Kevesebben igényelték, de többre
Országos szinten 17 ezer fővel kevesebben, de összességében 217 ezer hektárral nagyobb területre igényelték idén a földalapú támogatást, mint tavaly – derül ki a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség tegnap közzétett összesítéséből.
Elégedett a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a hétfőn lezárult mezőgazdasági támogatásigénylési kampánnyal. A támogatásigényléseket fogadó Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség tegnap közzétett adatai szerint a 2017-es évre vonatkozó egybevont területalapú és állattenyésztési támogatási kérelmét a május 15-én, éjfélkor lejárt határidőig országos szinten 884.397 gazdálkodó nyújtotta be, ami 17 ezer fővel marad el a tavalyi kérelmezők számától. Ennek ellenére több mint 214 ezer hektárral nőtt a támogatásra jelölt területek nagysága: a tavalyi 9.326.864 hektárhoz képest ezúttal 9.541.389 hektárra igényeltek a gazdák támogatást.
– A benyújtott kérelmek számának csökkenése és a támogatásra jelölt területek növekedése azt mutatja, hogy a gazdaságokat egybevonták, a területeket tagosították, a piac konszolidálódása miatt a gazdák társulása egyre szükségesebbé vált – kommentálta tegnap a kifizetési ügynökség által közzétett adatokat Petre Daea mezőgazdasági miniszter, aki elégedettségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a gazdák tartották magukat a határidőhöz, így időben kézhez kapják majd támogatásukat a 2017–2018-as idényre. Hargita megyéből a 2017-es területalapú támogatást – mint arról a tegnapi lapszámunkban beszámoltunk – 26.438 gazdálkodó összesen 179.327 hektárra igényelte, ami nagyságrendileg alig 600 hektárral (0,37 százalékkal) marad el a tavaly támogatásra jelölt parcellák össznagyságától.
Az APIA tájékoztatja a gazdákat, hogy a május 16–31. közötti időszakban a kérelmezőknek büntetés alkalmazása nélkül lehetőséget biztosítanak a május 15-ig benyújtott támogatási kérelmeik bizonyos szintű módosítására, pontosítására: ilyen jellegű kéréseikkel a gazdák az APIA megyei, illetve területileg illetékes kirendeltségeihez fordulhatnak. A minisztérium által rögzített további menetrend a május 15-ig benyújtott kérelmek feldolgozására és ellenőrzésére vonatkozik: eszerint június 1. és július 1. közötti a támogatási kérelmek adminisztratív ellenőrzésére, valamint a terepellenőrzésre kerülő parcellák kijelölésére került sor, míg július 1. és október 1. között az ellenőrzési szelvénybe sorolt területeket veszik górcső alá, egyrészt a légifelvételek, másrészt a helyszíni terepszemlék révén. A 2017-es esztendőre járó területalapú támogatás-előlegek kifizetése október 15-én kezdődik, míg a teljes támogatási összegek folyósítása december 1-től indulhat. A mezőgazdasági minisztérium tervei szerint legkésőbb 2018. március 31-ig valamennyi támogatásra jogosult gazda bankszámlájára meg kell érkezzen a pénz.
Domján Levente