Gazdag éremtermés rekordokkal
Beindult a gépezet mind a hazai, mind az anyaországi olimpiai éremtermelést illetően. Az ötödik játéknapot a magyar versenyzők egy arany- és két bronzéremmel zárták, míg a román sportolók egy aranyérmet és egy ezüstérmet zsebeltek be. Ezzel Románia megszerezte az idei játékokon az első aranyérmét, Magyarország pedig első bronzérmét, majd rögtön a másodikat is.
Hazai és anyaországi sikerekben gazdagnak bizonyult az ötödik játéknap a Tokió 2020-as ötkarikás játékokon. Magyarország és Románia olimpiai csapatai egyaránt remekeltek. Románia megszerezte első aranyérmét az idei játékokon. Az Ancuța Bodnar és Geanina Radiș női evezőpáros végig hibátlan teljesítményt nyújtott, rajt-cél győzelmet aratva, a számot olimpiai csúccsal nyerték és a dobogó legfelső fokára állhattak fel. A két sportoló az evezős szakágban tegnapi győzelmével Románia huszadik olimpiai aranyát szerezte meg. A román evezősök férfi négyese ezüstérmet szerzett. A Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu és Cosmin Pascari alkotta csapat másodikként ért célba az 5:42.76-es idővel, olimpiai rekorddal győztes ausztrálok mögött.
Milák olimpiai rekordja
Új olimpiai csúccsal lett aranyérmes Milák Kristóf 200 méter pillangóúszásban. A tegnap hajnalban a Tokiói Vizes Központban rendezett férfi 200 méter pillangóúszás döntőjében a magyar úszó új olimpiai csúcsot jelentő idővel, 1:51.25 perccel nyert. Ugyanebben a számban honfitársa, Kenderesi Tamás a negyedik helyen ért célba.
Telegdy Ádám a tizennegyedik idővel jutott be a 200 méter hátúszás elődöntőjébe. Cseh László, aki ötödik olimpiáján úszott, 200 méter vegyesen jutott tovább. Döntőbe jutott a 4 x 200 méteres magyar női gyorsváltó a tokiói olimpia úszóversenyén. A Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Verrasztó Evelyn, Késely Ajna összeállításban szereplő magyar négyes 7:56.16 perces eredménnyel futamában negyedik lett, összesítésben pedig a nyolcadik idővel jutott a fináléba.
Hosszú Katinka 400 méter vegyesen vasárnap ötödik, míg 200 méteren címvédőként a tegnap hetedik lett. A háromszoros olimpiai bajnok csüggedten, de nem megtörve értékelte a tokiói olimpián nyújtott eddigi teljesítményét. Sajnálja, hogy nem sikerült a várt formáját hoznia. A magyar úszósport egyik legkiemelkedőbb alakja kifejtette, ha nincs a pandémia okozta leállás, akkor biztosan nem így úszik. Hosszú Katinka az utolsó tokiói versenyszámában, 200 méter hátúszásban kozmetikázhat az idei olimpián elért eredményein. A legutóbbi olimpián ebben a számban ugyanis csupán hat századkülönbséggel lett második. Hosszú kelet-európai idő szerint ma, 14.09-kor kezdi meg szereplését az előfutamban, míg az elődöntőt pénteken, a finálét szombaton tartják.
10–9-re győzte le a magyar női vízilabda-válogatott a kétszeres címvédő, Amerikai Egyesült Államok csapatát a második csoportmeccsén. Az amerikaiak ezt megelőzően az olimpiai játékok történetében legutóbb 2008. augusztus 21-én, a pekingi játékok fináléjában, Hollandia csapatától kaptak ki, szintén egy gól különbséggel 8–9-re.
Bronzérmes összecsapások és győztesei
A magyar férfi párbajtőrösök Németországgal csaptak össze a bronzmérkőzésen. A Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád összeállítású gárda a helyosztón 45–40-re nyert a németek ellen. A tegnapi verseny negyeddöntőjében a magyarok az amerikaiak elleni könnyed sikerrel kezdtek, majd két tussal alulmaradtak az olaszokkal szemben, míg a németek előbb magabiztosan verték az oroszokat, majd kikaptak a világbajnok és egyben londoni ötkarikás címvédő dél-koreaiaktól. A bronzmeccsre a várakozásoknak megfelelően a magyarok cseréltek, Decsi Tamást Gémesi Csanád váltotta. A németek is módosítottak, az erdélyi születésű Szabó Mátyás helyett Richard Hübers lépett a pástra.
Tóth Krisztián a férfi cselgáncs 90 kilogrammos kategóriában a menekültek csapatában szereplő Popole Misenga és a japán Mikaj Sojcsiro legyőzése után a nyolc között a német Eduard Trippellel találkozott. Az akció nélkül zárult rendes mérkőzésidő után, az aranypontig tartó ráadás legelején a német versenyző vazaarit érő dobással nyert. Tóth a vigaszágon egy mérkőzést vívott, a holland Noel van’t End ellen nyert, így harcolta ki a bronzmérkőzést. Az összecsapáson a világranglistán harmadik helyen álló Tóth lépett támadóbb szellemben, aztán az orosz próbált felülkerekedni. Utóbbi kezdeményezését jobban értékelte a bíró, mivel egymás után kétszer is intette a magyar cselgáncsozót. Az orosz átmenetileg egy vazaarit is kiharcolt, de ezt videózás után törölték. Az aranypontig tartó hosszabbításban Tóth egyik akcióját nézték vissza, de a küzdelem folytatódott. A ráadásból 3,28 perc telt el, amikor a 27 éves magyar versenyző sokadszorra ugrott be ellenfele alá és fogta be a bal karját, ám ezúttal addig húzta lefelé a már fáradó Igolnyikovot, hogy vazaarit értően a földre vitte. Teljesítményével Tóth Krisztián a magyar dzsúdósport történetében a tizedik olimpiai érmet – a hatodik bronzot – szerezte. A magyar küldöttségnek Tokióban ez az ötödik dobogós helyezése, két arany és egy ezüst mellett a második bronza.
HN-összeállítás