Hirdetés

Hazaértek Afrikából

Egy hónappal ezelőtt három gyergyószéki csapat indult el a Budapest–Bamako ralin. Az október 21. és november 8. közötti futamot sikeresen teljesítették, balesetmentesen értek haza.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 2 perc
Hazaértek Afrikából
Elnyerték A sivatag bátor harcosai címet. Hazajöttek Fotó: Fórika Tihamér

Mint arról korábban beszámoltunk, két gyergyótekerőpataki fiatal, Fórika Tihamér és Gyulai Albert, illetve a gyergyóremetei Fazakas házaspár indult el az idei Budapest–Bamako ralin. Később kiderült, hogy egy harmadik háromfős csapat is részt vett a futamon: egy gyergyóditrói testvérpár, Fórika Roland és Krisztián, illetve egy gyergyóremetei autószerelő barátjuk, Portik József egy Toyota Land Cruiserrel indult a ralin. Fórika Rolandtól megtudtuk, neki gyerekkori álma volt eljutni a futamra és felfedezni Afrika ezen részét. Testvérét és barátját sikerült meggyőznie, hogy tartsanak vele. Az autójukat együtt építették a futamra, amely nem hagyta őket cserben.

– Megdöbbentő volt, hogy milyen szegénységben élnek ott az emberek. Sok mindent nélkülöznek, ami nekünk itthon alapvető dolog. Ugyanakkor a táj kárpótolt mindenben, nagyon varázslatos hely – vélekedett Fórika Roland.

Fórika Roland

A fiúk a freetowni célban hajóra tették autójukat, amely januárban érkezik haza, ők pedig repülővel utaztak vissza.

A gyergyóremetei házaspár, Fazakas Sándor és Orsolya egy jól felkészített T4-es Volkswagen gépjárművel küzdöttek meg az afrikai utakkal. Megtudtuk, hogy a csapat sikeresen, gond nélkül ért célba, az autót pedig eladták Sierra Leonéban. Sándor és Orsolya repülővel utaztak Budapestig, 26 óra alatt.

– Jó volt bepillantani ilyen sok ország kultúrájába. Szívet melengető érzés volt átadni adományainkat egy Bureh Beach-i iskolának. A gyermekek énekeltek is nekünk. A rali legnehezebb része az volt, hogy kevés lehetőség nyílt a tisztálkodásra, mivel a higiénia szempontjából az afrikai országok nagyon elmaradottak. Sok helyen sem vezetékes, sem ivóvíz nincsen – tudtuk meg Fazakas Orsolyától.

Fazakas Orsolya

Fórika Tihamér és Gyulai Albert értek haza utoljára a saját autójukkal hétfőn. A rali nem mindennapi helyzetek elé állította a fiatalokat, megpróbáltatásokból nem volt hiány. Gyakran az út szélén javították meg lerobbant gépjárművüket, és mások segítségét kérték a sivatagi átkeléshez, hogy ne süllyedjenek el a homokban.

– Olyan utakon is átkeltünk, amelyeket más személygépjárművek kihagytak. Egyetlen esti táborhelyet sem hagytunk ki, mindig bejutottunk a kempingbe – mondta el Fórika Tihamér. Hozzátette: rengeteg dicséretet kaptak a helyiektől, az autójukat meg is akarták vásárolni. Az 1310-es Dacia tulajdonosai elnyerték A sivatag bátor harcosai különdíjat is, hiszen 2 × 2-es meghajtású autóval, a kategóriájukban kevesen jutottak át a sivatagon.

Az összegyűjtött adományokat a Torday Emil Általános Iskolának adták át, Sierra Leonéban. Útjuk során megismerkedtek egy fiatal egyetemi hallgatóval, akinek egy laptopot és egy tolltartót adtak ajándékba.

A tekerőpataki és remetei csapat a futam során egy kitérőt is tett: kopjafát helyezett el a Ráktérítőnél. Itt korábban is állt egy magyar nyelvű, „Ráktérítő” feliratú tábla, de az idők során eltűnt, ellopták. A tekerőpataki fiúk ezt tudva kapcsolatba léptek a rali szervezőivel, és lehetőséget kaptak arra, hogy felállítsanak egy újabb magyar nyelvű táblát, amely már nem csak a 2022-es rali emlékét őrzi. A futam céljában hirtelen szívinfarktusban hunyt el egy szervező, Pétery Szabolcs. Nevét a visszaúton írták a fiatalok a kopjafára, hogy az ő emlékét is őrizze.

A tekerői ifjak összesen 17 500 kilométert tettek meg, útjuk mindössze egy hónapot ölelt fel, amiből csak két napot töltöttek pihenéssel.

Fórika Dóra

 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!