Libalakoma az Amadé étteremben
November 11-én, Márton napján ‒ a hagyományhoz híven ‒ sok helyen libalakomát tartanak. Így van ez a madéfalvi Amadé étteremben is, ahol ebből az alkalomból különleges ajánlattal várják a vendégeket. Ferencz Attila, az étterem séfje igazi őszi, Márton-napi menüt állított össze erre az alkalomra.
A november 11-i Márton-naphoz sok hiedelem, monda és népszokás kapcsolódik: egyrészt Tours-i Szent Márton alakját övező történetek, másrészt pedig a paraszti és keresztény életmódhoz kapcsolódó szokások.
Aki libát nem eszik…
Mivel a karácsony előtti negyvennapos böjtöt megelőzően a Márton-nap az egyetlen ünnepnap, ezért régen is megadták az ünneplés módját, nem sajnálták a jó falatokat. Ugyanakkor a néphiedelem szerint
a téli időjárás is megjósolható ezen a napon: ha a levágott liba mellcsontja rövid és barna, akkor sáros lesz a tél, de ha hosszú és fehér, akkor havas. Ha pedig Márton fehér lovon jön – azaz havazik aznap –, akkor enyhe tél lesz, de ha barnán, akkor kemény tél várható. A jól ismert mondás szerint: „Aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik.” November elején fejezik be az éves mezőgazdasági munkákat, ilyenkor vágják le a teljes nyáron át hizlalt libákat, és ilyenkor kóstolják meg az újbort is. A madéfalvi Amadé Panzióban jól ismerik az előbb említett mondást, ennek okán november 11-én ízletes libalakomára várják a vendégeket a panzió éttermébe.
Őszi ízek
A Márton-napi menüt Ferencz Attila séf állította össze: sütőtökkrémleves, konfitált libamell és meglepetésként túrós felfújt kerül terítékre. Egyébként
az étterem étlapját is ő készítette, szem előtt tartva az itteni igényeket, ugyanakkor kiegészítve azt némi különlegességgel. Ferencz Attila tizenöt éve dolgozik séfként, és mint mondja, a konyha a mindene. Az Amadé étteremben úgy gondolják, hogy éltetni kell elődeink gasztronómiai hagyományait, így házias ízekkel várják a vendégeket. A séf a saját nagymamája receptjeit gondolta újra, így – a hagyományos ízeket megőrizve – hozzáadta az ő tudását is a tradicionális ízvilághoz.
Attila szerint a sütőtökkrémleves egyszerűen elkészíthető és könnyed étel. A szerecsendióval ízesített, krémes levest akár hidegen, de persze melegen is lehet fogyasztani. A krémleveshez pedig pirított kenyérkocka jár, és a tányér mellett egy pirítós is lesz, némi mikrozöld és csíra társaságában. Mivel a libamell zsíros hús, megfelelő választásnak tűnt a libalakomához a könnyed őszi leves. A konfitált libamellet hagymás burgonyával, tökkrémpürével és lila káposztával tálalják. Mint megtudtuk, a konfitálás régi technika: a húst lassan, zsírban kell főzni sokáig, így az nem szárad ki, és a fűszerek íze is jól érezhető lesz. Mint azt Ferencz Attilától megtudtuk, a libamellet sütni is lehet, de nagyon kell vigyázni arra, hogy sülés közben ne száradjon ki a hús, mert könnyen bakancstalppá válhat a lakoma főétele. Hozzátette: a konfitált libával nem lehet mellélőni, hiszen az omlós, ízletes hús mindenkit elvarázsol. Elmondása szerint a lila káposzta ízletes variációk lehetőségével kecsegtet, hiszen készülhet aszalt szilvával, mazsolával, almával, de akár kókusszal is, az Amadé étterem konyháján azonban a hagyományos lila káposzta készül a Márton-napi menühöz. Ehhez nem kell bor, és különleges fűszerekre sincs szükség – mindössze kömény és fahéj ízesíti a különleges ízű káposztát. Végül, meglepetésként, a Márton-napi libalakoma desszertje túrós felfújt, amelyet sokan papanași-ként ismernek. Ez a desszert az édesszájúak egyik kedvence, amelyről a séf nem sajnálja sem a tejszínes öntetet, sem az áfonyalekvárt.
Aki nem szeretne egész évben éhezni, az jobban teszi, ha komolyan veszi a régi mondást, s libát eszik! Az Amadé étteremben mindenkit szeretettel várnak
a különleges Márton-napi ajánlattal.
A Márton-napi libalakoma akár házhoz is rendelhető a 0266-379-263 és a 0747-465-407 telefonszámon. Egy adag 70 lejbe kerül.
Péter Ágnes