Csikány Tamás előadása a székely határőrök helytállásáról
A székely határőrezredek Bodzai-szorosnál való helytállásáról tudhattak meg többet az érdeklődők prof. dr. Csikány Tamás dandártábornoktól, egyetemi tanártól a Mikó 400 programsorozat januári előadásán.
Tavaly áprilisban ünnepelte fennállásának négyszázadik évfordulóját a Csíki Székely Múzeumnak otthont adó Mikó-vár. A jeles évfordulóról egész éves rendezvénysorozattal emlékeznek meg, amely idén áprilisig tart. A Mikó 400 ünnepi programsorozat januári rendezvényén prof. dr. Csikány Tamás dandártábornok, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora tartott előadást A Bodzai-szoros védelme 1788–89-ben címmel.
A szakember előadásának témája több szálon is kapcsolódik a Mikó-várhoz, ugyanis itt volt az első székely gyalogezred táborkarának székhelye. A székely határőrség 1764-es erőszakos megszervezése után szabad jogállású székely családok lettek a határőrcsaládok, ezek férfitagjainak pedig határőrszolgálatot kellett ellátni. Béke idején két év alatt három hónapot, tizenöt napos váltással, háborúban pedig elvonuló katonákként vették fel a fegyvert.
Az est során elhangzott: a székely határőrezredek bő nyolcvan év alatt számtalan közeli és távoli hadszíntéren bizonyították rátermettségüket, a védelmükre bízott határrész legjelentősebb harcai 1788–89 között voltak a Bodzai-szorosnál. Az ott lezajlott ütközetek során sikerrel védték meg a határt az oszmán seregek betörésétől.