Ügyeleti bérkiegészítés
Megoldást kínál a kormány a túlórázó ügyeletes orvosok bérkiegészítésére, hozta nyilvánosságra döntését az Egészségügyi Minisztérium tegnap. Az október elsejétől esedékes változást az orvosok alapbérének növelésével hajtják végre. A kormány 100 millió lejt különít el erre a célra, amelyet az egészségügyi rendszer működésére szánt összegek hatékonyabb felhasználásával hajtanak végre.
[caption id="attachment_33836" align="aligncenter" width="1280"] Betegellátás a sürgősségi osztályon. Orvosolnák a helyzetet Fotó: archív[/caption]
Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy az egészségügy működésére előirányzott összegek útját szigorúbban ellenőrzik, ennek törvényes módját pedig a jövőben sürgősségi kormányrendelettel teszik lehetővé.
A túlórázó ügyeleteket hivatalosan is elismerik majd mint ledolgozott munkaórákat. Az orvosokkal részmunkaidős egyéni szerződéseket kötnek az ügyeletekre, amelyeket ledolgozott munkaidőként is elismernek majd. Ugyanakkor azok az orvosok, akik kizárólag ügyeletesként dolgoznak – a saját munkahelyükön kívül olyan kórházakban, ahol nem alkalmazottak –, ügyeletük hosszúságának megfelelő részarányban pihenőszabadságot is kérhetnek. A kötelező ügyeletet végzők pedig 25 százalékos pluszjuttatást kapnak, ez is újdonság.
Azok az orvosok, akik 2010 után kapták meg doktori fokozatukat, augusztus elsejétől visszamenőleg 15 százalékos pótlékot kapnak az eddig ledolgozott ügyeletre. A munka- és pihenőidő felosztását újragondolják a rugalmasság, az orvosok által tett erőfeszítések, valamint a páciensek biztonságának figyelembevételével. Továbbá az első- és másodéves rezidens orvosokat is kifizetnék az ügyeletben eltöltött munkaórákért.
A minisztérium a költségek hatékonyabbá tétele érdekében országos szinten avatkozna be akár a már elindított központosított közbeszerzések lebonyolításába, szigorúan megvizsgálnák a befektetéseket, illetve az orvosi gyógyszerrecepteket is (különösen az antibiotikumokét).
A Sanitas Szakszervezeti Szövetség kérésére a minisztérium megvizsgálja, hogy miként szabályozhatnák az egészségügyben dolgozó nem orvosok jövedelmével kapcsolatosan felmerülő problémákat is. A párbeszéd az úgynevezett egységes bérezési törvény előkészítésében dolgozók között zajlik majd.
HN-információ