Megvan az első magyar érem
Az úszódöntők elérkeztével a Budapesten zajló vizes világbajnokságon a hazai vízben szereplők megszerezték az első érmüket, méghozzá egy olyan számban, amelyben nem igazán volt elsőre sanszuk. A vízilabdások menetelnek és csont nélkül jutottak a negyeddöntőkbe.
[caption id="attachment_53807" align="aligncenter" width="1000"] A franciák legyőzésével lett csoportelső a magyar férfi vízilabda-válogatott Fotó: MTI[/caption]
Elkezdődtek a Budapesten zajló vizes világbajnokság úszószámai tegnap, amelyben máris négy döntőt rendeztek. A magyarok felemás napot zártak: akitől titkon érmet vártak, az nem hozta, és akiket előzőleg esélytelennek tituláltak, azok bravúrt értek el.
Kezdjük a magyar csalódásokkal, ugyanis román úszók nem igazán voltak érdekeltek. Gyurta Dánielnek továbbra sem megy, és ezúttal 100 m mellen nem jutott fináléba, akárcsak Jakabos Zsuzsanna 200 m vegyesen, vagy épp Cseh László 50 m pillangón. A női vegyes váltó tizedekre volt a döntőtől, de ők is lemaradtak.
A nap négy fináléjából kettőben volt magyar érdekeltség. Női 400 m gyorson Kapás Boglárka és Késely Ajna, de a szám fő esélyese az amerikai Katie Ledecky volt, aki igazolta is hírnevét, míg a magyar lányok az ötödik, illetve a hatodik helyen zártak. A 4 x 100 m gyors férfiváltó viszont remekelt, akik megszerezték a házigazdáknak az első érmet. A kvartettben Kozma Dominik első emberként 48.26-ra javította a délelőtt felállított 48.61 másodperces országos csúcsát, míg a négyes is új nemzeti rekordot ért el 3:11.99 perccel. A régit (3:13.28 p) az előfutamban úszta a váltó, onnan az ötödik helyen jutott fináléba.
Hihetetlen hangulatú finálét teremtett a Duna Aréna telt házas közönsége, szinte felrobbant a létesítmény, amikor már lehetett érezni, hogy utolsó úszóként Bohus Richárd képes lehet behozni a stafétát a harmadik helyre. Végül sikerült is megszerezni a harmadik helyet, a 10 ezer néző pedig hatalmas üdvrivalgásban tört ki. A számot az amerikaiak nyerték 3:10.06 perccel, a második helyen a brazil váltó zárt.
„Nagyszerű érzés volt, mindenki kiadta magából a maximumot, jól sikerültek a váltások is. Szerintem ma minden nekünk kedvezett” – nyilatkozta Kozma Dominik. „Már az utolsó 25-nél láttuk, hogy ebből érem lehet, Ricsinek csak haza kellett hoznia a váltót. Ő pedig megtette, amit meg kellett. Ennek az éremnek a fele legalább a közönségé.”
Ma újabb döntők következnek, és könnyen meglehet, hogy meglesz az első magyar arany is, hiszen Hosszú Katinka elsőként várhatja a 200 vegyes döntőt.
[box type="shadow" ]Egyenes ágon a negyeddöntőbe
Mind a női, mind a férfi magyar vízilabda-válogatott egyenes ágon jutott be a Budapesten zajló vizes világbajnokság negyeddöntőjébe. A férfiak nyitásként 13–3-ra verték Ausztráliát, majd 9–9-es döntetlent játszottak Olaszországgal, hogy végül 13–7 arányban múlják felül Franciaországot. A csoportelsőségről az döntött, hogy Ausztráliát az olaszok „csak” nyolc góllal verték. A női pólósok viszont hozták mindhárom meccsüket. Japánt 20–11-re, Franciaországot 24–5-re, míg Hollandiát 10–8-ra verték. A csoportelsők pedig egyenes ágon jutottak be a negyeddöntőbe, míg a másodikok a harmadik helyezettel keresztmérkőzést játszottak a nyolcaddöntőben. A nőknél a magyar válogatott már ellenfelet is kapott, és az elődöntőért az Új-Zélandot legyőző Kanadával meccselnek. A férfiak vagy Spanyolországgal, vagy Oroszországgal találkoznak a negyeddöntőben. A spanyol–orosz meccs tegnap este lapzárta után ért véget. A negyeddöntő párosításai: nők, holnap: Olaszország – Oroszország (15.50), Egyesült Államok – Ausztrália (17.10), Magyarország – Kanada (21.30), Görögország – Spanyolország (23); férfiak, szerda: Montenegró – Görögország vagy Japán (15.50), Magyarország – Spanyolország vagy Oroszország (17.10), Szerbia – Ausztrália (21.30), Horvátország – Olaszország (23).
Úszódöntők eredményei
Férfi 400 m gyors: 1. Szun Jang (Kína), 2. Mack Horton (Ausztrália), 3. Gabriele Detti (Olaszország).
Női 400 m gyors:1. Katie Ledecky (Egyesült Államok), 2. Leah Smith (Egyesült Államok), 3. Li Ping-csie (Kína) … 5. Kapás Boglárka, 6. Késely Ajna.
Férfi 4 x 100 m gyorsváltó: 1. Egyesült Államok, 2. Brazília, 3. Magyarország (Kozma Dominik, Németh Nándor, Holoda Péter, Bohus Richárd).
Női 4 x 100 m gyorsváltó: 1. Egyesült Államok, 2. Ausztrália, 3. Hollandia.[/box]
HN-összeállítás