Életük része a néptánc
Újabb udvarhelyszéki székelyruhával bővült a felsőboldogfalvi Iglice Közösségi Egyesület eszköztára. A nyári táborban elsajátított táncokkal a hétvégi falunapon mutatkoznak be a gyerekek.
Az iskolai néptáncoktatás mellett szabadidős program részeként 2016-ban két csoporttal – elemi és általános iskolások bevonásával – indult el a képzés Felsőboldogfalva községben, két évvel ezelőtt pedig az óvodásokat és előkészítő osztályosokat is bevontak a néptáncoktatásba, hisz a kezdeményezők fontosnak tartják, hogy már egészen pici korban megismertessék a gyerekekkel a népi játékokat, népdalokat, ezáltal élményt, szórakozást nyújtsanak a kisgyerekeknek.
Községszinten jelenleg több mint hatvan telekfalvi, patafalvi, bikafalvi és boldogfalvi gyerek tanul táncolni. A táncpróbák heti rendszerességgel zajlanak az Udvarhely Néptáncműhely táncosainak, Faluvégi Erzsébetnek és Hajdó Árpádnak a vezetésével, akik odaadással ismertetik meg a gyerekekkel a térség különböző táncait.
– Fontosnak tartjuk, hogy a magyar néptánc és népi kultúra iránti érdeklődést elmélyítsük a gyermekekben, fiatalokban. A táncokon keresztül ismerjék meg hagyományainkat, a magyar nép táncait, énekeit, jellegzetességeit, stílusát. A néptáncot élővé kell tenni a gyermekek számára, hogy ne csupán egy színpadi produkciót tanuljanak, hanem elérjük, hogy a néptánc a gyermekek életformájának részévé váljon – mondta Fekete Judit, az Iglice Közösségi Egyesület vezetője, a néptáncoktatás kezdeményezője.
Évente egy-két alkalommal tábort is szerveznek a gyerekeknek, ahol újabb és újabb táncokkal gyarapítják a tudásukat, az ott átélt közös játékok, táncházak életre szóló élményt adnak.
Felsőboldogfalván 2020 januárjában hozták létre az Iglice Közösségi Egyesületet, amelynek fő célja támogatni a községben a néptánc oktatását, kézműves-foglalkozásokat, különböző programokat, ahol lehetőség nyílik a gyerekeknek a találkozásra, fejlődésre. A pályázati lehetőségek nagy segítséget adnak eszköztáruk bővítésére, a viseletek beszerzésére. Hargita Megye Tanácsa már több ízben nyújtott támogatást, ez alkalommal hétezer lejjel járult hozzá az eszköztár bővítéséhez. Így összesen már kilenc férfi és tíz női udvarhelyszéki székelyruha áll a táncosok rendelkezésére. A székelyruhákat Alsóboldogfalván kézzel szőtt anyagból, horgolt csipkékből készítik el, ezért mindegyik egyedi, népművészeti darab.
Az augusztus 15-én megszervezendő falunapon mutatják meg az újonnan beszerzett viseleteket, valamint az idei táborban elsajátított táncokat.
Nagyálmos Ildikó