Örökölt tevékenység
Marosvásárhely egyik községében, Mezőpanitban él Nagy Dániel, akiről elmondható, hogy belenőtt a paprikatermesztésbe. Bár családja kisebb mennyiségben készített fűszerpaprikát, Dániel bővítette ezt a tevékenységet, és mára már több hektáron terem paprika.
A mezőpaniti Nagy Dániel kiskorától ismeri a fűszerpaprika-termesztés csínját-bínját, az egyetem elvégzése után pedig belevágott, hogy ezt a tevékenységet bővítse.
– Már nagymamám is termesztett fűszerpaprikát, nagyon kis mennyiségben, piacra is járt vele még annak idején. Édesanyám, testvérem és néném is űzte ezt a tevékenységet. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen elvégeztem az agrárközgazdaság szakot, és az államvizsga-dolgozatom témája is a fűszerpaprika termesztése volt. Egyetem után hazaköltöztem és nekiláttam a termesztésnek, csak sokkal nagyobb mennyiségben – mesélte lapunknak Nagy Dániel.
2016-tól látott neki komolyabban a fűszerpaprika termesztésének, kezdetben pedig 17 áron gazdálkodott, mára pedig már 58 árnyi paprika terem. Mindemellett pedig lakodalmakon vállalja a gazda szerepét is.
Hagyományos magokat használ, amik a kilencvenes években kerültek a faluba valahonnan Magyarország területéről. A fűszerpaprika-termesztésnél csak nagyon nagy mennyiségben érdemes gépeket vásárolni a feldolgozáshoz, így a termék teljes előállítása kézműves tevékenységnek minősül. Jelenleg, szintén saját kezűleg, készít egy fóliasátrat a palántanevelésre, hogy minél jobb minőségű töveket tenyészthessen.
A termesztés folyamata
–Március elseje körül vetem el a magokat, körülbelül két hónap múlva pedig már szép palánták lesznek. Május tizedike környékén ültetem ki őket, természetesen ez függ az időjárási viszonyoktól is. Öntözni, permetezni és gyomlálni kell őket, de próbálom minél természetesebben termeszteni a paprikákat, ahogyan csak lehet. Mivel gyomirtó nincs, muszáj minimum négyszer megkapálni az ágyásokat, egészen őszig. A levéltetű ellen pedig segítségemre vannak a katicák – jegyezte meg Dániel. Mint megtudtuk, szeptember elejétől lehet szedni a paprikákat, amíg nem áll be a fagy. A leszedett paprikák egy szárító érlelőbe kerülnek, a polcokon pedig addig száradnak, amíg törni nem lehet. Ezután kicsumázzák, vagyis eltávolítják a paprika szárát, de nagyon fontos, hogy a mag belekerüljön, hisz gyógy- és tartósító hatása van neki. A Pro Economica Alapítvány támogatásával Dániel vásárolt egy malmot, amely a paprikát olyan finomra őröli, akár a lisztet.
– Nem könnyű tevékenység. Az általam készített fűszerpaprika kézműves terméknek bizonyul, hisz egy elég nagy területen mindent kézzel csinálok. De a termék iránti érdeklődés mindenképp azt mutatja, hogy van értelme a munkámnak. Eléggé nagy a kereslet rá, de véleményem szerint a jó termékre mindig nagy. Most még van raktáron fűszerpaprika, de egy-két hónap, és biztosan elfogy, általában sosem tart ki őszig. Aki egy évben vásárol tőlem egy negyed kilót, a következő esztendőben mindig egy kilóért jön vissza, hogy a család többi tagját is meglepje a fűszerpaprikámmal – mondta el Dániel.
Díjazott termék
A mezőpaniti fűszerpaprika minőségét nemcsak a vásárlók ismerik el, hanem a versenyeken elért eredmények is. 2020-ban ezüstérmet nyert a paprika hazájában, a Szeged melletti Szatymazon szervezett Vastagh József nemzetközi fűszerpaprika-versenyen. Romániában először Dánielnek sikerült ezüstérmet szereznie a fűszerpaprikájával, 2021-ben pedig ezt az eredményt is felülmúlta, és aranyat hozott haza a versenyről.
Jövőbeni tervek
– Szeretném kipróbálni a Bolero F1 fajta fűszerpaprikát, és ha sikerült azt a mennyiséget termeszteni belőle, amit írnak róla, akkor több fóliát is építenék számukra. A sütőtök termesztésével is kísérletezem, hisz a 15 áron termett sütőtököt tavaly úgy elvitték, mint a cukrot – mesélte Dániel, aki a jövőben is szeretné folytatni a fűszerpaprika-termesztést, továbbra is lenne csípős, édes és füstölt fűszerpaprika is, emellett pedig a sütőtökökkel próbálkozna.
Szilágyi Dalma-Orsolya