Egy jó nap méhszúrással kezdődik
A méhészkedés világa sem egyszerű, de egyben nagyon sok csodát rejt magában. A méhek már áprilisban nekilátnak a feladatuknak, és gazdájukkal együtt járják be az országot. A farkaslaki Jakab Ernő vándorméhésszel beszélgettünk az életviteléről, arról, hogy miként telnek mindennapjai, illetve hogy az általa előállított méztermékeknek milyen jótékony hatásai lehetnek az immunrendszerre.
– Mióta méhészkedik, és miért ezt választotta?
– Vándorméhészek vagyunk, összesen 230 méhcsaládunk van. Tizenkét éve a mindennapjaink részét képezi, nemcsak számomra van feladat, hisz az egész család besegít ott, ahol tud. Méhész felmenőnk nem volt, se a nagyszüleim, se a szüleim nem foglalkoztak méhészettel. Magánvállalkozók voltunk, szállítással foglalkoztunk, de természetesen, ahogyan lenni szokott, nem minden úgy működik, ahogyan azt szeretnénk. Drasztikus váltás volt, egyik pillanatról a másikra változtattunk az életünkön. Olvastunk sokat róla, megtetszett ez a tevékenység, kijártam a méhésztanfolyamot, és a szükséges ambícióval neki is láttam a méhészkedésnek, fő tevékenységünk pedig a méztermelés.
– Bio és Székely termék védjeggyel is rendelkeznek a termékeik. Mit jelent ez az ön számára?
– Méhészetünket 2010-től hivatalosan is regisztrálta az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági igazgatóság, egy évre rá pedig a termékeink a bio minősítést is megszerezték. Ez azt jelenti, hogy a bio minősítéssel rendelkező mézek olyan területről kell származzanak, amelyek megfelelő távolságban vannak a vegyszerekkel kezelt mezőgazdasági területtől, illetve ipari telepektől. A méhcsaládok kezelését, illetve tartását is befolyásolja, hisz ebben az esetben sem megengedett a vegyszeres kezelés, a méheknek folyamatosan kell biztosítani az élelmet, és még sok más ellenőrzésnek kell megfelelni ahhoz, hogy termékeink megőrizzék ezt a minősítést. 2016-tól megszereztük a Székely termék védjegyet is, amelyre szintén nagyon büszkék vagyunk. Székely termelőként nagyon sok lehetőségünk van az értékesítésre a különböző események és helyi vásárok által. Bár a járványidőszak néha közbelépett, és nem volt lehetőség vásárokat szervezni, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökség munkatársai mindig megtették a tőlük telhetőt, és igyekeztek értékesítési felületet nyújtani. Ezen védjegyekkel rendelkező termékek ára kicsivel magasabb az átlagnál, de ezek a termékek egy magasabb kategóriát képviselnek, és hivatalosan is alá van támasztva a minősége.
[caption id="attachment_139042" align="alignnone" width="2560"] Kelendőek a méztermékek Fotó: Szilágyi Dalma Orsolya[/caption]
– Hogyan néz ki egy vándorméhész élete? Bár a téli időszakra a méhek visszavonulnak, a méhész ekkor sem engedheti meg magának a pihenést.
– Pozitív oldala, hogy egész nyáron kirándulunk a méhekkel, és szebbnél szebb tájakat ismerünk meg. Az egész országban vándorolunk. A vándorlást tavasszal kezdjük, április közepétől gyűjtjük a repcemézet. Ezt követi az akácméz gyűjtése, amely két-három hétig tart, ezután pedig tartunk egy kisebb szabadságot, ami alatt újra felkészítjük a méheket a munkára. A Fogarasi-havasokban a havasi mézet termeljük, utána jön Dobrudzsa vidéke, ahonnan a hársmézen munkálkodnak a méhek. Ezt követi a napraforgó, amivel be is zártuk a termelési ciklust. Vége szakad itt a virágzásnak, esetleg lehet próbálkozni a havasokban a mézharmaton, de sajnos az utóbbi években egyre kevesebb eredménnyel. A termelési ciklus végétől, ami július vége, augusztus eleje, kezdődik egy új év a méhészek számára. Ekkor kezdjük el felkészíteni a méheket az áttelelésre, a következő évre. Ilyenkor átnézzük a családokat, ellenőrizzük, hogy van-e valamilyen probléma, esetleg felütötte-e valamilyen betegség a fejét a kaptárban. Hozzá kell fogni a méhek kezeléséhez, és figyelni kell azt is, hogy elegendő élelemkészletük van-e. Egy méhcsaládnak körülbelül 15-20 kilogramm mézre van szüksége ahhoz, hogy kiteleljen. Nagyon fontos számukra is a méz, hisz abból nyernek energiát, és ezáltal tudják melegen tartani a kaptárt, illetve jólétet biztosítani a méhkirálynőnek.
– Nagyon sok típusú mézzel találkozhatunk egy ilyen vásár alkalmával. Hogyan és kiknek ajánlja fogyasztásra a termékeit?
– Az első méz, amit begyűjtünk, a repceméz. Az egyik legmagasabb glükóztartalmú méz a repceméz, emiatt pedig nagyon gyorsan kristályosodik, így napok alatt krémes álaga lesz. Nagyon értékes méz, hisz közvetlenül szűrés után már csomagoljuk, és szinte minden alkotóeleme károsodás nélkül kerül a szervezetünkbe. Nagyon alacsony savtartalma miatt gyomorsavval küszködők számára is ajánlott. Fizikai és szellemi fáradtság ellen is jó, immunrendszer-erősítő hatása is van. Sokan az illata miatt nem kedvelik ezt a fajta mézet.
Az akácméz későre kristályosodik, íze pedig a legtöbb méznél édesebb, ezért a gyerekek is előszeretettel fogyasztják. Ez a fajta méz is ajánlott annak, aki gyomorsavtúltengésben szenved, fertőtlenítő, méregtelenítő és köhögéscsillapító hatása is van. Egyedüli problémája, ha a repcéből egy kicsi is belekerül, az ad egy kovászt neki, ezáltal pedig gyorsabban kristályosodik. Sokan emiatt felháborodnak, pedig csak az a kis repce a felelős ezért.
A havasi méz vegyes méz, rengeteg gyógynövénnyel is találkoznak a méhek a begyűjtéskor. Hajlamosabb a kristályosodásra, vitamintartalma és íze miatt nagyon finom teába és kávéba egyaránt.
A mézharmat különlegességnek számít, hisz a méhek nem a virágok nektárjainak felhasználásával állítják elő, hanem az erdei fákon található mézharmatból. Magas ásványianyag-tartalma van, vizelethajtó, immun- és csonterősítő hatása is van, emellett ajánlott légúti megbetegedések, nátha esetén is.
Virágport is szoktunk gyűjteni, amelynek az íze nem igazán kellemes, de annál egészségesebb, immunerősítő hatása van. Egy fokkal ennél is jobb a méhkenyér: a virágport a méhek behordják, enzimeket adnak hozzá, konzerválják, ez háromszor erősebb, mint a virágpor. A propolisz tinktúra is nagyon egészséges, jótékony hatása van a légutakra. Méhviaszkrémet is készítünk, amelyet száraz bőrre, horzsolásokra és körömápolásra is ajánlok.
– Mitől lesz valakiből jó méhész?
– Egy jó méhész könyveket olvas, konferenciákon vesz részt, és folyamatosan fejleszti tudását, tapasztalatait. Odaadóan figyel minden egyes lépésre a méhészkedés során, semmit sem hagy ki. Fontos, hogy szeresse a munkát, mert ez is olyan tevékenység, amikor az év minden szakában akad munka. A méhszúrásokhoz is hozzá lehet szokni, hisz egy jó nap méhszúrással kezdődik.
Szilágyi Dalma-Orsolya