Átadták a CNC-szaktermet
A Bányai János Szakközépiskolában felavatták tegnap az udvarhelyi és megyei szakoktatás fejlesztésében új fejezetet nyitó, CNC-marógéppel, számítógépekkel felszerelt modern tantermet.
[caption id="attachment_50793" align="aligncenter" width="1000"] Korszerű gép a szakoktatás szolgálatában. Szakszerűen Fotó: Lázár Emese[/caption]
A megvalósítást lehetővé tevők jelenlétében átadták tegnap a Bányai János Műszaki Szakközépiskola korszerű, CNC-marógéppel és a technikai folyamat szimulálását lehetővé tevő programmal ellátott 18 darab számítógéppel, valamint két projektorral felszerelt szaktantermét. Magyarország kormánya 12 millió forinttal, Hargita Megye Tanácsa 90 ezer lejjel, Székelyudvarhely önkormányzata pedig 70 ezer lejjel támogatta a termet – mondta el köszöntőbeszédében Szakács Paál István igazgató.
– Meg kell teremteni a korszerű szakoktatás feltételeit, önálló rendszerré kell szervezni a romániai szakoktatást, vonzóvá kell tenni a fiatalok számára a mesterségek elsajátítását, ehhez pedig fontos újragondolni a szakképzés és a munkaerőpiac viszonyát a gazdasági szereplők bevonásával – fogalmazott Szakács Paál István. Az intézményvezető sikertörténetnek nevezte az iskolában zajló szakoktatás fejlesztése szempontjából igen jelentős beruházást, megköszönte az anyagi támogatásokat, és jelezte, hogy a felavatott terem akkor lesz teljes értékű, ha egy CNC-esztergagéppel is kiegészül – ennek beszerzéséhez remél további segítséget.
– Magyarország kormánya 2010-től kiemelten foglalkozik a külhoni magyarsággal, és ez a felelősség nemcsak szavakban, hanem tettekben is megnyilvánul – fogalmazott dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár. Elmondta, a Romániai Magyar Pedagógusszövetségben nagyon jó szakmai partnerre találtak a hosszú távú stratégia kidolgozásában, és gratulált mindazoknak, akik hozzájárultak a szaktanterem megvalósításához, ugyanakkor további konkrét támogatásokat is ígért.
– Jó helyre adták a támogatást, mert Udvarhelyen és környékén 125 CNC-gépet működtetnek a vállalkozók, és ez több, mint Hargita megye többi részében és Kovászna megyében összesen – jelentette ki Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki úgy vélekedett, hogy szerencsés időket él a közösség, mert „egy irányba húzzuk a szekeret.”
Az összefogás erejét emelte ki Gálfi Árpád polgármester, aki hangsúlyozta, hogy a székelyudvarhelyi városvezetés nagyon fontosnak tartja az oktatás, azon belül a szakoktatás fejlesztését.
A hosszú távú tervezés, a célok megvalósítását szolgáló lehetőségek megtalálása, közösségi összefogás – sorolta a jövőépítés három alappillérét Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
A megyei tanács támogatja a szakképzés fejlesztését, hiszen azoknak a gyermekeknek is van jövőjük, akik nem akarnak egyetemet végezni. Hargita Megye Tanácsa a helyi önkormányzatokon keresztül is támogatja a szakoktatási intézményeket, pályázatot hirdet az ezek mellett működő egyesületeknek, alapítványoknak, és ösztöndíjat is létrehozott szakiskolásoknak– tolmácsolta Borboly Csaba megyeelnök üdvözletét Lukács Zoltán Levente, a Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség vezetője.
„Mostohagyerekként kezelt terület újraéledésének a pillanataként” üdvözölte a megvalósítást Burus Siklódi Botond, a közvetítőként szerepet vállaló RMPSZ elnöke, aki beszédében humánerőforrás-fejlesztési központ létrehozását is szorgalmazta. Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője úgy vélekedett: a Bányai János Műszaki Szakközépiskola mindig lépést tartott a korral, példa erre a felavatott tanterem is.
Az ünnepi beszédeket rövid bemutató zárta. Szőcs András, az iskola informatikusa elmondta: a diákok első lépésként a számítógépeken levő szimuláló programon tanulják, gyakorolják a folyamatot, sajátítják el az utasításokat, csak ezt követően használják élesben a CNC-marógépet. A teremben levő két projektor lehetővé teszi a munkafolyamat részletes követését – egy mintadarab elkészülését az avatón jelen levők is megtekinthették.
Lázár Emese