Azt csinálom, amit a legjobban szeretek
Helyi ügyességi versenyekkel indult Szabó Botond pályafutása az autósportban, majd a regionális és másodosztályú hegyi bajnokságban versenyzett. 2020-ban már az országos hegyi bajnokságban indult, első évében a juniorok között megnyerte a pontvadászatot, az A kategóriában és az A2 géposztályban a második helyen zárt. Az elmúlt évben is két dobogós hellyel zárta a csíkszeredai sportoló az országos bajnokságot, az A kategóriában a hatodik, az A2 géposztályban a második, a juniorok között pedig a harmadik helyen végzett.
– Mennyire értékeled sikeresnek a 2021-es versenyévet?
– Mivel én is és az autóm is épségben fejeztük be a szezont, ami a legfontosabb, így sikeresnek mondhatom a 2021-es évet is, nem beszélve a jó helyezésről, amit sikerült elérnem.
– Szerinted melyik volt az idény legjobb versenye és melyik a legrosszabb – rendezés, pályák szempontjából?
– Az idény legjobb versenye számomra egyértelműen a Szinaján tartott forduló volt, ugyanis nagyon szabályszerű szervezés jellemezte, a pálya pedig a személyes kedvenceim közé tartozik. Romániában egyedüli teljesen városban zajló hegyiversenyről van szó, ahol végig házak között, éles kanyarokkal kell szembenézniük a pilótáknak. Egyúttal ez volt az a verseny is, ahol nem a saját autómmal indultam, hanem egy, az Omega motorsport jóvoltából bérelt Citroen DS3R3T gyári versenyautóval, amit egyszerre volt szokatlan, de nagyon jó is vezetni. Ugyanakkor minden fordulón nagyon oda tették magukat a szervezők, így nem nagyon tudnám legrosszabbként titulálni egyiket sem.
– Tavaly először tartottak versenyt a Hargitafürdő felé vezető úton. Milyennek ítéled meg a pályát?
– Az első Harghita Hill Climb Challenge számomra izgalmas volt, hiszen a szervezésében az elejétől részt vettem, majd rajthoz álltam a versenyen is. A szervezési munka során sokszor kellett megtegyem az utat a Hármaskereszttől Hargitafürdőig, így nem volt túlságosan idegen a pálya számomra. Egyébként egy nagyon gyors pálya a hargitafürdői, gyors kanyarokkal. Merészségre van szükségük a pilótáknak ezen a pályán.
– A bajnokság során melyik volt az a pillanat, amire mindig boldogan emlékszel vissza? És melyik volt az a pillanat, amit kudarcként éltél meg?
– Sok boldog pillanatom volt az évad során, ha egyet kellene kiemeljek, akkor az utolsó Brassópojána fordulót említeném meg, ahol nagyon szoros küzdelem után sikerült a dobogó legfelső fokára állnom az A2 géposztályban. Kudarcként megélt pillanataim közé tartozik, hogy a 2021-es évben több fordulót is fel kellett adjak technikai okok miatt, de ez a motorsport velejárója.
– Mi volt a legviccesebb pillanat, amit átéltél a szezon alatt?
– Szinaján történt: miután megüttettem az autó hátsó felét egy rosszul bemért féktáv miatt, betört a bal oldali stoplámpa, amit hirtelen egy zöld színű ragasztószalaggal oldottunk meg, erre pedig az „Uneori sunt prost” (Néha ostoba vagyok) felirat került. Ám nagyon hamar több tucat aláírás is került az autó sérült részére a nézőktől/rajongóktól, amelyek inkább támogató jellegűek voltak, nem pedig a felirat megerősítői.
– Kit tartottál a legjobb pilótának és ki ment a leglátványosabban a versenytársaid közül?
– Egyértelműen Țuțuian Cătălin, akivel harcoltam az A2 géposztály bajnoki címéért, és nyert is engem megelőzve. Az ő mottója: „Nem veszed el a gázt!”
– A raliban van navigátor, a hegyiversenyben nincs. Ez hátrány számodra? Esetleg van edződ, aki a pályabejárások alatt segít, hogy miként vezess egy pályán?
– Nem, egyáltalán nem érzem hátránynak, hogy versenyen egyedül ülök az autóban. Ha mondhatjuk így, igen, van edzőm, aki egyébként a barátom, Pui Tamás. Vele mindig végigjárjuk a pályát a versenyek előtt, helyzetenként akár gyalog is. Feltérképezzük a kanyarokat, úthibákat, az út dőlésszögét, szóval mindent, amit csak tudunk. Nem szakértő a témában, de nagyon sokat segít, és az egész versenyt egy jó kirándulásként éljük meg, jól érezzük magunkat, és azt tudjuk csinálni, amit a legjobban szeretünk.
– Tervek az idei évre? Autó? Csapat? Bajnokság?
– A csapat egyértelműen marad a Teslovan Adrian által vezetett AT Motorsport, és továbbra is a hegyibajnokságban akarok indulni. Az autóval kapcsolatban mindenképp újítás következik, de hogy pontosan mi és hogyan, azon még mi is gondolkozunk. De mindenképpen azon vagyunk, hogy valami fejlesztést eszközöljünk az autón, ez pedig a költségvetésünktől is függ. Az elmúlt bajnoki idényben a Csík Auto Land, a WRT Parts, a Mecom Ciuc Kft., az AXA Genius Kft., a Csík Turism-Montan Kft., a Gastours Kft., a Rist Service és a barátok támogattak, nekik köszönhetem sikereimet, és remélem, hogy idén is partnereim lesznek
– Figyeled a rali országos bajnokságot? Ha igen, kit tartasz az ország legjobb pilótájának és navigátornak?
– Természetesen követem a ralisok bajnokságát is. Személyes kedvencem, akinek nagyon tetszik a vezetési stílusa, az Maior Norbert, akinek húga, Francesca navigál.
Kopacz Gyula