Hajszálnyi táv
Danyi Zoltán A rózsákról című új regényét mutatták be a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban. A szerzővel Murányi Sándor Olivér, székelyudvarhelyi származású, budapesti író beszélgetett. Danyi Zoltán 1972-ben született Zentán. Déry Tibor-, Füst Milán- és Mészöly Miklós-díjas szerző, Hamvas Béla-kutató; 2011 óta rózsatermesztőként dolgozik.
Danyi Zoltán első regénye, A dögeltakarító a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg hét évvel ezelőtt. A délszláv harcokban részt vevő vajdasági magyar fiatal identitáskereséséről szóló regényéért a szerző 2016-ban Mészöly Miklós-díjat vehetett át. A most bemutatott, A rózsákról című regénye szintén a budapesti Magvetőnél jelent meg. Ebben egy rózsakertész tudatfolyamába nyerünk betekintést: a munka rutinjába és saját szabályaiba menekülő főhős monológjából felsejlik, hogyan alakítja a lelket a kiszolgáltatottság, és hogyan próbál az ember ennek ellenállni. A mesteri módon megírt hosszú mondatok örvényként ragadják magukkal az olvasót
– Tulajdonképpen nehéz volt eldöntenem a technikát illetően melyiket is válasszam, számomra nehezebb volt a prózát megalkotni, mint lírai alkotásokkal előállni – jegyezte meg a mű kapcsán a szerző.
Hozzátette: sokat dolgozott a műfaj és a megfelelő technikák kialakításán.
– Sokáig nehéz volt megtalálni a saját, eredeti hangom, hogy a kortárs irodalomban valami újat tudjak alkotni. Amikor végre sikerült, arra kellett vigyáznom, hogy az egyes szám első személyű elbeszélési mód és magam között, még hogyha egészen hajszálnyi is a köz, de meglegyen – mondta a szerző.
Murányi Sándor Olivér a regény kapcsán elmondta, A rózsákról igazi sikerként vonult be a kortárs irodalomba.
– A Libri irodalmi listáján benne van a top tízben – hívta fel a figyelmet a szintén író beszélgetőpartner.
Vlaicu Lajos