Hirdetés

A tánc nyelve mindenkit összeköt

A hazai és magyarországi vendégek mellett a világ számos szegletéből érkeztek résztvevők idén Felsősófalvára, hogy oktatók és adatközlő népzenészek segítségével sóvidéki, dombói és nagybúni táncokat tanulhassanak.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 3 perc
A tánc nyelve mindenkit összeköt
Töretlen lelkesedés, jó hangulat Fotó: Hadnagy Éva

Népzenétől volt hangos Felsősófalva központja kedd délelőtt. Az iskolából, a művelődési házból és a sportcsarnokból is szólt a talpalávaló, a faluban a nyüzsgés is nagyobb volt a szokásosnál. A Székelyföldi Tánctábor ezúttal 260 résztvevővel zajlik, akik nemcsak Erdélyből és az anyaországból, hanem a világ minden tájáról, többek között az Egyesült Államokból és Japánból is érkeztek a tánctáborba.
László Csaba koreográfus, gyűjtő, oktató, a Pipacsok Néptáncegyüttes megalapítója és vezetője, a táncházmozgalom lelkes szervezője, valamint felesége, Lujza vállalta idén is a tábor megrendezését. László Lujza elmondta, az idei tánctáborban a legkisebbektől egészen 70 éves korig minden korosztály jelen van.

– Fiataltól időskorig, mindenki együtt táncol, nem számít, hogy ki honnan jött, sem az, hogy ugyanazt a nyelvet beszélik-e, hiszen a tánc nyelve mindenkit összeköt

– fogalmazott. 
A helyi és községbeli gyermekek is haszonélvezői a rendezvénynek, hiszen számukra díjmentesen biztosítják a tánc-, ének- és hangszertanulást egyaránt. A résztvevők külön kezdő és haladó csoportokra vannak osztva, de több hivatásos együttes, tánccsoport is jelen van az eseményen. A kezdő csoportok és a gyerekek elsősorban a sóvidéki táncok alapjait sajátíthatják el a héten. A haladóknak két tájegység táncát oktatják, idén a dombói táncok rejtelmeibe mélyülhetnek el és nagybúni táncokat is tanulhatnak.
– Sajnos nagyon kezdtek megfogyatkozni az adatközlő személyek, de Dombón még van egy nagyon ügyes bácsi, akit idén meghívtunk a táborba, ezért esett a választás idén a dombói táncokra – részletezte a főszervező. A délelőtti és délutáni többórás táncoktatás szüneteiben állandó programként bútorfestésen és rovásírás-oktatáson is részt vehetnek a táborozók, az estéket pedig különböző programok, előadások színesítik.

– Minden évben valami érdekességet hozunk, hétfőn este egy sírkőfelirat-kiállításnak lehettünk részesei, kedden este pedig divatbemutató volt Cristina Breteanuval, aki nagyon sok szép ruhát tervezett, varrt nagyon sok tánccsoportnak

– részletezte. A vasárnapig tartó tábor programjában kirándulások, koncertek, könyvbemutatók is szerepelnek a hét többi napján, valamint hajnalig tartó táncház minden este, szombaton pedig zárógálát tartanak, ahol a zenésztanítványok is bemutathatják tudásukat. 
A huszonhét éves múlttal rendelkező tábornak rendszeres visszatérői is vannak, akik nélkül már szinte elképzelhetetlen a rendezvény – tette hozzá László Lujza. Szabó Csaba és családja Miskolcról érkezett a 27. Székelyföldi Tánctáborba. Mint mondta, 1997-ben vett először részt a táborban, amely azóta egyfajta viszonyítási pontot jelent számára. Több mint tíz alkalommal vett már részt, sőt élete egyik nagy eseménye is a Székelyföldi Tánctáborhoz köthető. – 2009-ben itt házasodtunk össze a feleségemmel, a felsősófalvi református templomban tartottuk meg az egyházi esküvőnket. Polgárilag már házasok voltunk. Kaptunk viseletet, lett csokor, volt muzsika, és a násznép is adott volt a táborozók révén, egyszóval feledhetetlen élmény volt számunkra – idézte fel emlékeit Szabó Csaba. Hozzátette, idén már két gyerekükkel tértek vissza.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!