Eddig ismeretlen teknősfaj kövületére bukkantak a Hátszegi-medencében
A Hátszegi-medencében, a Bukaresti Egyetem által felügyelt, UNESCO-védettség alatt álló geológiai lelőhelyen egy új teknősfajkövületet tártak fel, amelyet a 2020-ban elhunyt jeles geológuskutató, egyetemi oktató, Vremír Mátyás emléke előtt tisztelegve Dortoka vremiri néven katalogizáltak.
A felsőoktatási intézmény az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott keddi sajtóközleménye szerint a Dortoka vremiri túlélte a dinoszauruszok kipusztulásához vezető eseményeket, és fontos támpontokat adhat egyes jelenlegi állatfajok emberi tevékenység miatti kihalásának megállításához is.
[caption id="attachment_152227" align="aligncenter" width="549"] Vremír Mátyás munka közben | Fotó: Szabadsag.ro[/caption]
A megkövesedett példány nagyon jól megőrződött, és sok részletet kínál erről a fajról. A fedetlen héj majdnem teljes, körülbelül 19 cm hosszú és ovális alakú. A (hasi) mellvért sértetlen maradt, hossza 15,5 cm.
„A felfedezés révén a Hátszegi-medencében található Dinoszaurusz-völgy új információkat kínál a 70 millió évvel ezelőtti élet sokszínűségéről, amely akkor szigetként emelkedett ki a tengerből. Itt fedezték fel a paleontológusok ezt a teknősfajtát, amely egykorú a Nopcsa Ferenc (1877–1933) által leírt (1897) törpedinoszauruszokkal. Az új felfedezést Dortoka vremirinek nevezték el, a kiemelkedő hazai paleontológus, Vremír Mátyás (1970–2020) tiszteletére, aki 2020 júliusában halt meg. Vremír Mátyás jelentős mértékben hozzájárult Romániában, köztük a Hátszeg-térségben felfedezett gerinces kövületek kutatásához, és ő volt az, aki először jelentette és bizonyította teknősök itteni létezését a késő kréta időszakában” – áll egyebek mellett a közleményben.
Az Agerpres jelentése nyomán
(sm) HN-információ
Kapcsolódó: Az Ezer fej-barlang csontjai Erdélyben talált pteroszaurusz In memoriam Vremír Mátyás