Jutott vers mindenkinek
A slam poetrytől a hiphopzenével kísért előadásokig meglehetősen színes volt a magyar költészet napján megtartott rendezvények programkínálata megyeszerte. Székelykeresztúron színes krétával festhessék aszfaltra kedvenc verssoraikat az érdeklődők, Csíkszeredában a Csíki Játékszín színészei hagyományaikhoz hűen egész napos programmal kedveskedtek a költészet kedvelőinek.
Népszerű volt a Csíki Játékszín ‒ immár hagyománnyá vált ‒ költészet napi Tizenegy című egész napos programja. Délelőtt a társulat színészei Petőfi-verseket szavaltak a színház lépcsőin, délután slam poetry versenyt rendeztek ugyanott, este pedig a Levegőt! című előadást tekinthette meg a közönség. A magyar költészet napjára összeállított Tizenegy című műsor részeként a társulat tizenegy színésze tizenegy órakor tizenegy verset szavalt el a színház lépcsőin, az előadásokat Boldizsár Szabolcs kísérte fuvolán. A Csíki Játékszín hagyományos költészet napi műsora idén is Szabó Enikő színésznő koordinálásával jött létre, és a délelőtti szavalást népes közönség hallgatta. Az idei Tizenegy Petőfi Sándor életműve előtti tisztelgés volt: a színészek Petőfi verseiből válogattak, hiszen a költő 1823. január 1-én, szilveszter éjszakáján született, ezért hivatalosan is 2022–2023-ban ünnepeljük születésének 200. évfordulóját. A továbbiakban a Kájoni János Megyei Könyvtár jóvoltából a színház előterében egész nap kihelyezett könyvtár várta a látogatókat.
Slam poetry, hiphop és klasszikus költészet
16 órától a Csíki Játékszín és a Kulissza kávézó közös szervezésében Slam újraköltve című slam poetry verseny is volt, amelyet a színház árkádjai között rendeztek meg. Több fiatal is előadta írásait, a zsűri ‒ Fekete Bernadetta, Dálnoky Csilla és Borsos Tamás színészek ‒ Miklós Nóra alkotását ítélte a legjobbnak. A fiatal lány a 19 órától kezdődő műsorban, a nagyközönség előtt is elmondhatta a nyertes slamet. Az előadásokat lapunk munkatársa, Regéczy István Zoltán (Stukkeres Pepa) és Bartó Béla (2B) hiphopzenével kísérte, majd Ferenczi Botond (Bothee), Málnási Árpád (Cifra) rapeltek a színház lépcsőin.
A Levegőt! című előadás Bordás Attila rendező, koreográfus, a Role zenekar és a Csíki Játékszín közös műsora volt, amelyben klasszikus magyar költőink közismert versei mellett a kortárs költészet legújabb darabjaiból is válogattak. Közreműködött több előadó is: Málnási Szabolcs, Fekete Zsolt, Zaiba Anikó, Regéczy István Zoltán (Stukkeres Pepa) és a Slam újraköltve nyertese.
Versek az aszfalton
Székelykeresztúron József Attila szobránál gyülekeztek tegnap reggel az irodalom kedvelői. A legkedvesebb magyar verssoraikat festették a járdára, illetve megzenésített lírával és versmondó versennyel ünnepelték a magyar költészet napját. József Attila születésének 117. évfordulóján minden településre jutott egy költészetet népszerűsítő esemény. Székelykeresztúr Polgármesteri Hivatala a költő szobránál koszorúzással egybekötött ünnepélyt szervezett. Az eseményt Koncz Hunor-János polgármester nyitotta meg, utána léptek fel az iskolás gyerekek. A tanulók verseket szavaltak, illetve megzenésített költeményekkel szórakoztatták a közönséget. A helyi oktatási intézmények közül az Orbán Balázs Gimnázium, a Petőfi Sándor Általános Iskola és a Berde Mózes Unitárius Gimnázium tanulói, illetve tanárai vettek részt az eseményen. A hivatal munkatársai idén már ötödik alkalommal tették lehetővé, hogy az érdeklődők színes krétával festhessék fel kedvenc verssoraikat az aszfaltra. A költészet napi programsorozatot első alkalommal a könyvtárban rendezték meg, később a nagy érdeklődésre való tekintettel megváltoztatták a helyszínt – tájékoztatott Bálint Kinga, a polgármesteri hivatal sajtóreferense. Ebben az évben a rendezvényre a városban tartózkodó spanyol és portugál ifjúsági képviselet is kilátogatott, akik az Erdélyi Ifjúsági Egyesület önkéntesei. A küldöttség tagjai a saját anyanyelvükön, kedvenc költőiktől festettek fel néhány sort a járdára, tette hozzá. Az alkotások a polgármesteri hivatal előtti téren tekinthetők meg. A városháza munkatársa elmondta, hogy ezúttal meglepetéssel is készültek: idén először adtak ajándékba verses kötetet valamennyi résztvevőnek. A gyerekek és a felnőttek is szabadon választhattak a magyar költők kötetei közül.
A programsorozat a versmondó verseny díjazásával ért véget, amelyet a Székelykeresztúri Városi Könyvtárban tartottak meg.
Miklós Dalma Péter Ágnes