„...vadat és halat, s mi jó falat...”
Tudták, hogy a pávafélék nagyrésze Ázsiában őshonos? Van belőlük kék, és zöld és gyöngyös is: színeik elképesztően gyönyörűek. De van Páva Székelyudvarhelyen is, ami nevéhez méltóan színeit illatokban és ízekben kamatoztatja. Olyan étteremben jártunk, ami párját ritkítja Székelyföldön: receptjeik egyszerűek, mégis mesések, a Pávában főző séfek és az ott dolgozó emberek pedig minden igyekezetükkel azon vannak, hogy megfeleljenek a kiérdemelt hírnévnek: kedvesek, tehetségesek, profik.
A Páva Kert már 2005 óta létezik, három éve új fordulatot vett, amikor Trucza Adorján és párja megvásárolta és új brandet épített neki. Bátor céljaik azóta sem változtak: új színeket hozni a székelyföldi gasztronómiába azáltal, hogy anyáink, nagyanyáink receptjeit éttermi szinten tálalják. „Ez a hitvallásom. De ez egy hosszú folyamat, nem megy egyik napról a másikra. Olyan beszállítókra van szükség, akik a minőséget tartják szem előtt, tanítani, képezni kell a szakácsokat, és a vendégkört is „hozzá kell nevelni” az étteremhez. Így tudunk kéz a kézben haladni előre” – mutat rá Adorján, aki a Páva előtt még azt tervezte, hogy talán külföldön próbál szerencsét. Habár már tíz éve tudta, hogy egyszer lesz egy étterme, a megvalósítást az élete későbbi időszakára tervezte. A Pávában azonban olyan lehetőséget láttak, amit nem akartak elszalasztani, így itthon maradtak és belevágtak! Új arculatot és koncepciót tettek az étterem mellé, a Páva márkanév pedig azóta igencsak kinőtte magát: immár létezik a Páva Kert mellett többek között Páva City, Páva Deság, Páva Presszó és további projektek is alakulnak.
Az erdélyi konyha izgalmas!
„Nem sértődünk meg, de nem is pironkodunk, ha valakinek ránk gondolva a minőség és az innovatív megközelítés jut eszébe. Számunkra az a legfontosabb, hogy minden, ami Páva, hozzánk kötődjön – három és fél év alatt ezt el is értük: a Páva név jelent valamit! Immár mintegy 60 fősre duzzadt a csapatunk, és az emberek nem átlagosra számítanak, ha a Páváról hallanak”. Hogy miért pont édesanyák és nagymamák receptjei kerültek a látókörükbe? „Ha jól tudom, Székelyudvarhelyen most van mintegy 30-40 engedélyezett étterem, amelyek nagyrészében lehet kapni pizzát, hamburgert, tésztaféléket – más nemzetek ételeit. Én azért szeretném erősíteni a mi anyáink, nagyanyáink receptjeit, mert van annyi izgalom az erdélyi konyhában is, amennyi bármelyik másik kultúra gasztronómiájában a világon. Hogy vannak trendi vonalak és üzeletileg megmagyarázható ezek követése? Abszolút. De én nem azt a vonalat szeretném képviselni” – szögezi le Adorján.
A székelyföldi Michelin-csillag
„Ma 5 kritériumnak kell megfelelnie egy étteremnek ahhoz, hogy kiérdemelje a Michelin-csillagot. Az ötből itt, ahol mi felnőttünk, négynek eleget tudunk tenni. A feltételek között van, hogy szezonálisan főzzenek. Ez úgy is értelmezhető hogy a lehető legközelebbi pontról szerezzék be az alapanyagokat, illetve, hogy helyi receptek alapján készítsék az ételeiket. Az egyik szempont a tálalás és főzéstechnikák – azon a fronton még sokat kell fejlődnünk. De azt gondolom, hogy Székelyföldön, Erdélyben ma is van félmillió Michelin-csillagot érdemlő szakács, szakácsnő, csak épp otthon főznek a családjaiknak!” – véli a Páva tulajdonosa, aki szerint mindazok, akik otthon főznek és odafigyelnek a szezonális alapanyagok minőségére, a hagyományos receptekre, de közben étterembe is járnak, és kíváncsiak egy-egy fogás elkészítésére, azok a gasztronómia csúcsán vannak. „Amerikában ma minden tizedik ember a helytelen táplálkozás következtében hal meg. Ők a harmadik-negyedik generáció tagjai, akik már nem főznek otthon. Nekünk erre kell ráerősítenünk: legyen divatos az otthonfőzés, és járjunk nyitott szemmel az éttermekben is! A másik dolog: legyünk büszkék arra, ami a miénk! A gyógynövényes réteken legelő marha, bárány - minden nemzetközi, olykor inkább csak divatos minősítést nélkülözve - sokkal egészségesebb, mint egy-egy olyan alapanyag, amiről azt sem tudjuk, mi van benne, vagy honnan érkezett. És ez jellemző ránk, ez megtalálható a mi vidékünkön! Ezt a filozófiát kell nekünk itthon megerősítenünk, mert általa fog a mi kis “gasztró”-közösségünk szinteket lépni ” – vallja.
- Na, melyik tányér volt jobb? – kérdezte huncut mosolyt bujtatva a szája sarkán Adorján, miután mindkét fogást megkóstoltuk.
- Nem sportszerű ilyet kérdezni... – bukott ki a válasz a fotós kollégánkból.
Mi pedig csak bólogattunk, mert a kolléga mindnyájunk nevében szólt...
Süllő érlelt sajtos rizottóval
Pálffy Hunor receptje
[gallery size="full" columns="4" ids="118451,118454,118452,118465"]
Hozzávalók:
- A rizottóhoz:
- 100 g fehér hagyma
- 1 dl bor
- 9 dl marhaalaplé
- 100 g vaj
- 100 g székelydályai érlelt sajt
- 250 g rizottórizs
- 150 g fogassüllő
- 1,5 dl olívaolaj
- 2 kanál vaj
- 200g érlelt szarvasgerinc
- 200 g liszt
- 2 tojás
- A töltelékhez:
- 1/2 fej vöröshagyma
- 150 g erdei gomba
- só, bors petrezselyemzöld
- 1/2 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 150 g erdei gomba só, bors
- kakukkfű
- 150 ml alaplé
- 1 kocka vaj