Édes, mint a méz
Már a második generáció foglalkozik mézkészítéssel a csíkpálfalvi portán: Lajos Ferenc kezdte, majd a fia, szintén Ferenc és a menye, Csilla is ezzel kezdett foglalkozni. A Bio méznek immár tíz éve Székely termék védjegye is van, ami segíti az értékesítést, hiszen a vásárlók itthon és Magyarországon egyaránt ismerik: megbízhatónak, minőséginek tartják a védjegyes termékeket. A biominősítésük is megvan, így például nem vihetik olyan környezetbe a méheket, ahol permeteznek, de antibiotikumot sem adhatnak nekik, ha megbetegszenek.
Ferenc és Csilla megmutatta a Székely Konyha és Kert csapatának a kaptá- rokat is: mindegyikben egy méhcsalád lakik, ide gyűjtik a nektárt a szorgalmas zümik. Amikor lefödik a kereteket egy viaszréteggel, akkor van kész a finom, édes méz. Ferencék kiveszik, a pergetőbe teszik, leszűrik és üvegekbe csorgatják a mézet. Télen kevesebb dolgozó van, de nyáron családonként akár 60-70 ezer méhecske is tüsténkedik. „Általában itthon, ilyen környezetben, ahol sok fű, sok virág van, vegyes virágméz készül. Csak abban az esetben lehet fajtiszta mézet pergetni, ha elvisszük a méheket olyan környezetbe, ahol túlnyomó részben csak egyfajta virágot találnak – így vándorméhészkedéssel is foglalkozunk.”
A havasi és a vegyes virágmézet Székelyföldön, az akácmézet pedig Szeben környékén gyűjtik a méhek. Van emellett hárs- és repcevirágmézük is, de készítenek krémmézeket is: csipkebogyót, fahéjat vagy akár homoktövist kevernek hozzá. Készítenek diós, magos mézeket is csemege gyanánt, de természetesen jótékony egészségügyi hatásuk is megvan: csont- vagy érrendszeri problémákra egyaránt javallott.
Itthon a havasi és a vegyes virágméz a legkelendőbb, de román vidéken már az akácmézet keresik gyakrabban. „Mostanában, az elmúlt 5-6 évben kezdett divatos lenni a repcevirágméz is, azelőtt nem is ismerték az emberek: még a méhészek körében is újdonságnak számított. Van egy kis mellékíze, de aki megszereti, mindig keresi. Nagyon jó savproblémákra, de cukorbetegek számára is kiváló, sőt egyre több vásárlót küldenek hozzánk az orvosok csont- vagy veseproblémákkal, repcevirágmézet ajánlanak nekik, hiszen sok benne a kalcium” – magyarázza Csilla.
Amit termel, a család maga csomagolja és értékesíti. Ez igaz a tömény propoliszra, a tinktúrára, a lépes mézre és a virágporra is – utóbbit minden este be kell gyűjteniük, le kell fagyasztaniuk, hogy ne romoljon meg. A Hagyományos és helyi termékek vásárán és a csíkszeredai zöldségpiacon állandó jelleggel megtalálhatók, de boltokban, illetve kolozsvári, temesvári vagy akár bukaresti vásárokban is érdemes keresni a portékáikat.