Románia továbbra is a sereghajtók közé tartozik, amikor a korrupció ellen kell tenni

Románia immár harmadik éve az Európai Unió leggyengébben teljesítő országai között szerepel a korrupció elleni intézkedések végrehajtása terén – derült ki a Transparency International (TI) frissen közzétett 2024-es korrupcióérzékelési indexéből.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 2 perc
Románia továbbra is a sereghajtók közé tartozik, amikor a korrupció ellen kell tenni
Illusztráció Fotó: Wikipédia

Ez a mutató azt jelzi, hogy a szervezet által vizsgált 180 országban milyen mértékben van jelen a korrupció, szakértők és az üzleti szektor képviselőinek véleménye alapján. A 0-tól 100-ig terjedő skálán (ahol a 0 a legsúlyosabban érintett, míg a 100-as érték teljes átláthatóságot jelez) Románia 2023-hoz hasonlóan 46 pontot ért el.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A Transparency International közleménye szerint a korrupció világszerte továbbra is jelentős problémát jelent, és a vele szembeni fellépés gyengülő tendenciát mutat. „A határozott intézkedések hiánya komoly következményekkel jár többek között a demokrácia működésére, a jogállamiságra, a környezetvédelemre, az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, valamint az emberi jogok érvényesítésére” – hangsúlyozták a szervezet szakértői.

A jelentés szerint az Európai Unió országainak átlagos pontszáma 2024-ben 62 volt, ami kétpontos visszaesést jelent az előző évhez képest. A legjobban teljesítő államok idén Dánia (90 pont), Finnország (88 pont) és Luxemburg (81 pont) lettek. Románia ugyanakkora pontszámot kapott, mint Málta (46 pont), így mindketten a legrosszabb helyzetben lévő tagállamok közé sorolhatók.

Az EU-n belül a legnagyobb visszaesést Németország (75 pont, -3 pont 2023-hoz képest), valamint Ausztria és Franciaország (67 pont, -4 pont), Szlovákia (49 pont, -5 pont) és Málta (46 pont, -5 pont) szenvedte el.

A Transparency International több javaslatot is megfogalmazott Románia számára a helyzet javítása érdekében. A szervezet szorgalmazza az integritási megállapodások szélesebb körű alkalmazását, a közérdekű bejelentések jogi védelmének megerősítését, a korrupcióellenes szabályozások korszerűsítését, valamint egy olyan átfogó reformprogram bevezetését, amelynek célja, hogy Románia 2027-re legalább 50 pontra növelje helyezését a korrupcióérzékelési indexen – szemlézte a közleményt az Agerpres hírügynökség.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!