Minden idők leggyorsabb úszása 100 méteren

Milák Kristóf megszerezte második, egyben Magyarország hatodik érmét. Ennek ellenére mind a magyar, mind a román csapat hátrébb csúszott az éremtáblán. Magyarország az éremtáblázat 19. helyét foglalja el, míg Románia a 26. helyen áll. Cseh Lászlót ötödik, egyben utolsó olimpiáján láthatta a közönség úszni, a döntőben a hetedik helyen zárt. Milák Kristóf, a 200 méter pillangóúszás aranyérmese a második legjobb idővel az ötös pályáról várta ugyanazon versenyszám 100 méteres fináléját. A szám nagy esélyese, a 100 méter gyorson győztes Caeleb Dressel a mellette levő négyes pályáról indult. Az amerikai érvényesítette a papírformát. Szokásos remek rajtjával azonnal élre állt és fél testhossz előnnyel fordult a második ötvenre. Milák egyre jobban megközelítette Dresselt, de már nem tudta utolérni riválisát. A szám kétszeres világbajnoka, Dressel 49.45 másodperces világcsúccsal csapott a célba, ezzel öt századot faragott a két éve a vb-n felállított rekordján. A 21 éves Milák 23 századdal maradt el tőle, de így is 27 századdal felülmúlta a szerb Milorad Cavic szuperdresszes Európa-csúcsát, amelyet még 2009-ben úszott. Milák a 49.68-as eredménnyel pontosan fél másodpercet javított egyéni legjobbján és egyben az országos csúcson, melyet májusban, a budapesti Európa-bajnokságon ért el. A két kiváló úszó a célba érkezés után mosolyogva ölelkezett össze, láthatóan mindketten elégedettek voltak eredményeikkel. Milák Kristóf ezzel az eredménnyel a magyar csapat hatodik érmét, egyben a második ezüstöt szerezte a tokiói játékokon. Véget ért egy korszak Cseh László a 200 méter vegyes pénteki döntőjében elért hetedik hellyel fejezte be pályafutását. A 35 éves magyar versenyző – aki ebben a számban 2008-ban Pekingben ezüst-, 2012-ben Londonban bronzérmes volt – ugyanazt a taktikát választotta, mint az elődöntőben. Erősen kezdett pillangón és háton, így féltávnál második volt, azonban mellen visszaesett a hetedik helyre, mivel lábtempóját egy kisebb sérülés hátráltatta. Az utolsó 50 méteren mindent beleadott, maga mögött tartotta új-zélandi riválisát, így végül 1:57.68 perccel hetedikként csapott a célba. Cseh Lacinak még a győztes, a kínai Vang Sun is főhajtással gratulált és tisztelgett lezáruló pályafutása előtt. „Nem véletlenül választották meg a legjobb olyan úszónak, aki nem nyert olimpiát. Mindig megbízhatóan teljesített” – méltatta tanítványát Plagányi Zsolt, aki az általános iskola alsó tagozatában is foglalkozott a legendás úszóval, majd felnőttként 2014-ben vette át szakmai munkájának irányítását. Cseh László, a mostani játékok egyik magyar zászlóvivője ötödik olimpiáján szerepelt, tizedik egyéni döntőjét úszta, kiemelkedő pályafutását pedig többek között a két világbajnoki cím, továbbá 6 ötkarikás és 13 vb-érem fémjelzi. Új bajnokot avattak A legnagyobb érdeklődéssel várt számról előzetesen annyi volt biztosan megállapítható, hogy a győztest 13 év után először nem Usain Boltnak hívják. A nyolcszoros olimpiai bajnok jamaicai szupersztár uralta a 100 és a 200 métert az elmúlt három játékokon, hozzá hasonló kimagasló egyénisége ezúttal nincs a két vágtaszámnak, így nyílt volt a dobogós helyek sorsa. Az elődöntők meglepetését egyrészt az idei világranglista-vezető amerikai Trayvon Bromell kiesése jelentette, másrészt az, hogy a kínai Szu Ping-tien bizonyult a leggyorsabbnak. A fináléban aztán kisebb szenzáció született: a kettes pályán futó olasz Marcell Jacobs maga mögé utasította a mezőnyt és 9.80-nal diadalmaskodott. Női hármasugrásban a kétszeres világbajnok és a legutóbbi olimpiai ezüstérmes Yulimar Rojas májusban 15,43 méteres eredményével az örökranglista második helyére lépett fel. A döntőben rögtön első nekifutásával 15,41 méterig repült, ami minden idők harmadik legjobbja, egyben olimpiai csúcs. Ezen utolsó ugrásával – már aranyérmesként – még javított, és 15,67 méterrel átadta a múltnak az ukrán Inessza Kravec 1995-ös, 15,50 méteres világrekordját. Férfi magasugrásban holtversenyben lett aranyérmes a katari Mutaz Essza Barsim és az olasz Gianmarco Tamberi: 2,37 méterig minden magasságot elsőre vittek, de a 2,39 méterrel már egyikük sem bírt. Az olaszok fél órán belül két aranyat nyertek, a célba érő Jacobs egyenest a már ünneplő Tamberi karjaiba rohant. A kétszeres világbajnok Barsim a londoni bronz és a riói ezüst után gyűjtötte be a legfényesebb olimpiai medált. Romániai részről Ghelber Bianca az első, akinek sikerült az atlétikai számokban fináléba jutnia. Tegnap a Finndingiben szereplő Berecz Zsombor a második helyen bejutott az éremfutamba vasárnap a tokiói olimpián, így kedden a dobogóért szállhat vízre. Csapatsportok Kikapott Kínától, elbukta a csoport első helyét a női vízilabda-válogatott. A magyar válogatott 11–9-es vereséget szenvedett Kínától a tokiói olimpia női vízilabdatornájának vasárnapi negyedik fordulós mérkőzésén, így a második helyen végez a B csoportban. Legyőzte az amerikaiakat és negyeddöntős a férfi vízilabda-válogatott. Az Európa-bajnok magyar válogatott 11–8-ra legyőzte az Egyesült Államok csapatát a tokiói olimpia férfi vízilabdatornájának negyedik fordulójában, szombaton, ezzel már biztosan negyeddöntős. A magyar női kézilabda-válogatott megőrizte esélyét a negyeddöntőbe jutásra a tokiói olimpián, miután három vereség után a csoportkör negyedik fordulójában 29–25-re legyőzte a világbajnoki ezüstérmes Spanyolországot, szombaton. Elek Gábor szövetségi kapitány tanítványai a csoportkör hétfői, utolsó fordulójában a B csoportot vezető és már biztosan továbbjutó svédekkel játszanak. Ahhoz, hogy a magyarok negyeddöntősök legyenek, meg kell verniük Svédországot, miközben a spanyoloknak veszíteniük kell az oroszokkal szemben, a francia–brazil összecsapás pedig nem végződhet döntetlenre.