a város javára születik jogerős ítélet, mi lesz a legfontosabb javítás. Mint kifejtette, a termálstrand legnagyobb gondja az lett, hogy nem lehet termálvíz ellátásról beszélni.
– Jelenleg húsz fokos víz látja el a medencéket, ami közel sem mondható melegnek. Ahhoz, hogy újra termálstrandról beszélhessünk, geológiai felméréseket és fúrásokat kell végezni, hogy újra termálvíz tölthesse fel a medencéket.
A polgármester szerint a további peres eljárások ellenére hozzálátnak a munkához, és stratégia kidolgozását tervezik, amelynek megvalósítása révén beruházással minőségi stranddá tehetik a létesítményt.
Nem adja fel a harcot az üzemeltető
Lapunk megkeresésére Gáll Zakariás, a strand üzemeltetője a polgármestert megerősítve elmondta, hogy bár a strand egyik parcellájából kivonult az azt bérlő cég, kilakoltatás nem történt.
– Hazugság, hogy kilakoltattak minket a strandról
– hívta fel a figyelmet Gáll Zakariás.
– Megegyeztünk, hogy október 11‑ig lezárják a strandot, senki nem megy se be, se ki.
Mint mondta, mindenképp folytatja a strand területének tulajdonjogáért a harcot. A bérlő cég vezetője felhívta a figyelmet, hogy több területet is jogtalanul telekkönyveztek először az állam, majd a város birtokába, holott az mind a tulajdonosoknak járna vissza. Állítása szerint 1988‑ban „farkasfogasan” államosítottak több területet a strand környékén, azokat 2004‑ben a városnak telekkönyvezték, holott mikor visszaadták a területeket a strand mostani területéből nagyjából tíz személy kellett volna parcellákat visszakapjon.
– Én tizenkét személytől vásároltam itt területet még 2004 előtt, ami most a város tulajdonában van. Semmi mást nem kérek, csakhogy adják vissza azt, ami jár. Mert a magántulajdon nem állami tulajdon, s soha nem is lesz az
– summázta Gáll.
A bérlő felvetéséről – miszerint a strand területén olyan parcellák maradtak volna, amelyeket nem szolgáltattak vissza az eredeti tulajdonosoknak vagy örököseiknek – a polgármester elmondta, minden tulajdonos visszakapta a területeit a strand területén kívül. A strand jelenlegi területe közel 2,8 hektár, amelyen a telekkönyv szerint tíz létesítmény szerepelt, ezekből már van amelyik nincs meg, de olyan is van, amelyik hivatalosan nem szerepel a telekkönyvben.