Hirdetés

Disznóvágás mint közösségi esemény

Majoránnás májas hurka, kaporral ízesített véres – csak pár különleges ízpárosítás a vidékünkön hagyományos ízek mellett, ezeket meg lehetett kóstolni szombaton a korondi Ízig-vérig disznótor fesztiválon. Érdeklődőből nem is volt hiány.

Hadnagy Éva
Disznóvágás mint közösségi esemény
Hagyományos ízek és jó hangulat – egy igazán népszerű rendezvény hozzávalói Fotó: Hadnagy Éva

Mozdulni is alig lehetett szombaton délben Korond köz­pontjába, ahol a Páll Lajos Művelődési Ház előtti téren az Ízig-vérig disznótor fesztivál kilencedik kiadását tartották, az eseményét, amely Sóvidék egyik legnagyobb gasztronómiai rendezvényévé nőtte ki magát. A találkozó célja közösségformálás, a jó kapcsolatok ápolása, valamint a hagyományok továbbörökítése.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Visszaadott ünnepi hangulat

– A disznóvágás a székelység számára igazi ünnep volt. Mi ezt az ünnepi hangulatot próbáljuk most is megteremteni és a mozzanatokat, hagyományos eljárásokat, feldolgozásokat továbbadni a következő nemzedékeknek, ahogyan azt mi is tanultuk elődeinktől

– mondta Katona Mihály, Korond község polgármestere, megjegyezve, kilenc évvel ez­előtt nem gondolták, hogy ekkora népszerűségnek örvend majd ez a rendezvény. Idén tizennégy csapat vett részt az eseményen határokon innen és túlról, hogy bemutassa tudását, hagyományait, ízvilágát és elkápráztassa a szakmai zsűrit. A program kora reggel kezdődött az állatok leölésével, amit a szalmával való perzselés, majd az disznók feldolgozása követett, miközben készültek a disznótor klasszikus fogásai: a lecsipecsi, a korhelyleves, majd a friss véres-májas és kolbász.

Disznóvágás mint közösségi esemény
Fotó: Hadnagy Éva

Vendégek és fűszereik

A Bihar megyei Érmihályfalva, Korond testvértelepülésének kül­döttsége visszatérőnek szá­mít a rendezvényen, sokadjára vannak jelen, böl­lérük azonban első alkalommal járt Korondon. Büszke Nagy Imre elmondta, csapatuk összeszokott, több hasonló rendezvényen megfordultak már, ám a korondi az egyik legszínvonalasabb mindegyik közül. Közel 15 méter hosszú kolbászt töltöttek, ezzel pedig elnyerték a leghosszabb kolbász különdíjat, a májasba szegfűborsot, a véresbe pedig kaprot tettek ízesítésként.

– A véresnek a kapor a jó barátja, a májasba párolt hagyma került, üvegesre pirítva, a kolbászba pedig pirospaprika, nálunk ezek a hagyományos ízek. A májas hurkát itt helyben fel is füstöljük, ez úgy két órát tart, majd azután sütjük meg és tálaljuk fel a zsűrinek

– részletezte a böllér, akinek ez a mindennapi munkája is.

Disznóvágás mint közösségi esemény
Fotó: Hadnagy Éva

Számos víg barát

A magyarországi Fejér megye több településéről verbuválódott össze a Víg-Barátok közel ötvenfős csapata. Vezetőjük többször járt már Korondon és innen jött az ötlet, hogy baráti társaságukkal részt vegyenek a disznótoros fesztiválon is, így első alkalommal voltak jelen.

– Nagyon jó a hangulat, örülünk, hogy itt vagyunk, mindannyiunk számára nagy élmény. Nagyon sok érdekes dolgot tapasztaltunk, nálunk például nincs lecsipecsi, mi rendes pecsenyét szoktunk sütni ilyenkor. A véres, májas hurkát pedig kicsit erélyesebben fűszerezzük, mint itt szokták, készítettünk zsemlés vérest, és a rántott hús is elengedhetetlen. Házi süteményeket hoztunk és a pálinka is saját termésből készült

– számolt be Vigházi János, a Víg-Barátok csapat vezetője.

Disznóvágás mint közösségi esemény
Fotó: Hadnagy Éva

Mindenki nyert

Az elkészült ételeket szakmai zsűri bírálta el, de senki nem maradt elismerés nélkül. Az ételek mellett díjazták többek között a legjobb szúrást, a legfinomabb fogópálinkát, a legszebb standot, a legízletesebb desszertet és a leglelkesebb csapatot is. A felállított színpadon a kulturális műsorok mellett Agárdi Szilvia énekesnő is szórakoztatta a jelenlévőket. A nap során ugyanakkor egy új birkózószőnyeggel és mezekkel lett gazdagabb a korondi Lőrincz Márton Sportegyesület a Magyar Birkózó Szövetség jóvoltából.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!