A macaron titka a nyugalom
Az aprócska, színes, francia–olasz cukrászati remekmű egyre több helyen megjelenik Székelyföldön is, elkápráztatva az újdonságok és a minőségi édességek rajongóit. A jó macaron azonban ritka, hiszen elkészítése precizitást, minőségi alapanyagokat, kitartást és nem utolsósorban nyugalmat igényel. A gyergyócsomafalvi Fehér Sarolta egy éve készíti ezt a különleges édességet, több tanfolyam, sokórányi kísérletezés van mögötte.
Sarolta több évig vágyakozott arra, hogy egyszer ilyen vidám édességeket készít majd, de jó ideig nem került rá sor. Aztán kedves ismerőse révén rátalált egy székelyudvarhelyi macaronkészítő tanfolyamra, ahonnan nagy lelkesedéssel és tervekkel tért haza.
– Elvarázsolt ez a világ, és közöltem a családommal, hogy új korszakot szeretnék nyitni az életemben, a hétvégéim jelentős részét a macaronkészítéssel tölteném ezentúl – mondja Sarolta, miközben az általa készített eperkrémes finomságokkal kínál.
Nem gyermekjáték!
Megtudom azt is, hogy már gyermekkorában nagyon érdekelte a sütés, sokat forgolódott nagymamája körül, aki életének egy bizonyos szakaszában cukrászkodott is.
– Amikor elkezdtem otthon próbálkozni a macaronsütéssel, azt hittem, hogy egyszerűbb – meséli nevetve Sarolta, de a kihívástól cseppet sem félve újabb tanfolyamra iratkozott be, ezúttal kérdésekkel, tudatosabban indulva neki a tanulási folyamatnak. – A tanfolyamok mellett sokat olvasgattam erről a különleges édességről, megtudtam, hogy eredetileg Olaszországból származik, és jelenleg is két változata van, a francia és az olasz. A tanult recepteket kicsit módosítva, sokat kísérleteztem az alapanyagokkal, amelyek kivétel nélkül jó minőségűek kell legyenek ahhoz, hogy ehető, élvezhető végeredményt kapjunk – avat be a részletekbe Sarolta, majd elmondja, hogyan is készülnek az ő macaronjai.
Hozzávalók: minőség és derű
Mind a mandulaliszt, mind a porcukor esetében fontos a minőség: a mandulaliszt semmiképp se legyen szemcsés, és pontosan be kell tartani az előírt mennyiségeket. Az ételszínezék pici, de fontos adalék, ettől lesznek olyan színesek a macaronok. Fontos kellék a cukorhőmérő, hiszen a süti alapja a cukorszirupos massza, amit a tojásfehérjés mandulaliszthez kavar. A cukorszirup közel 118 fokos kell legyen, ebbe kerül a színezék, speciális keveréssel áll össze a folyékony massza, amelyet szilikonlapra kell kinyomni. Korábban húsz percet pihentette sütés előtt, egy ideje viszont – magyarországi cukrászmester javaslatára – háromórás pihentetés után süti, légkeveréses sütőben.
A ganache-krém elkészítése a süteményalaphoz képest egyszerűbbnek bizonyul, de itt is fontosak a minőségi hozzávalók: az állati tejszín, a vaj, a belga csokoládé és – gyümölcsös ízesítés esetén – a sűrítmény, amely megadja a krém színét, ízét.
– A krémet mindig színezékmentesen készítem, a glükóz adja meg a krémes állagát, a gyümölcssűrítmény pedig a szép színét. Ez utóbbit készen rendelem, és olasz gyártmány, de a gyümölcsszezon kezdetével szeretnék saját készítésű sűrítményt előállítani. A krémet, miután kihűlt, dobozolva és felcímkézve lefagyasztom, ha rögtön nem használom fel: mivel nincs benne semmilyen adalékanyag, kiolvadás után visszanyeri az állagát, de akár fél évig is tárolható a fagyasztóban – osztotta meg a gyakorlati tudnivalókat Sarolta. Később mosolyogva hozzátette, hogy ezek csak a száraz információk, emellett – bármennyire is hihetetlen – érzelmi összetevői is vannak a receptnek. – Fontos, hogy szeretni tudjuk ezt a tevékenységet, az első kanál mandulaliszt adagolásától egészen a krém és a macaron találkozásáig. Rá kell hangolódni a sütésre, mert a macaron csak akkor lesz igazán finom és szép, hogyha örömmel, megfelelően nyugodt lelkiállapotban tudjuk készíteni. Rosszkedvűen nincs, amiért a macaronnal beszélgetni – mondta el Sarolta.
A jövőben sem kíméli az ízlelőbimbókat
A gyergyócsomafalvi kétgyermekes édesanya számára ez hobbi ugyan, de tervei, elképzelései vannak a jövőt illetően. Jelenleg ötszínű macaron várja, hogy átvegyék őket gazdáik, egyre többen bátorkodnak megkóstolni, akár a hagyományos sütemények mellett teret engedni az újdonságnak. A macaronok mellett – a francia vonalat követve – újabban már pohárkrémek is készülnek Sarolta konyhájában.
– Olyan desszertben gondolkodtam, amely társulni tudna egy asztalon a macaron mellé, így születtek meg a kis adagolású, csokoládéalapú mousse-krémek. Ezeknek az ízeknek is csak a fantázia szab határt, bátran kísérletezhetek, hiszen most jött el az életemben ennek az ideje – osztotta meg örömet adó szabadidős tevékenységét Fehér Sarolta.
Boncina-Székely Szidónia