Nem áll szándékukban bevezetni a napfényadót
Cáfolta szerdán az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE), hogy a termelő-fogyasztók (prosumerek) önfogyasztása megadóztatásának szabályozását tervezi.
Az intézmény a romániai prosumerek szövetségének (APCE) korábbi közleményére reagált, amely szerint a hatóság megtette az előkészületeket a „napfényadónak” is nevezett illeték bevezetésére. Az APCE rámutatott, ahhoz, hogy megkapják az engedélyt az áramhálózatra való csatlakozásra, az ANRE egy külön biztosítéktábla felszerelésére kötelezi a prosumereket. „Ebbe a lezárható biztosítéktáblába kerül majd a fogyasztásmérő. Egyes esetekben már be is szerelték az órát, birtokunkban vannak fényképek ilyen esetekről” – írták közleményükben az APCE képviselői, akik szerint a prosumerekkel ki is fizettetik ezt a berendezést anélkül, hogy tájékoztatnák őket a rendeltetésükről. A szervezet kifejtette: nem értik, hogy miért van szükség egy további fogyasztásmérő felszerelésére, ha a kormánynak nincs szándékában bevezetni a „napfényadót”. Szerintük a kormány valójában az adó bevezetésére készül, és az ANRE ehhez készíti elő a terepet.
George Niculescu ANRE-elnök kedd esti közleményében leszögezte, hogy a hatóságnak nincs szándékában kidolgozni a napfényadó bevezetésének jogi keretét.
„Kategorikusan elutasítok az ANRE erre irányuló »szándékára« és »tervére« vonatkozó mindennemű híresztelést”
– idézte a közleményt az Agerpres hírügynökség. Hozzátette, az európai és a romániai törvények egyaránt támogatják és ösztönzik a termelő-fogyasztók szerepvállalását az energetikai átállás folyamatában. A prosumerek számára biztosított jogok – például az általuk termelt többletenergia hálózatba történő betáplálásának és az ezzel járó kompenzációnak a lehetősége – kulcsfontosságúak az energiaátállásban. Hangsúlyozta, hogy fontos a Romániában termelt zöldenergia-mennyiség pontos nyilvántartása, ezért már a 2012/123-as törvény is lehetővé teszi a fogyasztásmérők beszerelését a prosumerek esetében. Azt is leszögezte, hogy
a fogyasztásmérővel járó költségek az energiaelosztó vállalatra hárulnak, a prosumereknek csak a lezárható biztosítéktáblát kell megvásárolniuk, amelyikbe az órát szerelik.
Korábban Sebastian Burduja energiaügyi miniszter is azt nyilatkozta, hogy a kormánynak nem áll szándékában bevezetni a „napfényadót”. Kijelentette, hogy a hazai jogba is átültetett uniós irányelv szerint a tagállamok valóban bevezethetik a prosumerek önfogyasztásának megadóztatását 2026-tól, ha a termelő-fogyasztók beépített kapacitása eléri a teljes beépített kapacitás 8 százalékát. „Messze állunk még a 8 százaléktól, és nem vagyunk 2026-ban” – jegyezte meg. Kérdésre válaszolva Burduja kizártnak nevezte, hogy az ANRE saját hatáskörben, egy rendelettel már 2026 előtt bevezesse a „napfényadót”.