Túlsúly az állatoknál
A túlsúly és az elhízás nemcsak az embereknél, hanem a háziállatok esetében is komolyabb következményekkel járhat. Szeretetünket gyakran jutalomfalattal mutatjuk ki, amit kedvencünk mindig szívesen fogad.
Kedvenceink könyörgő tekintetének kevés gazdi tud ellenállni, ezért sokszor jóval több élelmet kapnak, mint amennyire valóban szükségük van.
– A túlsúly, az elhízás az, amit a felelős gazdiknak nagyon komolyan kell venniük. A gazdáknak fontos lenne tudatosítani magukban, hogy az élelmiszer nem egyenlő a szeretettel. Az állatok alapvetően annyit esznek, amennyi táplálékra épp szükségük van, ám a naponta tízszer kínált szobakedvenceknél ez a természetes önszabályozás gyakran felborul. Az elhízásban azonban nemcsak a túletetésnek van szerepe, hanem a mozgásszegény életmódnak is. Bár az állatoknak eredetileg vadászatra tervezett szervezetük van, sok házi kedvenc egész nap a négy fal között üldögél, és maximum az egészségügyi sétájára vagy enni kel fel a kosarából. Akármilyen cuki a gömbölyű pocak, a duci kutyi, a túlsúly komoly betegségekhez vezethet. Nagyon sok olyan betegség van, amely egyértelműen és határozottan összefüggésbe hozható az elhízással, nem beszélve a várható élettartam jelentős csökkenéséről. Előfordulhat osteoarthritis (ízületi porckopás), inzulinrezisztencia és 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, szív- és légzőszervi megbetegedések, vesebetegség, valamint a rák számos formája. Emellett a hízás okának is ugyanúgy érdemes utánajárni, mint az emberek esetében, és ellenőriztetni, hogy az állat hormonrendszerével minden rendben van-e. A kutyák is lehetnek például Cushing-szindrómásak. Ez a betegség pedig nemcsak hízást okoz, hanem az aktivitási kedvet is csökkenti – részletezte Biró Richárd állatorvos.
Első kérdés, ami betegség esetén felmerül egy gazdiban: mit és hogyan tegyek azért, hogy az elhízott házi kedvencem visszanyerje ideális testsúlyát? Néhány alapvető szempontot érdemes szem előtt tartani, ha jót szeretnénk kedvencünknek.
– Akárcsak az emberek esetében, kedvenceinknél is az elfogyasztott táplálék minősége és mennyisége a megoldás kulcsa. Velünk élő háziállatunk mozgásigénye, tartási körülményei és életmódja alapján kell eldöntenünk a táplálás mikéntjét. Természetesen teljesen eltérő az energiaszükséglete egy úgymond munkakutyának, aki az egész napját aktív mozgással tölti, mint akár ugyanazon fajtának, ha az a lakásban él, és naponta csak két-három alkalommal sétál a gazdival. Ha megtehetjük, és pénztárcánk engedi, akkor csökkentett energiatartalmú tápokat célszerű vásárolni, amennyiben a mozgási lehetőségei korlátozottak. A már elhízott, túlsúlyos állatok számára célszerű kidolgozni egy tervszerű fogyasztási programot. Az optimális súlyvesztés mértéke a testtömeg körülbelül 1-3 százaléka hetente, a folyamatos méréseket fontos füzetben vezetni, így átláthatóbb az egész kúra. Viszont ha nem látunk súlybéli változást, fontos, hogy kérjük az állatorvos segítségét. A fogyasztóprogram során a napi energiabevitel ne haladja meg a 310-320 kcal/100 gramm értéket az elfogyasztott tápláléknál, és ebbe bele kell számolni a jutalomfalatokat is. Ha elértük a kívánt testsúlyt, a továbbiakban is célszerű csökkentett energiatartalmú tápok vásárlása az újabb elhízás elkerülése érdekében. Ezeket a tápokat a gyártók általában light vagy weight control jelzővel látják el, és az energiatartalmuk nem nagyobb, mint 330 kcal/100 gramm. Ha valaki házikoszttal eteti kedvencét, akkor természetesen a mennyiség csökkentése adódik lehetőségként. Ez persze először némi sértődést és elégedetlenséget fog kiváltani, de a cél érdekében erősnek kell lenni, és nem szabad megenyhülni a könyörgő vagy olykor szemrehányó tekinteteknek – figyelmeztetett az állatorvos.
Sokszor a gazdinak fel sem tűnik, hogy kisállata súlyproblémás, nem ritka, hogy egy régen látott barát hívja fel a figyelmet a problémára.
Fontos kérdés az is, hogyan tudjuk kedvencünk ideális testsúlyát meghatározni.
– Háziállataink túlsúlya és elhízása a felhalmozott zsír alapján könnyen megállapítható. Kutyák esetében a mellkas-bordatájék végigsimításakor a bordák ilyenkor nem érezhetők, háta kiszélesedik, mozgásigénye minimálisra csökken, a sétát, futást nehezen bírja. Macskák esetében kezdetben lelógó nagy kövér has látható, ami szintén a feleslegesen bevitt energia zsírszöveti raktározása miatt alakul ki. Akár az alábbi ábra után is meg lehet ítélni állatunk fizikai állapotát: a legfelső ábrán egy nagyon sovány, a másodikon egy elégtelen súlyú, a középsőn ideális súlyban levő, az utolsó kettőn pedig túlsúlyos, illetve elhízott kutya vonalait láthatjuk oldal- és felülnézetből – jegyezte meg Richárd.
Ha kedvencünkre illik az említett leírás, és elmondható róla, hogy túlsúlyos, fontos, hogy minden lépést csak fokozatosan tegyünk meg annak érdekében, hogy megszabaduljon a pluszkilóktól.
– Fontos a fokozatosság. Azt a kiskedvencet, aki a szabadban eddig csak a szükségleteit végezte, ne vigyük egyből többórás sétára – lépésről lépésre vezessük be a mozgást. A legjobb megoldás, ha kidolgozunk egy rendszert, amiben akár minden napra benne van egy nagyobb séta, kiadós futás a kutyafuttatóban vagy a parkban, ez ugyanis kiváló lehetőség az egészséges ütemű fogyásra. Ráadásul mozgás után a kutya jól alszik éjjel és aktív lesz nappal. Lehet játszani is együtt, akár labdával, frizbivel a parkban, és a jó hír, hogy mindez nemcsak a súlyára és az egészségre van hatással, hanem erősíti a köteléket is kutya és gazdája között. A macskák esetében érdemes otthon kivitelezni az edzéseket néhány vonzó játék segítségével. Az, hogy ehhez pálcát, felhúzható egeret vagy más játékot használ-e a gazdi, teljes mértékben a macskától függ, azaz attól, hogy mit szeret, mit preferál – mondta el az állatorvos.
Szilágyi Dalma-Orsolya
Tudtad, hogy...? Az ötven éve fennálló brit Waltham Petcare Science Institute legújabb tanulmányai szerint az elhízás akár két és fél évvel is rövidítheti egy kutya életét. A Pedigree gyártójának kutatói megállapították, hogy minden második klinikára bevitt felnőtt kutya túlsúlyos, és az elhízáshoz vezető legfontosabb tényező a túltáplálás.Forrás: blikk.hu