Tájházaink – 37. rész: Az oroszhegyi tájház
Vidékünkön számos különleges falumúzeum található. A kérdéseket, hogy kiknek köszönhetően jöttek létre, hogyan maradnak folyamatos működésben, illetve milyen tárlatokat, történeteket ismerhetünk meg általuk, megválaszoljuk a tájházakról szóló sorozatunkban.
A falu egyik legszebb, központi fekvésű telkén álló portát nagyon sokan csodálták már korábban is. Mivel az ezredfordulót követően lakatlanná vált, 2011-ben az önkormányzat megvásárolta, majd elvégeztette rajta a szükséges javításokat. A telken a ház mellett hagyományos csűr és fásszín található. Az életszerre impozáns székelykapun átlépve lehet bejutni, amelyen látszik ugyan az idő – 1890-ben állították –, de a szakszerű restaurálást követően szebb, mint volt új korában. A lakóház felújítása 2013 szeptemberére fejeződött be, ekkor került sor az átadására. Az Oroszhegy lakói által adományozott és az előző tíz évben gyűjtött tárgyakat helyezték el a szobákban, ugyanakkor ott vannak az irodai tevékenységet is jelző felszerelések, számítógépek, nyomtatók, dokumentumtárolók és íróasztalok. Az önkormányzat munkatársai, akik itt tartózkodnak, ily módon folyamatos időutazást élnek meg, és számukra teljesen természetes, hogy nagyanyáik, dédanyáik kedvelt tárgyai között megbarátkozhassanak az elődök tárgyi hagyatékával és azzal a funkcionalitással, időtállósággal, amely ezeket az eszközöket a mindennapi élet folyamán jellemezte.
Amikor állagfelmérést végeztek, és hozzáláttak volna az 1867-es építésű lakóház felújításához, kiderült, hogy földig le kell bontani, és az alapzatát is meg kell erősíteni. Az eredeti szándék alapján helytörténeti gyűjteményt kívántak elhelyezni benne, de az objektum alapfunkciója időközben megváltozott, hiszen turisztikai információs központ építésére tudtak akkor pályázni, és el is nyertek egy ilyen jellegű, vissza nem térítendő támogatást.
A ház terveit – amely külső megjelenésben a régivel azonos formát követ – Albert Homonnai Márton Csíkszeredában élő építész készítette el, akinek nagy gyakorlata van ezen a téren, hiszen új épületek tervezése és kivitelezése mellett számos felújításban vett részt Csík- és Háromszék területén, és ő volt az a szakember, aki két évtizeden át felügyelte azt a programot, amely Énlaka egységes faluképének és népi építészeti örökségének megmentését tűzte ki célul.
A többnyire eredeti, helyben fellelhető anyagokból, hagyományos technikák mentén az újjáépített ház kivitelezése során – felhasználva a bontott elemek jelentős részét – új, a 21. századi igényeknek és követelményeknek megfelelő megoldásokat is hozzárendelve, korszerű fűtő- és légkondicionáló rendszerrel látták el. Régi bútorokat és használati tárgyakat helyeztek el benne, a modern berendezési tárgyakat pedig úgy tervezték, hogy azok illeszkedjenek a környezethez, erősítsék a hely áradó klasszikus, népi hangulatát.
A melléképületek állapota megfelelő. Ahhoz, hogy állandó tevékenységek céljából megnyithassák, ezeken is komoly átalakításokat kell végezni. A fásszín akár sütőházzá is átrendezhető. Mindkét épületet zsindellyel fedték újra, és elvégezték az állagmegőrzési munkálatokat, de teljes felújításuk és „szolgálatba” való visszahelyezésük még nem történt meg. Sor került ugyanakkor az udvar rendezésére is.
A tájház látogatható, itt zajlik a községhez kapcsolódó idegenforgalmi és programszervezési tevékenység egy része. Az évek során azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a falu egyik jelképeként működő helyszín kiválóan alkalmas közösségi együttlétekre, illetve fotográfiák készítésére olyan pillanatokban, amelyek igencsak emlékezetesek az ember életében. Az eltelt évtized alatt családalapító ifjú párok, kortárstalálkozóra hazatérők, érettségizők, iskolai osztályok készítettek, készítenek itt csoportképeket, de gyakran látni viszont a világhálón és a különböző kiadványokban a „megőrzésre” átvett és messzire elvitt képes emlékeket.
A koronavírus-járvány kezdete óta visszaesett ugyan az idegenforgalom, a rendezvények is visszafogottabb keretek közt zajlanak, de ha valaki arra jár, az önkormányzat idegenforgalmi referensei szívesen állnak rendelkezésére és bemutatják a gyűjteményt. A Mária út és a Via Transilvanica zarándokai is betérnek ide időnként. Látogatás végett kisebb-nagyobb csoportok is jelentkezhetnek, akik az épp érvényes közegészségügyi és távolságtartási előírások betartása mellett tartózkodhatnak az objektum területén. Kapcsolattartó: Fancsali-Boldizsár Ildikó, telefon: 0752–167201, e-mail: ildikofb@yahoo.com A község hivatalos honlapja: www.oroszhegy.org
Simó Márton