Tetőtípusok, tetődőlésszögek, héjazat
Ahagyományos szerkezeti koncepciók és megoldások agrárépületek esetében bizonyos mértékig még mindig alkalmazhatóak, egy sportcsarnok vagy ipari gyártócsarnok építésénél azonban már más mérnöki megközelítésekre van szükség. Ezeknél az épületeknél a megnövelt fesztávok gazdaságos kivitelezése kizárólag mérnöki megoldásokkal érhető el, hiszen legtöbbször nagy, összefüggő belső terekre van igény, közbenső támaszok nélkül. Ha a technológiai folyamat lehetővé teszi, a síkmennyezetről való lemondás és a tetőszerkezet láthatóvá tétele különleges építészeti élményt nyújthat.
Amint egy épület szélessége növekszik, vele együtt nő a tető magassága is, ami a falmagasság és a tetőmagasság közötti arány megváltozását eredményezi. Ez a probléma különösen a székelyföldi tájban léptékváltással megjelenő agrárgazdaságok és a vidéki ipar fejlődése kapcsán merül fel. Ha a tető dőlésszöge hagyományosan meredek marad, az a táj fölé tornyosuló tetőt eredményezhet; ha viszont laposabb tetőt választunk, szükségessé válik a tetőfedés anyagának megváltoztatása. Alacsony dőlésszög esetén a hagyományos anyagok, mint a zsindely, dránica vagy deszkafödés, nem bizonyulnak tartósnak. A cseréptető is korlátokkal bír: alacsony dőlésszögnél átereszti a vizet, és jelentős súlya miatt masszívabb fedélszerkezetet igényel.
Ilyen helyzetekben a környezetbe való harmonikus beilleszkedést nem feltétlenül a hagyományos építészeti formák megtartása és utánzása biztosítja, hanem a tájhoz való helyes viszonyulás. Esetről esetre mérlegelni kell, milyen lehetőségeink vannak a kultúrtájjal történő konfliktusok elkerülésére. A cél az, hogy az épület ne csak funkcionálisan, hanem esztétikailag is összhangban legyen a környezetével, így megőrizve a táj egységét és értékeit.
Megoldásként szóba jöhet:
• ha a technológiai folyamat megengedi, a nagy tömeg több kisebbre történő felbontása (például egy lovarda esetében lehetetlen), illetve a nagy tömegek kisebb tömegekkel történő körülbástyázása;
• zöldtető alkalmazása és az épület részleges földbe süllyesztése – mélyen fekvő talajvíz esetében például krumplitárolóknak ideális megoldás, minimálisra csökkenti a fenntartási költségeket;
• hosszú épületek esetén a gerinc ívelése, hogy elkerüljük a hosszú, mesterséges egyenes vonalat a tájban – ugyanezt lehet elérni íves alaprajzzal;
• a tető „tektonikus” mozgatása;
• az álcázás: az épület teljes vagy részleges takarása növényzettel vagy a színekkel történő kamuflázs révén.
Kis lejtésű, nagy kiterjedésű tetők esetében érdemes vízzáróbb anyagokat alkalmazni, hiszen a nagy felület miatt jelentős költségek merülhetnek fel. Ilyen esetekben kézenfekvő választás lehet a lemeztető. Gyakran előfordul azonban, hogy a legolcsóbb, akciós anyagokat használják: ezek legtöbbször nem illeszkednek harmonikusan a tájba (sem színükben, sem az öregedésük során). Fontos elkerülni azt a helyzetet, amikor a tető színe még inkább kiemeli a nagy méretű épületet, amely amúgy is magasabb a környezeténél.
A diskurzus egyoldalúvá vált: a beruházók gyakran a létrehozandó munkahelyekkel indokolják a beruházások szükségességét, miközben igyekeznek észszerűsíteni a költségeket, és ahol lehet, spórolnak. Ennek eredményeként olcsó tetőhéjazatokat építenek be.
A tetőhéjazat anyagának kiválasztásánál előnyösebb a semleges színű anyagok használata, amelyek nem fényesek. Ide tartozhatnak a szürkére festett, matt trapéz- vagy hullámlemezek, szürke eternitlapok, illetve zöld színű lemeztetők, különösen, ha erdős környezetben található az épület. Fontos, hogy az anyag ne próbáljon másnak tűnni, mint ami valójában, azonnal felismerhető legyen, és tiszteletben tartsa saját jellegzetességeit. Kerülendők azok a fém- és bitumenes tetőfedő anyagok, valamint bármely más anyag, amely a cserepet, zsindelyt, fazsindelyt vagy deszkát utánozza, mivel ezek valójában a giccs kategóriájába sorolhatók.
A tetőfedés kiválasztását alaposan át kell gondolni, és ha ez valamivel nagyobb költséggel is jár, megnyugtató lesz a tudat, hogy nem tagadtuk meg örökségünket, és hozzájárultunk kultúrtájunk, azaz kollektív memóriánk fenntartásához. Egyetlen harsányan fedett épület is képes viszont tönkretenni a kultúrtájat, és ezzel együtt veszélyezteti az erre alapozó turizmust.
Kisebb épületek esetében például alkalmazható egy réteg ritkított, szellőző és festetlen deszka a tetőt vagy a homlokzatot borító fémlemezen kívül, amely nemcsak árnyékol, hanem kiiktatja a lemez látványát is. Ezáltal az épület a fa természetes öregedése révén finoman belesimul a környezetbe. Patinázott titán-cink vagy rézlemez használata különösen ajánlott műemléki védettség alatt álló területeken, ám ezeket a nagyobb léptékű, a hagyományos gazdasági épületek méreteit meghaladó beavatkozásoknál érdemes elkerülni, mivel a műemlékek védőzónájában vagy védett övezetekben csillogásukkal ezek biztosan kilógnának a faluképből.
A dombok, hegyek lábához telepített, nagy méretű épületek esetében a zöldtetők alkalmazása lehet diszkrét, esztétikus megoldás, különösen akkor, ha azok kis lejtésűek, és a helyi kaszálók növényvilágát tükrözik vissza. Ezáltal az épületek harmonikusan illeszkedhetnek a dombokkal és hegyekkel övezett tájba, megőrizve annak természetes szépségét és turisztikai vonzerejét. Néhány nagyobb tömegű épület megkerülhetetlen a faluképben, a település központjában: például egy tornaterem nem helyezhető el a település más részén, csak az iskola közvetlen közelében. Ilyen esetekben mindig alaposan mérlegelni kell a helyszín adottságait. A gyergyószárhegyi sportcsarnok esetében is ilyen helyzettel álltunk szemben. Az épület a három nemzeti jelentőségű műemlék védőzónájában helyezkedik el, ezért zöldtetővel kombinált, zöldre festett hullámlemezfedést kapott. Ez a megoldás jobban illeszkedik a közeli erdő zöldjéhez, és fentről nézve, a zöldtetőnek köszönhetően, az épület jelentős része beleolvad a tájba, így kevésbé zavarja a faluképet.
A nagy méretű épületek tetői általában a környező növényzet fölé emelkednek, ezért a növényzet nem mindig alkalmas az épület jelenlétének csökkentésére, különösen lombhullató növények esetében. Távolról nézve azonban az épületet leginkább a tető határozza meg. Emiatt a tetőknek a lehető legegyszerűbbnek kell lenniük, figyelembe véve a bevilágító-, szellőző- és gépészeti elemeket is. A tetőablakok pozícióját gondosan kell megtervezni, összhangban az épület homlokzati kompozíciójával. Ha fennáll a kockázata annak, hogy a tetőablakok fénylenek, esetleg zavarják egy műemlék látványát vagy egy értékes tájat, árnyékolást kell alkalmazni a jelenlétük minimalizálása érdekében.
A napelemek és napkollektorok – ha pontszerűen helyezik el őket a tetőn – jól beépíthetők a tető síkjába. Ugyanez igaz, ha a teljes tetőt lefedik. Ha azonban rendezetlenül szóródnak szét a tetőn, rossz érzést és bizonytalanságot keltenek. Ha az energiatermelési autonómia érdekében nagyobb felületekről van szó, érdemesebb lehet az épület déli homlokzatára vagy a talaj szintjén, az épület mellé telepíteni őket. Bár a „zöld” technológiák használata népszerű, alkalmazásuk nem járhat a táj vizuális szennyezésével.
Ilyen helyzetekben különösen fontos lenne egy olyan építési szabályozás és fejlesztési stratégia kialakítása, amely a kultúrtáj megőrzését helyezi előtérbe.
(Folytatjuk)