Hirdetés

Nincs karácsony mézeskalács nélkül

Beköltözött az ünnepi hangulat Tamás Zsuzsánna kari főtitkárunk konyhájába is, aki immár tizenhárom éve hobbiból mézeskalácsot süt. Számára a mézeskalács készítése nemcsak sima tevékenység, hanem kikapcsolódás a szürke téli hétköznapokon, elcsendesülési lehetőség adventben. Hogyan kezdett el mézeskalácsot sütni, illetve mi teszi sajátossá süteményeit?

András Anita
Becsült olvasási idő: 4 perc
Nincs karácsony mézeskalács nélkül
Kedvenc forma, kedvenc technikával. Fenyőfában tört cukorka Fotó: Tamás Zsuzsánna

Ha advent, akkor kezdődhet a mézeskalács-sütés. Tamás Zsu­zsánna, a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának főtitkára 2010 óta a karácsonyt váró időszakot az immár számára is hagyományosnak számító sütemény elkészítésével tölti. Tizenhárom éve nincs megállás e téren, ugyanis ismerősei, barátai már-már természetesnek veszik, hogy minden évben mézeskalácsot kapnak ajándékba.

– Kizárólag ajándékba készítek mézeskalácsot ismerőseimnek, barátaimnak, eladásra időigényessége miatt nem. Így néha már november végén elkezdem az apró finomságok sütését, hogy mindenkinek jusson. Ez számomra egyfajta lelassulás adventben, mivel a mézes rengeteg türelmet igényel, főként, ha színvonalas munkát szeretnénk végezni. Kezdetben gasztroblogokból inspirálódtam, ezek hatására döntöttem úgy, hogy elsajátítom a mézeskalácssütés minden apró csínját-bínját

– osztotta meg Zsuzsánna hobbija kialakulását. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Hozzátette: az első ötlet, ami felkeltette a figyelmét, az volt, hogy tört cukorka segítségével üveghatást lehet elérni, ekkor határozta el, kipróbálja ezt a módszert, annak ellenére, hogy sem ő, sem a férje nem túlzottan rajonganak a mézeskalácsért. Elmondása szerint kellő odafigyeléssel és pontossággal egy kezdő is szép eredményeket érhet el. Ha azonban gyors és egyszerű finomságra vágyik az ember, ami pikk-pakk meglesz, nem ajánlott a mézeskalácsot választania, hiszen ez akár két teljes napot is igénybe vehet.

– A tésztát egy nappal a sütés előtt össze kell állítani, majd mielőtt nyújtani kezdenénk, ajánlott alaposan átgyúrni a sima felület elérése érdekében. A már kisült darabokat sem árt díszítés előtt egy napot pihentetni annak érdekében, hogy a mázas minta tartós legyen. Minden egyes apró darab külön törődést igényel, és legalább háromszor kerül kézbe, míg azt mondhatjuk, elkészült. Összességében a jó mézeskalácshoz idő kell és türelem, ez a legfontosabb

– részletezte a sütés folyamatát és a siker titkát Zsuzsánna.
Mindig megpróbál becsempészni valami apró kis újdonságot a már rutinos folyamatba, ami eltér az átlagostól és különlegessé varázsolja az az évi süteményeket. A már jól megszokott formák mellett, mint például a hópehely, csengettyű, fenyőfa, idén szeretne beszerezni pulóver és sapka alakú formákat is.

– Idén szeretnék egy további módszert is kipróbálni, amelyre közösségi felületeken bukkantam rá. A lényege, hogy különböző feliratokat készítek, de nem akármilyen módszerrel, hanem porcukor, színezék és egy „titkos” alapanyag segítségével, ami ebben az esetben pálinka vagy vodka

– árulta el Zsuzsánna.
Majd hozzáfűzte: ennek ellenére kedvenc eljárását sem hanyagolja el, kivág a süteményből egy részt, és azt porrá zúzott kemény cukorkával tölti ki, ami a magas hőfok hatására szépen megolvad és üveghatást kelt. Az internetes oldalon talált jól bevált alapreceptet is megtartja, annyi változtatással, hogy a liszt egy részét kakaóra cseréli, ezzel barnább színt ér el, amely jó kontrasztot képez a fehér mázzal.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!